Пендаровски за еднаквост на сите снајки

Претседателскиот кандидат на владејачкиот СДСМ и неговата коалиција, Стево Пендаровски, денеска учествуваше на деветомартовскиот марш на жените на оваа партија, а по повод Осми март. Тој денеска на крајот од обраќањето им го честита вчерашниот празник: – Нека е среќен 8 март, меѓународниот ден на жената! Пендаровски пред малку преку својот Фејсбук профил ја дополни пораката: – Ја продолжуваме борбата за родова еднаквост! За оние кои се жртви на семејно насилство, кои немаат право да го кажат својот став, кои немаат еднакви можности. Со секој собир како денешниот го креваме…

Повеќе...

Официјален претставник на американската амбасада во Москва се обидел да внесе граната на аеродромот Шереметјево

Официјален претставник на американската амбасада во Москва се обиде да достави минофрлачка граната со детонатор на аеродромот Шереметјево во неговата торба, објави руското Министерство за внатрешни работи. Како што е наведено, граната пронајдена таму не била исполнета со експлозив. Службеникот на амбасадата полета во Њујорк откако му беше одземена граната. Руските власти ја информираа Американската амбасада за инцидентот, објавија медиумите. “Се надеваме дека Амбасадата во блиска иднина ќе ги разјасни деталите за инцидентот”, се вели во соопштението на МВР. Министерството за надворешни работи на Русија издаде соопштение во кое смета…

Повеќе...

МИСАЈЛОВСКИ: „Северна“ е име на трибина, а не на држава

Околу последните политички збиднувања, економските тенденции и прашањето за името, за Курир, свои видувања далпотпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски. Тој за Курир вели дека за него само „Северна“ е трибината на градскиот стадион изградена од ВМРО-ДПМНЕ. На прашањето кои се очекувањата од лидерската средба која е закажана за утре Мисајловски подвлече дека преку дијалог ќе се бараат решенија за некои горчливи проблеми кои ги имало во минатото. -ВМРО-ДПМНЕ беше изолирано целосно од власта за сите закони за се она што се случуваше во Република Македонија но се она што се…

Повеќе...

Неверојатен метод за воспитување на деца во Јапонија

Ное Андо има 7 години. Сама се бања, ги мие забите и се чешла. Нејзината мајка вели дека освен одржувањето на куќата, таа смета дека Ное може се да прави сама. Училиштето и е далеку од дома. Самата, пеш, оди до метро станицата, седнува во воз, менува уште 2 линии и патува на училиште. Таа мора да се снаоѓа сама. Ако се изгуби или влезе во погрешен воз, мора да најде решение на ситуацијата без никаква помош. Ова семејство не е единствено вакво во Јапонија. Родителите ги охрабруваат децата да…

Повеќе...

На денешен ден: Во 1852 г. во Лазарополе, е роден Исаија Мажовски, борец за ослободување на Македонија од турското владеење

1852.- Во селото Лазарополе, Гостиварско, е роден Исаија Мажовски, борец за ослободување на Македонија од турското владеење. Умрел во Софија, во 1926 година. Исаија Мажовски (Исаија Радев Мажовски) (1852 – 1926) бил македонски национален преродбеник,[1] политички агитатор и мисионер, поборник на идејата за автономна Македонија во рамките на јужно-словенската заедница на народите и борец против турското политичко и грчкото духовно ропство. Роден 1852 Лазарополе, Отоманска империја(денес Република Македонија) Починал 1926 Угрчин, Бугарија Занимање македонски револуционер Исаија Мажовски е роден во селото Лазарополе во 1852 година, второ по големина мијачко село во западна Македонија. Поради своите скромни интелектуални капацитети не можел поевидентно да влијае на…

Повеќе...

ЕУ воведува визи за американските граѓани од 2021 година

Европската унија од 2021 година ќе воведе визи за американските државјани кои патуваат во 26-те земји на Шенген зоната, соопшти денес Си-Ен-Ен. Се истакнува дека американските граѓани визите ќе ги добиваат преку Систем за авторизација на влез во Европа (ЕТИАС) со кој се регулира влезот во Шенген зоната. Телевизијата се повикува на веб-сајтот на ЕТИАС каде се вели дека одлуката делумно е врз основа на засилени мерки за безбедност во регионот вклучително и за намалување на ризиците од нелегалната имиграција и тероризмот. За оформување на документот, Американците ќе треба да…

Повеќе...

Шест мигранти од Авганистан во полуприколка во Јосифово

Во Полициската станица Валандово вчера во 11,20 часот  Т.Б.(37) вработен во бензинска пумпа во село Јосифово пријавил дека од лицето С.П.(27) од Босна и Херцеговина, кој бил возач на товарно моторно возило со полуприколка, бил замолен да пријави во полиција бидејќи се сомневал дека во полуприколката имало непознати лица. Од страна на полициски службеници било постапено по пријавата и при преглед во внатрешноста на полуприколката биле откриени шест лица од Авганистан. Како што денеска соопшти МВР, тие биле преземени од полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин „Богородица“ и…

Повеќе...

Советот на Европа и официјално не заведе како Северна Македонија

Советот на Европа официјално ја заведе земјата под нејзиното ново име „Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Стразбур. На Интернет страницата на најстарата паневропска организација – Советот на Европа, чие седиште е во Стразбур, земјата сега е заведена официјално како Северна Македонија, според азбучниот редослед на англиски јазик на земјите членки. Северна Македонија како земја членка сега се наоѓа меѓу Холандија и Норвешка, се до промената на името земјата се водеше под привремената реферeнца „поранешна југословенска Република Македонија“ и таа се наоѓаше меѓу Швајцарија и Турција. Така сега македонското…

Повеќе...

“Пендаровски веќе најави свој втор пораз и обвини странски служби како алиби- Спасовски без одговор дали државата е безбедна“

Tри дена поминаа, а јавноста се уште нема одговор дали странски служби ги следат претседателските кандидати или тие се само во главата на кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски? Три дена поминаа, а не знаеме дали МВР е целосно неспособно да ги открие странските служби или пак МВР е во соработка со странските служби кои наводно го следат Стево Пендаровски? Три дена поминаа, а не знаеме дали странските служби треба да му бидат алиби на Пендаровски за поразот што го чека или пак СДСМ се обидува да најде причина за следење…

Повеќе...

Доминантен настап на Силјановска на Алсат: Со ВМРО-ДПМНЕ се најдовме на линијата дека треба да се почитува правото и правдата

Сигурна сум дека народот ќе ме поддржи, рече Гордана Силјановска Давкова, претседателскиот кандидат од ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето на емисијата 360 на АлсатМ телевизија. Таа ова го посочи говорејќи во контекст на тоа дали ќе ја поддржи членството на ВМРО-ДПМНЕ, кое како што таа посочи поддржува десни конзервативни ставови, а таа поддржува либерална идеологија. -Ако имаше дилеми сега веќе ги нема за поддршката. Право, правда, владеење на право, еднаквост нив ги нема и тука ќе нема никаков проблем да се најдеме за да добијам поддршка, рече Силјановска говорејќи дека таа е…

Повеќе...