На средбата на децата прогонети од Егејска Македонија, Скопје во 1988 година

Потресните приказни за присилата на 28.000 деца, на возраст од 2 до 15 години, во 1948 година кога беа разделени од родителите, допреа до многу срца. Самите страдалници раскажуваа за патувањата до југословенската граница исцрпени, уплашени, гладни и жедни, многумина и болни. Од средбата во Скопје беше упатено барање до Атина и таа, како останатиот цивилизиран свет, да ги тргне рампите кои ги спушти за Македонците родени во Егејска Македонија. Да ги тргне разноразните методи на присила и закани и апсурдните изговори, само да не им биде дозволено на Македонците да…

ЗЕКОЛИ РАСПАЛИ ПО ЗАЕВ: Седиш во Мерцедесот на Грујо и викаш „завидлизам”

Изјавата на Зоран Заев дека нема заевизам, туку завидлизам стана хит на социјалните мрежи.   Аналитичарот Арсим Зеколи на твитер профилот напиша: Седи во мерцедесот на Грујо, се фали со проектите на Грујо и вика „завидлизам“.

Вселената сигурно има попаметна работа

Пишува Александар Русјаков за Нова Македонија Извини, а бе што се случи со ИСИС? Русите го погребаа. Не тој ИСИС. Овој што се појави во Северџанистан. МВР што демек го пресретна. Медиумите што кренаа хистерија. Бејли од Кале што го најави како можна опасност. А тој ИСИС. Е па, не знам. Или слушнаа дека МВР доби нови цокули, па удрија петици во газот. Или залутаа кај медиумите меѓу редови. Или ги истреби некој гаден вирус во лаптопот на Бејли. Или слушнаа дека Северџанистан е „мадафака“ членка на НАТО, па се…

Заврши собирањето потписи за претседателските кандидати

На полноќ заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Досега потребните 10.000 потписи ги собраа Гордана Силјановска – Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река, со што засега се сигурни кандидати во претседателската трка. За шестите претседателски избори потписи собираа и Филип Петровски, Димче Петровски, Јосив Мирчевски и Господин Попоски. Се очекува Државната изборна комисија, по пребројувањето на потписите, да излезе со соопштение за бројката на кандидати кои го исполниле условот. Собирањето потписи започна на 23 февруари. Кандидатите за претседател на Републиката до Државната изборна комисија треба да ги…

Прочка во Ваташа пред 140 години: Сукана баклава, риба и зелник, чашка ракија, литургија и подготовки за Чист понеделник и икиндија

Весел празник беше и Прочка, која се паѓа на осум недели пред Велигден. Тој ден сите си простуваат едени на други за да бидат подготвени за пречек на големиот празник Велгиден. Во секој куќа морашае да има сукана баклава или најмалку кадаиф и гурабии, но овие две блага немаа голем углед. Поради Прочка, мајка ми уште два-три дена пред празникот сукаше баклава за најголемата тепсија. Многу пред тоа ги подготвуваше потребните материјали: пресно или топено масло, ореви, нишесте, брашно. Во четвртокот пред неделата, таа ги сукаше корите, а ние само…

“Maкедонија не ја даваме” oд Јордан Митев ги освојува социјалните мрежи!

Понекогаш не е важно кога некоја песна ќе биде објавена туку кога ќе го најде својот пат до публиката, а токму тоа се случува со „Македонија не ја даваме“! Песната на Јордан Митев, “Македонија не ја даваме”, иако се појави во 2017 година, деновиве како „вирус” се шири на социјалните мрежи. Се работи за прекрасна мелодија за која текстот, музиката и аранжманот се на изведувачот Јордан Митев, а продуцент е Љупчо Павловски.Слушнете ја во продолжение: Под видеото на Фејсбук многу коментари а ние издвоивме еден од Розика Митева: „Господе чуј…

Каракамишева продолжува контра ВМРО-ДПМНЕ: Пола партија им ја затворија, ама тие на лидерска ќе одат

“Од сите тв емисии што ги гледав со опозицискиот раководен ешалон извлеков еден нзс- имаат добри забелешки и критики против работата на власта ама НИТУ ЕДЕН ОД НИВ не кажа како СО ДЕЛА, СО КОНКРЕТНИ АКЦИИ ќе ја заштитат МАКЕДОНИЈА? Недостасува конкретно набројување на чекори, дејствија, политики! МНОГУ КОНСТАТАЦИИ, АКЦИЈА 0! Еве јас како индивидуа, без никаква партиска поддршка одлучив да ја терам правната битка. Очекувам судска покана во врска со тужбата, но имам преземено и други чекори во ООН, ОБСЕ, Советот на Европа. Опозицијата ја чека 2021 година надевајќи…