Егеецот пратеник Трајчо Димков бpутално и храбро кон Димитров: “НЕПИСМЕН МИНИСТЕР”?!

       (Фејсбук статус на пратеникот Трајчо Димков од редовите на ВМРО-ДПМНЕ) “НЕПИСМЕН МИНИСТЕР Има ли крај на понижувањата што ни ги приредува министерот Димитров. Не беа доволни страдањата на МАКЕДОНЦИТЕ во минатиот век кој ги приреди тогашната власт во Грција. Не беше ли доволна голготата на МАКЕДОНЦИТЕ кои ја доживеаа кога беа приморани да ги напуштат своите домови, не беше ли доволно забраната да се зборува македонскиот јазик во Егејска Македонија, па и вие моравте да се откажете од МАКЕДОНЦИТЕ кои живеат и го зборуваат МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК во Егејска…

Повеќе...

Како Норвешка рециклира 97% од пластичните шишиња?

Кога станува збор за рециклирање пластичен отпад, Норвешка е чекор пред сите. Преку организацијата наречена „Инфинитум“, Норвешка создаде еден од најефикасните и најеколошки начини за рециклирање пластични шишиња и резултатите се толку импресивни што многу нации го следат тоа. Шемата ѝ овозможила на Норвешка да рециклира 97 отсто од сите пластични шишиња и помалку од еден процент од пластичните шишиња завршуваат во околината. Дополнително, 92 отсто од шишињата што се рециклирани даваат висококвалитетен материјал, што може повторно да се користи за шишиња. Во некои случаи, системот веќе го реупотребил истиот…

Повеќе...

КОЛУМНА НА ЦВЕТАНОВСКИ: Трагедија на две нозе со богата традиција на лапсузи…

Љупчо Цветановски Нема, нема, па ќе си плесне некоја зелена. Ова би бил најкусиот опис на ликот и делото на македонскиот „прецедник“ на Владата. Само за да ги наброиме сите негови лапсузи и киксови, би ни требал формат ала „Војна и мир.“ Оти, човекот го бива. Ама многу. Сегашниот лапсус, пак, едноставно му прилега. Ај што го истресе во најлош можен момент, нарекувајќи ги Евреите нација со традиција за холокауст, но зборовите измешани, толку добро му прилегаат на Зокија. Да, зборуваме за лик кој е жива политичка „трагедија“ на две…

Повеќе...

Повторно приведен Чавков! Гаранциите не важат?!

Пред 15 минути повторно бил приведен Митко Чавков и покрај гаранциите кој ги обезбедил дека нема да изврши бегство додека трае судскиот процес. Напиша неговата сопруга Јасминка Чавкова пред 15 минути на својот фб профил. Надлежен обBинител од Основното јавно обвинителство за гонeње на оpганизиpан кpиминал и корупција, поднесе Предлог за определување мерка – Пpитвоp према Митко Чавков согласно чл.165 ст.1 т.1 од Законот за кpивична постапка, информираат од ОЈО. „Имено, по добиени сознанија и поради стpав дека обвинетиот ќе се даде во бегcтво и ќе се кpие со цел…

Повеќе...

НАЈГОЛЕМАТА ИСТОРИСКА ЛАГА: Словените никогаш не се доселиле на Балканот!

  Во прилог ви го презентираме истражувањето од Драгољуб Антиќ (магистер по нуклеарна физика), превземено од МАКЕДОНИЈА НАД СЕ! Kои се Словените? Како дошле на Балканот? Кој ги предводел? Како го поминале Дунав? Колку време им било потребно со воловски запреги да дојдат од зад Карпатите до Македонија? Co какво вонвременско оружје располагале за да ги победат староседелците на целиот Балкански полуостров? Што покажуваат математичките пресметки за таканаречената голема преселба на народите? Зошто нема ниту едно име на предводник во преселбата, какви што има за секој поход на разни народи…

Повеќе...

И со 4 милиони годишно пукаат цевки: Поплава уништи докази на СЈО за Империја, Триста и Шпион

Се поплавиле просториите на Специјалното јавно обвинителство. При пукање на цевка од парно во подрумските простории на СЈО минатата недела, била уништена документацијата за три предмети, Империја, Триста и Шпион. Веста беше објавена синоќа во емисијата 360 степени на Алсат-М, а со молњевита брзина се рашири на социјалните мрежи.   hahaha enough is enough!!!Vo poplava unisteni dokazi za “Imperija”#СЈО ova veke e smesno pic.twitter.com/adoH9JLLNA — Furkan Saliu (@FurkanSaliu) March 11, 2019 Буџетот на СЈО е околу 4 милиони евра годишно.

Повеќе...

Пазарот со осумтемина пратеници успешно се спроведува, синот на Владанка Авировиќ доби условна затворска казна

Зборот пазар во последниов период стана најупотребуваниот збор како опис за актуелните случувања во Македонија. Не зборуваме за штрајкот на пазарџиите, туку за она што се вика политички преговори за постигнување на одредени цели. Денеска е објавено дека затворската казна за синот на пратеничката Владанка Авировиќ во случајот „Труст“ стана условна. За ваков пазар се претпоставуваше уште во октомври-ноември минатата година кога осумина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и СП наеднаш, од истакнати опозиционери станаа отворени поддржувачи на политиката на владеачката коалиција СДСМ и ДУИ за промена на Уставот и името на…

Повеќе...

И по еден месец, не се откриваат детали за несреќата кај Ласкарци

Точно еден месец по големата автобуска несреќа што се случи кај селото Ласкарци, а јавноста сѐ уште нема информација која беше причината и зошто автобусот на компанијата „Дурмо турс“ излета од патот и починаа 15 лица. Иако до обвинителството веќе се пристигнати вештиот наод и мислење од Машинскиот факултет во Скопје за техничката исправност на автобусот, како и вештиот наод на Електротехничкиот факултет за функционирањето на тахографот, велат дека во оваа фаза, во која се чека извештајот за сообраќајно техничкото вештачење, не можат да споделат детали со јавноста. Додаваат дека…

Повеќе...

Во 13 век Иван Иеракар се изјаснува – „Јас сум по род македонец“

Македонија и Македонците не постојат од вчера. Тоа се провлекува низ вековите, па дури и кога земјата е поделена и со неа владеат разни освојувачи. Во историските документи постојот голем број на докази дека името Македонија во континуитет се појавува а населението во Македонија се изјаснувало според територијалната припадност. Во 1891 г. кардиналот Ј. Рitrа објавил зборник на документи, на број 155, кои се однесуваат на Охридската црква во време архиепископувањето на Димитрија Хоматијан во периодот од 1216 до 1235 госина. Разгледувајќи ги документите од овој период Д. Ангелов („Принос…

Повеќе...