Историска ревизија – македонското минато се прекројува според грчките желби

Протерувањето на Егејците, грчката граѓанска војна, балканските војни. Ова се само дел од историските настани кои најверојатно ќе претрпат ревизија. Македонските експерти не откриваат детали но велат дека со грчките колеги се договориле дека треба да се избегнува прикажување на другата страна во негативно светло. -Во учебниците треба да се избегнува третирање на другата страна, едната према другата во двете насоки. Она што претставува анимозитет, она што претставува непријатност за да се слушне и да се образуваат новите генерации. Така што ако имате еден настан за едната страна, да не…

Котлар: Ова што се прави со македонската историја е најлоша форма на фашизам

Професорката Наташа Котлар порачува дека ова што се прави со македонската историја е најлоша форма на фашизам. „Преспанисти, Илиристи…! Ова што се прави во однос на македонската историја (читај и Македонија) од страна на двојните комисии за историски прашања (северно-бугарската и северно–грчката) претставува најлоша форма на фашизам! Овие комисии директно ја засегнуваат целокупната македонска академска историографија, бидејќи научните истражувања, пишувања и толкувања ги прави токму таа. Што значи, академска историографија создава научна продукција, која потоа се преточува како синтеза во учебниците. Тие треба да помогнат во процесот на стекнување на знаења…

Мицкоски: И на Заев и на Пендаровски им е јасно дека Силјановска победува на избори

Професорката Гордана Силјановска Давкова победува на претседателските избори – дециден е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, партија која застана зад кандидатурата на професорката. Мицкоски тврди дека ова му е јасно и на премиерот Зоран Заев. Силјановска победува, и тоа им е јасно и на господинот Заев и на господинот Стево Пендаровски и токму тоа нив ги мачи периодов. Сега се погласно се слуша опцијата за бојкот во нивните изборни штабови, потенцираше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашниот ТВ Дуел со Заев. Мицкоски посочи дека СДСМ имаат намера откако ќе…

Писмото на оваа баба го освои светот: Советите кои и ги дала на внуката злато вредат и добро запомнете ги

Една баба напишала писмо да новородената внука и го освои светот. Драга моја, ова писмо можев да ти го напишам пред 40 години, за твојата мајка… но тогаш имав 25 години и се занимавав со други прашања: како да го прехрнам семејството, ќе можам ли да успеам да го однесам детето во градинка и стигнам на предавање. Твојот дедо работеше ноќни смени и не можеше да ми се најде кога твојата мајка по цела ноќ плачеше поради честите детски болести. Сега имам 50 години и малку повеќе искуство кое би…