55-годишна баба го роди своето внуче за да ѝ подари дете на ќерка ѝ која нема матка

Баба го роди сопственото внуче за да ѝ помогне на ќерка си да стане мајка. 55-годишната Ема Мајлс ѝ понудила на ќерка си Трејси да биде сурогат за да ѝ го оствари сонот да има дете. Имено, Трејси на 15-годишна возраст дознала дека е родена без матка, но нејзините јајници фукционирале нормално. Па, со помош на инвитро, оплодена јајце клетка од Трејси била имплантирана во Ема. За да може да има здрава бременост, Ема дури и ослабела 38 килограми и примала хормонска терапија. Убавата вест е што сè поминало во…

Започнува летното сметање на времето-не заборавајте да ги поместите стрелките на часовникот

Доаѓа летното сметање на времето, денот се зголемува, а часовникот оди напред еден час. Во последниот викенд месецов, ноќта во 2 часот меѓу 30 и 31-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3 часот. Преминувањето на времето од зимско кон летно и обратно првпат почнало во 1916 та година во државите на северот во Европа, а денес е практика во 70 земји од Светот. Европските земји сега се…

Анѓушев призна дека ВМРО-ДПМНЕ беше во право за економските политики во државата

Вчера Кочо Анѓушев, вицепремиер за економски прашања гостуваше на 1ТВ каде што призна дека лошата економска анкета се должи на зголемување на даноците и поради забелешки во делот на царински тарифи. -Забелешките беа пред сè за даночната политика и никој стопанственик не му е пријатно зголемување на даноците, пред сè во делот на данокот за персоналните даноци, зголемување на персоналните даноци при делењето на добивките. И исто така значи имаат забелешки во делот на царинските тарифи кои можеби се делумно оправдани. Бидејќи кај нас царинските тарифи сè уште од времето на Социјалистичка…

Цветанка Ласкова или Едмонд Адеми можни министри за култура

Министерот за култура, Асаф Адеми, можно е да ја напушти функцијата, а како причина се споменува неговата здравствена состојба, објави „Телма“. Според извори на телевизијата министерот веќе втора седмица користи боледување и не доаѓа на работа. Неофицијално, три имиња сега се вртат во круговите на владеачката СДСМ:  Аднан Џаферовски, Цветанка Ласкова и Едмонд Адеми. Се очекува новиот министер за култура да биде познат по завршување на претседателските избори. Извор: ФОКУС

Стоилковски: Заев и неговиот криминоген картел почнаа предизборно да се расфрлаат со парите на граѓаните

Зоран Заев и неговиот криминоген клан се во паника. Заев знае дека антидржавните, расипничките и криминогени политики се прочитани од граѓаните и дека ги губи изборите. Во таа паника сега ставаат се на една карта. И повторно Заев игра „ОлИн“, изјави на преск конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ кој додаде: „Предизборно се расфрлаат со буџетските средства, со парите на граѓаните, со цел да го намалат неизбежниот изборен пораз. Денеска започнуваме серија прес конференции во која ќе објавиме повеќе сомнителни набавки и вработувања во предизборен период, кои што фрлаат сомнеж за незаконско…

Дали Заеви ги отворија фирмите во Бугарија со намена да учествуваат во работењето на рудникот Иловица како странски фирми?

Зоран Заев се крие по скандалот со трите фирми кои што кланот Заеви ги отворил во еден стан во Петрич во соседна Република Бугарија. Заев бега од проста причина што претходно ја лажеше јавноста дека такви фирми во странство нема, но и од прашањата кои следат зошто и за каква цел овие фирми се отворени токму во соседна Бугарија, обвинува Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. -Постои основан сомнеж дека овие фирми, или барем две од  нив, се отворени со намена да учествуваат во работењето на рудникот Иловица во Струмичко. Рудник…

Јанушев: Подготвени сме за дуелите со Пендаровски

Вечерва во дневникот на 1тв, шефот на Републичкиот изборен штаб за претстојните претседателски избори на  ВМРО, Игор Јанушев изјави дека ВМРО-ДПМНЕ и кандидатката Гордана Сиљановска Давкова, се комплетно подготвени за договорените дуели со противкандидатите од СДСМ, Стево Пендаровски и од Алијанса за Албанците и Беса, Блерим Река. -Од она што го имаме како информации договорени се 3-4 дуели за кои сме подготвени и отворени, во исчекување сме и се надеваме дека Пендаровски нема да избега од дуел како Зоран Заев. Јанушев рече дека се надева дека граѓаните ќе имаат прилика…

д-р Оливер Андонов – Северњачка лексика или паламудатор, мрчатор, чучулатор итн.

Помина медиумски долго најавуваниот телевизиски дуел помеѓу Мицкоски и Заев и покрај веќе познатата политичка реторика и веќе од претходно познатите ставови дојдовме и до нови лексички форми на изразување. Овие лексички изразувања беа карактеризирани од Заев како изворни термини во Македонскиот јазик, односно како нова лексика во Северњачка провиниенција промовирана од еден лик под маска со сомнителни интелектуални капацитети. Понижувачки, навредливо во секој смисол во однос на интелектуалниот капацитет на нацијата што во подолг временски период се промовира како политичка лежерност, надменост и „доминација“ над политичкиот противник и плебсот.…

Македонија тоне во смет и нечистотија

Ако погледнеме околу себе, ама најблиску околу себе, на улиците по кои возиме, на тротоарите по кои одиме, на автопатите и регионалните патишта по кои патуваме, на излетничките места, низ парковите и местата за одмор, на планините и езерата, буквално никогаш немало толку отпад колку што има сега. Македонија никогаш не била понечиста. Тони пластика околу нас, ѓубре кое го има насекаде, прашина, загаден воздух, загадена вода… Ова, за жал, е тажната слика за Македонија, која откако зимата заминува и снегот го снемува и на планините станува сè поочигледна и…

„Мамо зошто плачеш?“

Едно момче ја прашало својата мајка: „Зошто плачеш?” „Затоа што сум жена.” – му одговорила таа. “Не разбирам.” – рекло момчето. Мајката само го прегрнала и кажала „Никогаш и нема да разбереш.” Подоцна го прашало својот татко: „Зошто мама плаче без причина ?” “Сите жени плачат без причина” – било единственото што таткото можел да му каже. Момчето пораснало, станало маж и се уште се прашувало зошто жените плачат. На крај го прашал Бог: “Боже зошто жените толку лесно се расплакуваат ?” Бог му одговорил: “Кога ја создавав жената мораше…