Нешто да те питам, барабо

Океј, може да почнеме? Добро начучулете очи и уши. И без многу татеравење и мрчење. За инсулирање ич не сакам да чујам. Жими новинарот Гоце Арнаудов. Значи, може да почнеме? Нешто да те питам, барабо? Питај… Кој војдвода ти беше на вечера, Зајко или Мицко? Ниту Зајко, ниту Мицко, сам си ја кркнав вечерата. Ете така ми почна кошмарот. Напнат и непознат женски глас ми се вдаде среде сон. Не дека не сум правел барабски работи, ама никогаш кон женскиот пол. Мислам на вистинскиот женски пол, а не на модрениве…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва присуствуваше на трибина во организација на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва присуствуваше на трибина во организација на ВМРО-ДПМНЕ која се одржа во културниот центар „Антон Панов“ во Струмица. Во обраќањето Мицкоски  истакна дека на Европа и требаа честити, принципиелни луѓе, а не луѓе коишто затварат цели планини за да скијаат, не луѓе коишто однапред договарат во четити очи зделки, не и требаат аболирани политичари,  луѓе коишто бараат евро за себе, а евро за црквата. Претседателот Мицкоски пред граѓаните им се забралгодари на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ од Струмица Васил Пишев и Ванковер Манчев…

Деркоски: Ако нема цензус, веднаш нови избори

Ако нема излезност во вториот круг од 40 проценти, не е исполнет условот за успешни избори. Во тој случај веднаш се распишуваат нови избори, односно претседателот на Собранието треба да распише нови избори. На тие избори може да учествуваат и кандидатите кои сега учествувале доколку бидат поддржани од своите поддржувачи како што е сега случајот од група на избирачи или од најмалку 30 пратеници или можат да бидат други кандидати. Значи нема ограничувачки фактор во таа смисла, меѓутоа треба веднаш да се распишат и одржат изборите, вели претседателот на ДИК,…

Судбината на Македонците во Соединетите Американски Држави

СУДБИНАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ  Од доаѓањето на Македонците во САД, Канада, Австралија и други земји, до конституирањето на македонската држава, тие биле предмет на бугарската, грчката или српската пропаганда. Свои влијанија врз македонските доселеници вршела и Католичката, Англиканската и некои протестантски цркви, затоа одреден број од нив се приклучиле и кон овие цркви. Првата македонско-бугарска црква во САД била формирана и изградена во Гранит Сити, Илиноис, во летото 1909 година. Таа го носела името „Свети Кирил и Методиј”, а била изградена во тогашната населба „Линколн”, во која…

Македонското знаме се вееше во Шпанија: Четврти европски медал за Емил Павлов, Јованоска на 5-то место

Емил Павлов оствари уште еден голем успех на европските првенства. Најдобриот спортист на Македонија за 2018 година ја доби борбата против Романецот Флорин Гоголоси со 3-2 и го освои бронзениот медал на 54-то европско првенство во Гвадалахара, Шпанија. Иако пpoтивникoт прв ги освои првите 2 поена во првата половина од бopбaтa, Емил со смиреност својствена на најголемите шампиони, одлична тактика и пcиxoлoшka cтaбилнocт во втората половина од бopбaтa со три брзи акции успеа да освои три поени и да се избopи за голем пpecврт. На кpajoт со својот четврти медал…

ПРВАТА AHTИKOPУПЦИОHEPKA УЖACHATA: ДУИ си ја финансирале партијата од буџетски пари преку јавни претпријатија

Претседателката на Aнтиkopyпциска комисија, Билјана Ивановска, шokиpaна од информациите дека владејачката партија ДУИ ги финансирала своите изборни кампањи со средства од јавните претпријатија. Потсетена од водителката дека во 2016 година излегоа информации дека вработени во јавните претпријатија каде директорувале кадри на ДУИ, дозволиле од платата да им се одбиваат средства кои завршувале на контото на партијата, во вечерашното гостување на Топ Тема, Ивановска рече дека тоа било yжacнo. -Ние сега имаме ингepeнции да постапуваме во иднина при таков случај. Партиите треба да ни доставуваат финансиски извештаи. Бyдно ќе ја следиме…

Кандидатите за претседател на државата се обврзаа за фер и демократски избори

На еден ден пред официјалниот почеток на кампањата за шестите Претседателски избори, кандидатите за претседател на државата Блерим Река, Гордана Сиљановска Давкова и Стево Пендаровски денеска во просториите на Државната изборна комисија (ДИК) потпишаа Кодекс за фер и демократски избори. Блерим Река по потпишувањето на документот порача дека тројцата кандидати добро се познаваат и сите се колеги, универзитетски професори и затоа, како што рече, не очекува дека претседателската трка ќе биде трка за живот и смрт, туку ќе биде трка која можеби ќе отвори нова страница во изборната историја на…

Интегра со сериозни забелешки за предлог-законите во сферата на безбедноста

Во просториите на ИНТЕГРА Македонска конзервативна партија денеска се одржа првата тематска прес конференција во врска со донесувањето на двата предлог-закони за Агенција за национална безбедност и за координација на безбедносно разузнавачката заедница. Претседателот на ИНТЕГРА Македонска конзервативна партија д-р Љупчо Ристовски изјави дека безбедноста е темелот на едно општество. – Безбедноста е темелот не едно општество, внатрешната и надворешната безбедност се услов без кој што не можеме да ја внесеме нацијата и државата во прогрес и просперитет. Тие ја гарантираат сигурноста на поединецот и нацијата, ја овозможуваат слободата за…