Заев се плаши да слуша дека „Денес над Македонија се раѓа“ и дека „Македонците се борат за своите правдини“ Струмица (фото)

Неправда е кога ќе ветуваат владеење на правото, ама ќе заборават тие истите на Мирчо свињарникот и на евро за Вице и евро за црквата, неправда е кога ќе заборават на жицата во која се колнеа дека нема да го сменат идентитетот, а првата работа што ја направија беше тоа, за пусти пари. Неправда е да не се постави македонската гарда и да не се интонира македонската химна, и притоа да се лаже сопствениот народ, најпрво дека немало време заради доцнење на авионот, за после да признаат дека Зоран Заев…

Македонската историја се брише: Немало поделба на Македонија по Балканските војни!

Пpoтерувањето на Егејците, грчката граѓанckа вojна, Балканските вojни. Ова се само дел од историските настани кои најверојатно ќе претрпат ревизија. Македонските експерти не откриваат детали, но велат дека со грчките колеги се договориле дека треба да се избегнува прикажување на другата страна во негативно светло. Она што претставува анимозитет, она што претставува неприjaтност за да се слушне и да се образуваат новите генерации. Така што ако имате еден настан за едната страна, да не биде веќе така третиран, изјави Габер. Како што посочи Габер, таа динамика треба да придонесе за…

Патриоти се судат по два века казна, а терористи од ИСИС три пати помали казни, истакна Мицкоски

Мицкоски се осврна и за неправдите и неисполнетите ветувања на власта, дека ветуваа подобар живот за младите, но ништо не исполнија, патриоти се судат по два века казна, а терористи од ИСИС три пати помали казни, на земјоделците загарантиран откуп и повисоки субвенции, а ништо од тоа се нема исполнето и од ветувањата бегаат како ѓавол од темјан. Подготвен сум се што било направен спротивно од волјата на народот, кој работи и греши и подготвен сум да го прифатам на себе, подготвен сум да водам и да понудам решенија за…

Руска лекарка ја открива тајната на долговечноста: Смртта доаѓа од цревата

Руската биохемичарка и лекарка по природна медицина Марва Вагаршаковна Оганјан има 45- годишно искуство во медицина и лабораторија. Основата на нејзината теорија е базирана на истражувања на причините за современите болести, вклучувајќи алергии, хипертензија, рак, дијабетес и други болести кои официјалната медицина ги нарекува „болести од начинот на живот”. Марва ви дава едноставни правила што треба да ги следите за да имате здраво тело и јасен ум. 1. Избор на храна Никој не сака да се разболи. Желбата ништо да не ве боли е сосема нормална желба, а болеста е вистински злосторник против…

Однесувањето на таткото влијае врз целото семејство

Социолозите често ја нагласуваат улогата на татковците во семејниот систем и како нивните постапки влијаат врз амбиентот во кој расте детето. Едно од најважните влијанија на таткото во семејството е како се однесува со мајката на своите деца. Децата го гледаат однесувањето на таткото кон семејството и подоцна своите односи ги градат на идентичен начин. Прочитајте го целиот текст на деца.мк

Потпретседателот на СДСМ, Зекири: Ќе поднесеме барање за смена на Талат Џафери

Во вечерашната дебата на Вести24, пратеникот и потпретседател на СДСМ, Мухамед Зекири, изјави дека Талат Џафери треба побрзо да се освести што прави како претседател на Собранието, да не тера личен инает, а особено со постапките за (не)гласање за имунитетот на Трајко Вељаноски и со контрирањето на министерката Рената Дескоска за незакажување на седница за СЈО во време на изборната кампања. Мухемед Зекири изјави дека размислува да поднесе барање за смена на Талат Џафери од местото Претседател на Собранието и додаде дека ќе го држи за збор пратеникот Антонио Милошоски,…

Ахмети: Утре може и еден Албанец да биде претседател на државата или на Владата

Демократската Унија за Интеграција во Струга ја елаборираше важноста од изборот на консензуалниот претседател „бидејќи само дадениот глас за него гарантира дека нашата земја ќе продолжи да ги исполни започнатите процеси од почеток на формирањето на ова Влада, како што е членството во НАТО и отварање на преговорите со Европска Унија оваа година“, порачаа од ДУИ. „Македонија, јас Ве уверувам, ако работиме со посветеност следниве 5 години, ќе биде полноправна членка на Европската Унија. Исто така треба да ги исполниме стандардите кои ќе бидат во наша корист, како прво, да…

Мицкоски: Сега имаме заедничка битка, можеби најважна до сега, да донесеме правда за Македонија

Денеска сме овде во Прилеп на овој голем христијански празник Благовец каде што православните христијани чествуваат, слават именден на сите они кои што денеска им е именден им посакувам вечно име многу здравје, среќа, успеси за нив, за нивните семејства се разбира, но и на сите оние православни верници кои што денеска го слават овој ден би сакал да им го честитам и да им посакам многу здравје, среќа, бериќет и успеси на нив и на нивните семејства, изјави Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски при денешната посета на Прилеп и…

НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА УПОРНО СЕ ТРУДИ ПРЕДАВСТВАТА ДА ГИ ПРЕСТАВИ КАКО УСПЕХ! ТЕШКО НА ПЕНДАРОВСКИ КОГА КАМПАЊАТА МУ СТАРТУВА СО ПОСЕТА НА ЦИПРАС

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА УПОРНО СЕ ТРУДИ ПРЕДАВСТВАТА ДА ГИ ПРЕСТАВИ КАКО УСПЕХ! ТЕШКО НА ПЕНДАРОВСКИ КОГА КАМПАЊАТА МУ СТАРТУВА СО ПОСЕТА НА ЦИПРАС Кој и како да претставува, впечатокот од најавена посета на Ципрас е дека Грчкиот иредентизам си ја гушка жртвата. Пумпањето на приказните дека 70 големи и средни Грчки компании ќе дојдат во Македонија, најавите на Ципрас дека Грчкото претприемништво може да игра водечка улога во нашата економија, се бајки наменети за ублажување на пелинот што Заев, Димитров и Шекеринска ги прифатија сите…