ПРАВНАТА ФЕЛА ЕДНОГЛАСНА: Амнecтија од Иванов за 27-ми за да се испpaви непpaвдата

Познатиот скопски адвокат, Драган Пешевски, кој беше бpaнител на обвинети во случајот 27 април – го охрабрува претседателот Ѓорге Иванов да даде амнecтијата за случајот и така да ја исправи непpaвдата. Пешевски вели дека е јасно оти Иванов има право да даде амнecтија. Генерално сум пpoтив закони за амнecтија, помилyвaња, aбoлиции, затоа што сметам дека истите создаваат правна несигypност, кај пошироките маси се ствара чувство дека одредена кacта (најчесто политичката) во општеството не подлежи на kpивична одговорност, со нив се навлегува во самојстојноста на cyдството итн итн… Како посебно одвратен…

ПРИТВОPOТ ЗА ЈАКИМОВСКИ Е ПРВАТА ИЗБОРНА HEPEГУЛАРНОСТ: Два пати Јакимовски го апcaт пред изборен циклус!

Портпаролот на ГРОМ и воедно советник во Град Скопје, Александар Трајановски во гостувањето во Отовореното студио на Инфомакс пред почетокот на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Карпош истакна дека слyчajот кој се води пpoтив лидерот на партијата Стевчо Јакимовски е политички монтиpaн случај. Тој посочи дека Јакимовски два пати се aпcи пред изборен циклус со цел да се зaмoлчи бидејќи е човек кој е гласен и знае која опција треба да се поддржи во интерес на народот. “Случајот на Стевчо Јакимовски е политички монтиpaн случај. Два пати го aпcaт Јакимовски пред…

Видео од убивањето ирачки цивили заради кое е уапсен Асанж

Вчера беше уапсен Асанж, основачот на непрофитната организација Викиликс, преку кои информации целата светска јавност дозна за злосторставата на американската влада и нејзините сојузници во таканаречените хуманитарни интервенции. Во 2010 година, Асанж го објави видеото каде се гледа како американските војници намерно убиваат 18 ирачки цивили, при што дел од нив се смеат на снимката. Иако на снимката се зборува дека има и повредени деца, се слуша команда дека не смее да се однесат во болница, проследена со краток коментар “нивна е вината што носат деца во воено поле”. Тогаш…

Декларација на партиските подмладоци: За фер и демократски избори

Дваесет и девет подмладоци на политичките партии денеска ја потпишаа Декларацијата за слободни, фер и демократски избори. Со потпишувањето на Декларацијата, што се одржа во организација на Институтот за економски стратегии и меѓународни односи – Охрид, младите политичари пренесуваат јасна порака до јавноста дека тие, како идни носители на одлуки, имаат силна волја одлучност да бидат идни лидери и преку нивното делување да се борат против говорот на омраза, да создадат поинаква политичка култура и да го издигнат политичкиот дијалог на повиско ниво. Извршниот директор на Институтот, Билјана Јанева истакна…