НЕ ГО СКРШИЈА: Вака се пее за Македонија, вака се сака Македонија! Од грлото на Дурловски ечеше пред Владата „Денес над Македонија се раѓа“ (ВИДЕО)

Игор Дурловски, оперскиот пејач со светско реноме вечерва на митингот на ВМРО-ДПМНЕ со брдо емоции ја испеа македнската химна. Човекот кого власта на СДСМ го прогласуваше за терорист, денес покажа кој беше неговиот “грев“-пеењето на македонската химна. Со оваа моќна изведба, Дурловски покажа дека не го скршија. Вака се пее за Македонија, вака се сака Македонија!

HEВЕРОЈАTHАТА MOЌ НА ЦРКВАТА СВЕТА ПЕТКА: „Стариот нoж од црквата ми пoмoгна да poдам“!

Пред повеќе од дваесеттина години една млада невеста од Преспа, имала пpoблематична бpeменост. Го изгyбилa бебето. Сонувала сон да го зeмe стариот нo ж од црквата Света Петка од Брајчино и цела година да го држи под својата перница. Направила така. Poдила од Бога дарувана прекрасна ќерка. Луѓето кои се грижат за оваа манастирска црква, нe caкале ништо да кажат за нoжoт, но признале дека и другу луѓе по сон дошле да баpaат лek тука. Друга, невеpoјатно чyднa paбота е што извopот на лekовита вода која е веднаш до манастирчето…

Дали партиското раководство уште му верува на СДСМ: Драстично намален бројот на донатори во кампања!

СДСМ во предизборната кампања за локалните избори во 2017-та година имаше 743 донатори. Меѓу нив, бројни партиски функционери, истакнати активисти на партијата и поддржувачи. Листата на донатори, со име, презиме и донирана сума, за минатите избори, можете во целост да ја погледнете ТУКА. Во оваа кампања, според извештајот на СДСМ, партијата има само 11 донатори кои како физички лица донирале 150.000 денари. Дали партиското раководство уште му верува на СДСМ? Каде се донаторите кои до минатите избори даваа пари за кампања на матичната партија? Инаку, во својата досегашна кампања, Пендаровски има…

„Нема датум за преговори во јуни“ за „Северна„

ТВ21 од свои извори дознава дека пратеник од фракцијата на ЦДУ, кој побарал да остане анонимен, изјавил дека Германија ќе ја поддржи Северна Македонија за членство во ЕУ, но рекол дека е песимист дека земјава ќе добие датум за почеток на преговорите. Тој ова го изјави непосредно пред посетата на Никола Димитров на Берлин. „МНР Димитров утре доаѓа во Берлин, Германија ќе даде поддршка за ЕУ, но Одлука за Датум за преговори во Јуни нема да има, бидејќи Европа има многу побитни теми. Можеби во Октомври Советот на ЕУ да…

Во Април ќе Собираме Коприви Пред Големото Чистење и во Вашингтон и во Скопје – Мирка ВЕЛИНОВСКА

Проф. Д-р Љубомир Цуцуловски во овој историски миг е најкредибилниот и најавтентичниот глас на разумот во Република Македонија кој веќе ни ги даде  одговорите на прашањето дали да излеземе на претстојните избори. Преку два искази. Првиот за да не’ просветли како филозоф и да ни укаже дека хаосот кој е синоним за водовриеж, демек неред, беспоредок и безумие, всушност има свои цврсто утврдени закони на дејствување и вториот, сврзан со дилемата дали да се оди на гласање кое го организира инсталиран квислиншки апаратус на непостојна, нелегална државна дивоградба. Цуцуловски се…

Русјаков- Свет окупиран од изопачени

Почитувани сограѓани и претставници на медиумите… каде е син ми Костадин, Костадииииин… во денешнава колумна ќе ви соопштам… каде е син ми Костадин, Костадииииин… и ќе ви обелоденам голем скандал околу лустерите… каде е син ми Костадин, Костадииииин… не, околу плафонерките, кои без никаква логика… каде е син ми Костадин, Костадииииин… режимот ги поставил на под… каде е син ми Костадин, Костадииииин… што сакал режимот да испровоцира поставувајќи плафонерки на под само замислете си… каде е син ми Костадин, Костадииииин… Ало, вмроовци, вие нормални сте? Што ми рокате разглас среде…

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ води не само во Скопје, туку во цела Македонија

Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ во денешната емисија на „Топ Тема“ нагласи дека анкетата на МЦМС за претстојните избори нема логика. -Во скопскиот регион, Гордана Силјановска има предност од 2.5%. А, да не кажувам дека Скопје е пола Македонија, ако не и повеќе во однос на гласачи. Од друга страна во споредба на гласови град-село, Стево Пендаровски води за истата разлика. Значи не е возможно да имаме вакви бројки. Јанушев додаде дека ако се соберат сите градови, бројката е скоро како Скопје, и таму има град-село разлика каде што…

ПОДЕЛЕНА МАКЕДОНИЈА – ПОДЕЛЕНА ПРЕСПА

Мала Преспа или Долна Преспа, како Преспанци ја нарекуваат е географска област покрај југозападниот брег на Преспанското Езеро. Целата област се состои од десетина села коишто се организирани во Општината Пустец. Селото Пустец, пак, е најголемата населба, а истовремено е и седиште на општината, чиј градоначалник и сите членови на советот на оваа, за жал, единствена македонска општина се етнички Македонци. Интересно е да се спомене дека грбот на општината го содржи древниот македонски симбол, 16-зрачното сонце од Кутлеш (Палатица – Виргина) над кое стои двојазичен натпис на македонски јазик…

СДСМ игра на картата на кратко памтење – 10 заборавени објекти кои Владата не ги става во употреба поради фрустрации

СДСМ повторно ќе се појават пред граѓаните во Центар, ќе се појават насекаде во Република Македонија и ќе го бараат гласот од граѓаните и повторно ќе се обидат да играат на онаа проверена карта, карта на кратко помнење, ќе се обидат со некоја шарена лага, ветувајќи им на граѓаните дека државата ќе оди напред со Заев и со Пендаровски, едниот со инспекторите под мишка евро по евро во торбичката, украдени пари од граѓаните, а другиот ќе им слугува на Заеви и ќе ги убедуваат граѓаните дека ги чека блескава иднина…

ВМРО-ДПМНЕ ДЕНЕС СО ГОЛЕМ МИТИНГ ВО СКОПЈЕ ПРЕД ВЛАДА ВО 19 ЧАСОТ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги повика граѓаните на митинг пред Владата, денеска во 19 часот. Ве повикувам денеска на големиот митинг во Скопје, пред Влада на Република Македонија во 19:00 часот. За правда! За татковината! За да изгрее зората! За Македонија! Повик за митинг Голем митинг во Скопје, пред Влада, 13 април 2019 година,19:00 часотЗа правда!За татковината!За да изгрее зората!За Македонија!#ТатковинатаПовикува 🇲🇰 Gepostet von ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО-ДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА ЗА МАКЕДОНСКО НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО am Montag, 8. April 2019 Голем митинг во Скопје, пред Влада, 13 април 2019 година,19:00 часот За правда!…