Пендаровски видно нервозен во дебатата, губи контрола

На третата телевизиска дебата на претседателските кандидати Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река, кандидатот на СДСМ видно нервозен континуирано и упаѓаше во збор на Силјановска. Ситуацијата кулминираше во моментот кога Пендаровски говореше тоа дека сега кампањата била фер и демократската и дека се одвивала во слободна и мирна атмосфера. Силјановска со укажување дека не може да се зборува за мирна кампања во позитивен дух, кога таа и семејството беа цел на низа на напади. -Далеку од тоа дека духот е слободен во овој период и во кампањата за…

Почина Мира Марковиќ, сопругата на Милошевиќ

Почина Мира Марковиќ, сопругата на поранешниот српски претседател Слободан M. . Таа подолго време беше во тешка здравствена состојба и се лечеше во болница во Сочи. Марковиќ по симнувањето на власта на нејзиниот сопруг избега во Русија заедно со нивниот син Марко. Пред неколку месеци и беше укината пресудата во Србија и можеше слободно да се врати во земјата. Мирјана е родена на 10 октомви 1942 во Пожаревац. Студирала социологија на Универзитетот во Белград, каде и докторирала. Била професорка по совиологија на Природно математичкиот факултет во Белград. Основач е и прва…

Медиумите уште денеска и утре може да објавуваат резултати од анкети за изборите

Медиумите уште денеска и утре може да објавуваат резултати од испитувањата на јавното мислење поврзани со учесниците во изборниот процес. Според Роковникот на Државната изборна комисија, резултатите од анкетите може да се објавуваат најдоцна пет дена пред денот определен за одржување на претседателските избори и вонредните локални во три општини, односно рокот истекува утре на полноќ. Вчера истече рокот во кој избирачот кој не е во можност да гласа на гласачкото место – немоќно или болно лице, а сака да гласа, можеше за тоа да ја извести Општинската изборна комсија,…

Зошто Пендаровски ќе ги загуби и овие претседателски избори?!

Велика Британија и Тереза Меј, со Брегзит ни направија простор, го ослободија столчето во ЕУ каде што ние ќе седнеме! Така зборуваше Зоран Заев кога пред неколку месеци заедно со министерот за надворешни работи Никола Димитров се наоѓаа во еуфорична состојба работејќи околу Договорот од Преспа. Пред некој ден, во Брисел, во седиштето на ЕУ, британската премиерка Тереза Меј и 27-те европски лидери се договорија да го пролонгират Брегзит до 31 октомври оваа година, што значи дека нема слободно столче за нас. На Заев не му е првпат да забегува…

Историски говор на Мицкоски: Мојот пат е правда за Македонија!

Јас ја гледам Македонија како земја на среќни граѓани, кои се почитуваме едни со други, си подаваме рака во тешки времиња и заеднички ја носиме својата среќа. Јас ја гледам Македонија како држава членка на Европската Унија, каде ќе стигнеме само преку макотрпна работа, исполнување на стандарди и принципи, пред се да се европеизираме дома, одвнатре, ова денеска на големиот митинг на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Јас ја гледам Македонија како земја каде Македонците отсекогаш во историјата живееле заеднички и сложно со своите сограѓани…

По поразот, Стево ќе мижи, ќе се замонаши или ќе амбасадорува?!

Нацијата во дилема. Повторно. Што ќе прави Стево откако ќе загуби на избори?! Дилемата ја наметна самиот претседателски ни кандидат. Онака, „ничим изазваним“, ко што велат северните ни соседи, овој пат од самите северотопијски чеда изговорено. Така, додека си говореше тој пред партијците во Карпош и си плесна: „Ако не победиме, не ми излегувајте пред очи!“ Знае ли Стеки нешто што другите не го знаат, па колку и да го потиснува, тоа толку многу го притиска и пече што не може да го закопа на екс Бихаќка, па мораше да…

ЈАНЕ ЧЕНТО ДО БОЈКОТИРАЧИТЕ: Не го бојкотирајте првиот круг, не гласате само за Силјановска туку против злото предводено од Заев

На Фејсбук страницата „Слобода за Јане Ченто” беше објавен текст од Јане Ченто, пренесен од неговата мајка: „Драги пријатели, Победата и сами знаете оти е блиску. Таа ќе стане уште поблиска и поскоро ќе биде спечалена, ако секој чесен македонски граѓанин не си ги губи деновите држејќи се настрана од оваа боба против оваа криминална власт. Секој загубен ден е продолжување на животот на оваа кpиминална банда, продолжување на нивните ѕв ерства и малтpетиpање на секој оној кој мисли различно од нив. Секој треба да биде свесен за оваа вистина…

ГЛОБАЛНИ МРЕЖИ: Фејсбук и Инстаграм паднаа низ делови од целиот свет и во Македонија

Низ делови од целиот свет паднаа глобалните социјални мрежи, се жалат илјадници корисници. Корисниците на Facebook, Instagram i WhatsApp од сите делови на Европа пријавија дека рано попладнево немаат пристап до овие мрежи. Истото се случува и во Република Македонија, каде на почетокот пристапот беше отежнат, а потоа целосно невозможен. Милиони корисници на овие најпопуларни социјални мрежи пријавија дека имаат проблеми со пристап до Фејсбук и Инстаграм, како и до апликацијата WhatsApp. Од Фејсбук, кој ги поседува овие мрежи, за сега немаат коментар. Објавуваме мапи на делови од светов, Европа…

Со Даниел Стефановски нема втора рунда

Во синоќешната битка за светската титула на ИСКА која што е една од најзначајните светски кик бок организации, Македонскиот воин Даниел Стефановски го совлада францускиот борец Софијан Алилуше (Sofian Allilouche) со ефективен нокаут уште во првата рунда. Со тоа Даниел Стефановски уште еднаш го докажа своето место во врвот на боречките спортови и прераснува во еден од бесмртните лица на боречките вештини во Европа но и во светот. Даниел Стефановски е роден во Швајцарија и во своето портволио веќе ја има застапено светската шампионска титула во К1 категориај до 80…

Уважени првите тужба против “специјалните” пред судот во Стразбур

Адвокатот Владимир Панчевски кој што е поранешен претседател на Основниот суд Скопје 1 пред извесно време поднесе тужба пред судот за човекови права во Стразбург против Република Македонија и Специјалното и Основното Јавно Обвинителство за кои адвокатот вели дека се инструменти на актуелната власт. Тој на својот фејсбук профил соопшштува дека е уважена првата тужба во прелиминарна фаза до Судот за човекови права во Стразбур во врска со незаконитостите на СЈО, и втората тужба за незаконитостите на ОЈО Скопје ја има поминато првата прелиминарна фаза. Ова е неговиот коментар по…