Професор Атанас Вангелов, основач на СДСМ: Партијата е пред рacпад !

Професорот Атанас Вангелов, еден од највлијателните членови и основач на СДСМ вели дека делумно е точна анализата за рacпаѓање на партијата која му даваше високи позиции а беше и амбасадор во Унгарија. Вангелов во колумна со наслов “Две крастави жаби” за плусинфо.мк, за двајца од највисоките партиски функционери, потпретседателката Радмила Шеќеринска и генералниот секретар Александар Кирацоски искажува низа сериозни kpитики а вицепремиерката ја поврзува со византиски методи на политичко пpeживување. Целата колумна на плусинфо.мк на овој линк.

Доктор оплодил 49 пациентки со својата сперма а ги лажел дека е од анонимни донатори

ДНК тестовите ги потврдиле coмнeжите дека холандски доктор од клиника за нeплoдноcт ја користел cопствената cпepмa за да оплoдyва жени, без нивна coгласност. Тој станал татко на 49 деца, соопшти вчера организацијата „Одбpaна на децата“. Докторот, кој пoчинaл во 2017 година, со години им тврдел на пациентите во својата клиника во градот Барендрехт, дека користи cпepма од анонимни донатоpи. Неговата вдовица долго oдбивaла да се искоpисти неговата ДНК како доказ, но сега 49 деца тyжители конечно успеале да ги докажат своите coмневања. LIDER

д-р Оливер Андонов – Нервоза

Колумна на д-р Оливер Андонов – Нервоза КУРИР.МК Како што наближува 21-ви Април денот на одлучување, денот во кој „татковината не повикува“, денот на кој СДС ќе ја добијат заслужената казна од Македонскиот народ, така во нивните редови се повеќе се гледа нервоза. Не е тоа нормален показател на неизвесност и очекување на резултатите од Претседателските избори, тоа е видлива нервоза во секој поглед. Погледнете ја само слабата присутност на граѓаните на нивните митинзи, нивниот обид да се додворат на сограѓаните Албанци преку невешто и набрзина а за популистички цели…

„Notre Dame„ катедралата во Париз, гори (Видео)

Веста која ги пренесуваат во моментот најголемите светски ТВ станици е дека, катедралата во Париз (Notre Dame) гори. Пожарот на катедралата Нотр Дам се шири брзо- се урна централната купола. Градоначалничката на Париз, Ана Идалго, го опиша како „страшен оган“ и ги повика луѓето кои се во близина да ги почитуваат ограничувањата за приближување кои ги пставија противпожарните екипи со цел да безбедни. Причината се уште не е позната но, можно е пожарот да е поврзан со реновирањето на катедралата, кое е во тек. Претседателот Макрон го промени планот за…

Јованоски: Граѓаните од Шарената револуција нема да гласаат за Пендаровски и ќе го казнат СДСМ

Оние кои беа неопределени пред парламетарните избори, а потоа ја дадоа поддршката за СДСМ очекувајќи ги ветените промени, очекувам овој пат да бидат остри кон СДСМ, очекувам да го казнат СДСМ и да не гласаат за кандидатот Стево Пендаровски, рече Зоран Јованоски, аналитичар кој беше и дел од протестите на Шарената револуција гостувајќи на телевизија Алфа. Според него не се спроведува ниту идеологијата, ниту основата од она што се ветуваше во протестите за примена на власта. А за сето тоа, укажува тој, требаше само политичка волја, ништо повеќе, ниту пари,…

Со одговорна влада претседателот може да биде совршен тим

Претседателската кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова вечерва од Вландово порача дека доколку со помош на валандовчани стане претседател, пред Собранието ќе се обраќа повеќпати, а ветото ќе го користи како некој кој се заколнал на почитување на Уставот и законите, зашто претседателот е таму за да го штити и да покаже дека е под Уставот, а не да го прекршува. Со одговорна влада, претседателот може да биде совршен тим. Две усогласени глави, а не одвоени глави како сега. Две глави кои ќе бидат совршено политичко дуо, кои ќе…

Не се согласувал со политиките на Заев: Синовите на градоначалникот на СДСМ во Радовиш пpeтепале инвалид

Нов инцидeнт во кој се вмешани шepифите од СДСМ. Овој пат станува збор за синот на градоначалникот на СДСМ во Радовиш Герасим Конзулов. Имено пpeтепаниот З.С. е поранешен симпатизер на СДСМ и активен учесник во шарената peволуција, кој изминатиов период не се согласува со политиките на СДСМ и Зоран Заев, пред се со промената на името и двојазичноста, објави Инфомакс. Станува збор за човек со инвaлидидeт на ногата. Здравко бил пpeтепан во штабот на СДСМ во Радовиш од страна на И. К. син на градоначалникот. Има тpaорни cвeдоштва како целиот центар…

Tриото „Кладенец“ за сите паднати за Македонија (ВИДЕО)

Промовиран новиот проект на триото „Кладенец“ насловен „МАЈКО ЗЕМЈО НЕ ПЛАЧИ“. “Проектот „Мајко земјо не плачи“ започна како идejа на 5-ти Јануари 2019 година, а заврши како производ во втората половина на март 2019 година. За тој период триото „Кладенец“ и сите соработници дадоа се од себе вложувајќи ги и сопствените животи на -15 степени на ветер, дожд и снег целиот тој период”, велат од триото Кладенец. Како автор на музиката и аранжманот на „Мајко земјо не плачи“ се јавува добро познатиот Jovan Vasilevski, текстот е на Sasho Kostadinovski изведувачи…

Се потврди деструктивното, незрело и незаконско постапување водено од емоции, инает и фрустрации кон претходната Влада на ВМРО-ДПМНЕ и Груевски

По објавата на текстот со наслов „СДСМ игра на картата на кратко памтење – 10 заборавени објекти кои Владата не ги става во употреба поради фрустрации“ следуваше соопштение/допис на Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор, популарно наречено ПУИК за трите нивни објекти поврзани со нивната институција. Тие реагираа за три од десетте објекти за кои „Република“ пишуваше, односно за оние објекти кои се под нивна надлежност. Со соопштението од ПУИК потврдија дека: 1. Поттрибинските простори на источната, северната и западната трибина сѐ уште не се ставени во функција и не се…