Мицкоски: Изборите покажаа дека ВМРО-ДПМНЕ е најсилната партија поддржана од народот

Денес во централниот дневник на Канал 5 гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој посочи дека првиот круг од претседателските избори покажаа дека ВМРО-ДПМНЕ е најсилна партија во која веруваат граѓаните на Република Македонија. -Она што треба ние да констатираме после овие претседателски избори кои што ВМРО-ДПМНЕ е партија која што е број еден во Република Македонија, партија која што навистина во овие претседателски избори успеа да победи доминантно и освои 42.5% од гласовите од оние нашите сограѓани кои што одлучиле да гласаат на овие претседателски избори, истакна Мицкоски. Мицкоски…

Повеќе...

Сиљановска: Во Уставниот суд ќе седнат врвни правници и професори, а не како сега партиски послушници

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. Д-р Гордана Сиљановска Давкова при дуелот со опонентот посочи дека кога таа ќе стане претседател на државата, во Уставниот суд ќе седнат експерти, а не како сега партиски послушници. –100% сум сигурна дека ќе останам своја, а не 102% сигурна со ставовите на некој друг, држете ме до збор. Стручноста , компетентноста, меритократијата се мојот живот. Не само што го предавам тоа и пишувам, туку секогаш го бранам. Значи држете ме до збор биографиите нема да бидат скриени како оние на амбасадорите. Ќе…

Повеќе...

Поништено гласањето на седум избирачки места – во Зајас се гласало експресно и имало повеќе ливчиња од пријавени

Државната изборна комисија го поништи гласањето на седум избирачки места по првиот круг гласање на претседателските избори, пишува Сител. На денешната јавна седница членовите на ДИК констатираа повреда на избирачкиот процес на две изборни места во Кавадарци и по едно во Куманово, во Охрид, во скопските општини Аеродром и Центар и едно во општина Кичево. Гласањето е поништено поради тоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња отколку запишани гласачи. Најспорно беше гласачкото место во Зајас, каде што, во периодот од 15 до 17 часот, гласале 297 гласачи или…

Повеќе...

Писмо од Македонци од 1905 до Европа: Грците извршија ужаси нечуени во светската историја!

Загоричани по масакрот „Ние, целото население, апелираме до човекољубивата и хумана Европа, апелираме до цивилизацијата, која, веруваме, не може да најде поварварски сцени, достојни на средните векови, апелираме до европското јавно мнение, апелираме и до целата природа и до сите покровители на поробените народи и гласно изјавуваме дека и ние сакаме човечки живот и човечки права или смрт!“ Овие пораки не се напишани сега, по уште едната срамна одлука на европската администрација во однос на Македонија. Во овие пораки Македонци се жалат на однесувањето на Европа, на цивилизираните земји што…

Повеќе...

Њујорк тајмс:„Грците ги предадоа Македонците“

ТЕКСТ ОД ПРЕД 100 ГОДИНИ АКТУЕЛЕН И ДЕНЕСКА Угледниот весник во насловот зборува за Македонци уште пред повеќе од 100 години и за тоа како Грците ги накодошиле кај турските власти една година пред Илинденското востание. Текстот со наслов “Грците ги предадоа Македонците” објавен во “Њујорк тајмс” пред повеќе од сто години е најинтересниот дел од неколку архивски материјали кои се однесуваат на Македонија, а што режисерот Милчо Манчевски реши да ги подари како факсимили на Архивот на Македонија и на Музеите на Македонија. Ова се материјали кои Манчевски и…

Повеќе...

Македонија на Цветници – По патот на воскреснувањето

Македонија на Цветници – По патот на воскреснувањето На 21 април, ден Цветници, денот кога Исус влегол во Ерусалим, за со доброто да го победи злото, за со вистината да ја победи лагата, за после нечовечки маки, да воскресне за спас на сите нас, во Република Македонија се одржаа претседателските избори. Избори, чии резултати се толку јасни и недвосмислени, што го определија насловот на овој текст – Македонија на 21 април, после двегодишна агонија, после двегодишно силување, обесчестување и измачување, зачекори по патот на своето воскреснување. Поточно речено, го направи…

Повеќе...

Ефтим Клетников – Меморијален центар на македонскиот холокауст

Меморијален центар на македонскиот холокауст. Знам, малку ти е чуден насловот на денешната наша колумна драг читателу. Се чудиш дека можеби не сме Евреи за да правиме таква институција, кои за време на Втората светска војна ги ништеше европската ариевска цивилизациска машина на смртта! Велиш, германската. Да. Но таа по дефиниција е европска. И кај нас во Скопје изградивме меморијален центар на еврејскиот холокауст како сеќавање на транспортирањето на Евреите од страна на бугарските фашисти (не дозволувам тука интервенција на Заев) во Треблинка. Изградивме за Евреите, но не и за…

Повеќе...

Ристо Никовски – Бугаризација со наша помош

Додека сите (не само) на Балканот си измислуваат митови, ние сме шампиони во негирање на нашето минато. Пред Втората светска војна, сите наши дејци, кои во текот на околу еден век живееле во Бугарија, немале друг избор отколку да се пишуваат дека се – Бугари. Денес, под влијание на пропагандата на Софија и на други центри, наши умници заклучуваат дека тие не можат да бидат Македонци и сега дури преговараат со Софија околу нив и тоа на крајно понижувачки начин! Таа е резултат на нашиот поданички менталитет при што имаме…

Повеќе...

Судијата Киро Здравев избран за претседател на Судски совет

Зад параванот сите дванаесетмина присутни членови на судскиот совет го заокружиле единствниот кандидат на гласачкото ливче, врховниот судија Киро Здравев. За заменик на Здравев е избран Селим Адеми, кој во 2013 година по предлог на Собранието на Република Македонија беше избран за член на Судскиот совет. Здравев ја почнува новата функција претседател на Судски совет со ветување дека ќе ја врати разнишаната доверба на граѓаните во судството. -Ќе се залагаме за објективно, непристрасно судење, за почитување, заштита и унапредување на човековите права- рече пред медиумите судијата Киро Здравев. Киро Здравев…

Повеќе...

Рик Симпсон вели дека ТХЦ е лек за ракот, а не ЦБД!

Според еден од водечките активисти за употреба на марихуана и екстракт за лекување на многу сериозни дијагнози, Рик Симпсон (Rick Simpson), маслото од канабис може да понуди многу терапевтски придобивки, особено состојката ТХЦ. Што е најважно, маслото од канабис подготвено во домашни услови по неговиот рецепт е во состојба целосно да го излечи ракот!!! Активистот Рик Симпсон Лечење на рак со канабис е една од најновите теми кои се здобиваат со сè големо внимание, а групата луѓе кои се противници на третманот на канцерите со помош на висококонцентрирано масло од целиот цвет…

Повеќе...