ХОЈТ ЈИ: Проширувањето на ЕУ до 2025 е штетно, Западен Балкан се преправа дека се реформира!

Проширувањето на ЕУ до 2025 година не е реално и штетно е што Западниот Балкан се преправа дека спроведува реформи, а ЕУ дека тие се спроведени, изјави поранешниот заменик на помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Брајан Хојт Ји. – Нема потреба да се откажува од евроинтеграциите, но важно е да се биде искрен какви се изгледите на тој пат. Затоа што преправањето дека тоа е извесно и оти некои земји можат да станат членки до 2025 година, не само што им одмага на оние кои треба…

Повеќе...

ВО ЕРУСАЛИМ СТРУМИЧАНИ ОСТАВИЈА КРСТ НА КОЈ Е ИСПИШАНА МОЛИТВАТА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!

Ерусалим доби крст од струмичани на кој е испишана молитвата на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК! Како што не информираа и самите тие, исто така се одржала и литургија на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК. „Да си овде деновиве е вистински благослов и вистинско уживање. Никогаш во животот не сме се чувствувале толку духовно исполнети. И најважно од се’ е тоа што овде знаат за Македонија, и ја почитуваат многу“-изјавија за порталот Струмица Денес, нашите сограѓани струмичани кој моментално се во Ерусалим и ни пуштија слики за да ги објавиме и доближиме до нашите читатели. (ФОТОГАЛЕРИЈА)…

Повеќе...

ЗА ПРВПАТ БЛАГОДЕТНИОТ ОГАН ОД ЕРУСАЛИМ ВО МАКЕДОНИЈА: Епископот Јаков ќе го донесе благодетниот оган во Македонија

За првпат МПЦ-Охридска архиепископија ќе го донесе благодетниот оган од Ерусалим во земјава за Велигден . Ако досега благодатниот оган беше носен или позајмуван, земан од другите цркви преку посредништвото на Бигорскиот манастир и архимандритот Партениј, годинава епископот стобиски Јаков, викарниот епископ од Струмичката епархија ќе го преземе оганот и ќе го донесе како благослов за православниот народ и за православната црква во Република Македонија. Благодатниот оган што секоја Велја Сабота веќе два милениума чудесно се појавува на гробот на Исус Христос, утревечер од Ерусалим преку Софија се очекува да…

Повеќе...

Шамарчиште на Досегашната Политика! 60% од Народот Бојкотира Корумпирани “Елити”! – Ливрински Блог

Бојкотирам! 60% од народот бојкотира, и тоа е нова политичка реалност која бара нови радикални промени. Промените би можеле да ги започнеме со свикување на народно и уставотворно собрание со што би ја вратиле Македонија на своите темели на кои почиваше со уставото од 1991 година.  Изминатиот прв круг на претседателските избори пројде во знак дека Македонскиот народ извојува победа. По втор пат победа за народот! Тој си ја потврди победата на референдумот од септември минатата година. Македонскиот народ по втор пат потврди дека не ја признава и не сака…

Повеќе...

Гордан Георгиев од СДСМ: За да ја спаси партијата, Заев итно да ја раскине коалицијата со ДУИ

Раскинување на коалицијата со ДУИ што потно и формирање влада со албанската опозиција која има поголем легитимитет од партијата на Али Ахмети, предлага поранешниот потпретседател на СДСМ и универзитетски професор Гордан Георгиев. „Би му се заблагодарил на ДУИ за услугите во Владата. Би преговарал со албанската опозиција која има пратеници и легитимитет во парламентот. Со 80.000 гласови на Блерим Река тие партии имаат и дополнителен изборен легитимитет и чукааат на врата на Владата. Велат, ‘тука сме, имаме капцитет’. ДУИ само паѓаат. Би си го проверил бројот на пратеници кои ме…

Повеќе...

Интервју со Христијан Мицкоски за НЕЗАВИСЕН: Убеден сум, ќе има цензус

Тврдите дека нема да одите на бојкот во вториот круг, а по тесната разлика со СДСМ, веројатно, немате ни причина за тоа. Ама, како ќе се справите со бојкотирачите во своите редови кои отворено повикуваа на апстиненција уште во првиот круг? Ќе ги исклучувате ли и нив од партијата, како што ги исклучивте или разрешивте оние што изразија одредена поддршка кон Преспанскиот договор? – Јас не би правел таква груба поделба дали имаме или немаме бојкотирачи во своите редови. Претпоставувам дека и СДСМ има бојкотирачи, гледаме дека и ДУИ имала…

Повеќе...

„Иновативно“ финансирање на кампањата на Стево Пендаровски

Пред околу осум месеци полициските екипи влегоа во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој откако избувна скандалот со доделувањето на грантовите тешки 10,5 милиони евра на 80 компании во земјава. Јавноста се скандализира од сознанијата дека парите биле доделувани на компаниите чии сопственици се јавни личности, функционери на СДСМ и нивни роднини, но и медиуми блиски до власта. Грантовите се движеа од 160.000 до неверојатни 330.000 евра, пред се за досега видени работи. Иновативност нула. Иако постојат добри причини за почеток на истрагата која ја покрена Основното јавно…

Повеќе...

Еве што смеете да правите на денот кога ќе дојде Папата

Папата Франциск ќе ја одржи мисата на плоштадот Македонија во Скопје во 11:30 часот на 7 ми мај. Во литургискиот простор ќе можат да влезат само граѓаните со обезбедена влезница од Католичката црква и документ за лична идентификација и тоа само во периодот од 6 до 9 часот, по што пристапот на плоштадот ќе биде забранет. Ова се само дел од деталите за историската прва посета на Папата во земјава, кои денеска ги соопштија премиерот Зоран Заев, бискупот Киро Стојанов и државниот секретар во МНР Виктор Димовски. Учесниците на мисата…

Повеќе...

Бил Николов: Заев, нема да престанам додека не бидеш затворен за велепредавство

Секоја Македонска фолк песна е за Македониија, не за Северна Македонија. Пораснавме пеејќи за трагичната поделба на Македонија. Емотивни сме за историјата на Македонците кои ги издржале бруталните премрежја. Заев, нема да престанам додека не бидеш затворен за велепредавство. -напиша на твитер Бил Николов.   Every #MACEDONIAN folk song was about #MACEDONIA, not "#NorthMacedonia". We grew up singing about the tragic partition of MACEDONIA. We got emotional singing about the history of #MACEDONIANS enduring brutal hardship. #Zaev, I won't stop until you're locked up for treason. pic.twitter.com/7zr67FBdlS — Bill Nicholov…

Повеќе...

Како бе секоја година може да имаме избори а 20 години не можеме да имаме ПОПИС???

Пред нас уште едни избори редовни а богами и предвремени некаде локални,и сосема во ред е да се изјаснат граѓаните да си го дадат својот глас за тоа што им се нуди,онака најдемократски. И покрај сите заврзлами ,шпекулации дека наводно ако излезеш и дадеш глас ,сте давале поддршка за Северна,па не било за Северна ами за да се врати името наше вековно или правда да дошло за сите?! И сите се во забуна ,дали да се гласа ,да се седи дома или да се обедини околу казната кон власта и…

Повеќе...