Мицкоски до бојкотирачите: Не му помагајте на Заев, покрај сите наши разлики Македонија е наша цел

Ќе се обратам и до оние кои се заговорници за бојкот. Знаете дека Македонија е во прашање, ова не е само мое или битка на ВМРО-ДПМНЕ, ова е битка на секој еден човек за неговото достоинство и чест. И можеби со нас имате многу причини да имаме различни погледи и ставови, но нас не обединува борбата за Македонија, рече во своето обраќање, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Повеќе...

ИГОР ЈАНУШЕВ-За нас оваа е битка на душата и честа, за Македонија.

Како секретар на најголемата политичка партија чувствувам должност да испратам неколку пораки. 5 мај е денот кога треба да покажеме од каков материјал е нашата организација која во себе, не заборавајте, ги носи идеалите на Илинденците, беше основата на која се повикуваа партизаните, активно учествуваше во борбата за независност. ВМРО се буквите кои уште како дете кај мене раѓале посебно чувство на гордост, на родољубие, асоцијација за местото каде се чува огнот на Македонизмот кој доаѓа од сршта, душата на нашиот народ. И оваа организација имала свои подеми, но и…

Повеќе...

ШАМПИОНОТ ЌЕ БИДЕ СПАCEH : Вардар ќе живее и ќе биде и понатаму успешен!

Поранешниот прв човек на ракометниот клуб Вардар денеска со радосна вест до сите навивачи и фанови на Вардар објави дека Вардар и понатаму ќе живее и ќе биде успешен клуб. -Добивав многу повици и молби за спаcyвање на РК Вардар. Имав и разговори на таа тема со бизнисмени кои сакаат да помогнат… Ги молам играчите за трпение до 10 мај и да се воздржат од предвремено pacкинување на договорите и давање на исписници, изјави Михајловски.

Повеќе...

Третиот човек на Ватикан в затвор за силување деца! Правдата го стига и самиот папа,педофилскиот Макро!

Судот во Мелбурн суд неделава го осуди за силување деца австралискиот кардинал Џорџ Пел, и човек број три во Ватикан одговорен за финансиите на Католичката црква. За време на рочиштето обвинителите рекоа дека Пел се соочува со максимум 50 години затвор за злоупотреба извршена против деца за време на неговата долга кариера. Пел ме преплаши за целиот мој живот рече една од жртвите. На медиумите и на јавноста им беше забрането да бидат присутни во текот на изнесување на доказите на тужителите. Сепак сега забраната е симната и грозните детали се појавија како на пример овде на Гардијан: “И…

Повеќе...

Ѕинго од СПМ, повика да се гласа за Силјановска

Поддршка од Љубислав Иванов Ѕинго, Претседател на Социјалистичка партија на Македонија, за кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова. СПМ ЗА ГОРДАНА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА Затоа што верувте во правото и го почитувате. Затоа што без право нема политички и економски развој. Затоа што правдата и праведноста се основа на демократијата. Затоа што само со право и правда се оди напред. Затоа што Македонија заслужува право и правда. Затоа што сакаме крај на неправдите. Затоа што сакаме да се врати достоинство. Затоа што сакаме правда во Македонија.…

Повеќе...

Џафери негира дека бојкотот ќе му овозможи да стане претседател на државата

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во завршниот собир за претседателските избори на Демокрастската унија за интеграција пред присутните ги негираше шпекулациите дека непојавувањето за време на изборната кампања има врска со тоа дека тој ќе стане претседател на државата. – Талат со консензус е избран за претседател на Собранието и ако не се постигне цензусот, нема да стане претседател на државата, само ќе му се додаде обврска повеќе, со што ќе се повтори оваa постапка. Верувам дека по првиот круг, сите разбраа дека идејата на Али Ахмети за консензуалноста извира…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Антикорупциска со ист ентузијазам да го испита имотот на Заев

Откако Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) информираше дека отвори два предмета за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од партијата ја повикаа Антикорупциска комисија да го испита и имотот на премиерот Зоран Заев. Ја поздравуваме експeдитивноста на ДКСК и повторно ја нагласуваме отвореноста да се испитаат сите аспекти за кои постои интерес. Воедно ја охрабруваме Комисијата со истиот жар, истиот ентузијазам и експедитивност да го испитаат и имотот на премиерот Зоран Заев, имот кој од просечно земјоделско семејство стигна да вреди неколку милиони евра, па потоа да испитаат како Заев…

Повеќе...

НАТАША ПЕТРОВСКА И СДСМ ВО БИТОЛА КАКО ЛОКАЛНА ВЛАСТ ЕМ НЕСПОСОБНИ ЕМ КРИМИНАЛЦИ

Историска стана состојбата со улицата Св.Климент Охридски во центарот на најградската Битола, итоа по неколку парадигми. Првата е, дека оваа улица стана симбол на владеењето на Наташа Петровска и СДСМ, симбол на нивната неспособност, незнаење и лутање во едноиполгодишниот мандат на локално ниво. Таа дури и беше преименувана од Св. Климент Охридски во Наташа Петровска, како врв на сарказмот и јазичната острица на битолчани, кои ете мораат да се дават во прашина или во вода и кал ако врне. Дури излегоа и многу досетливи вицови на Наташина сметка- предлог јавно…

Повеќе...

Том Лајнс: Македонија, молам. Секое друго име е резултат на грчкото малтретирање

Том Лајнс, британски експерт по меѓународен бизнис и економија, не се согласува со именувањето на Македонија со додавката Северна, сметајќи го за спротивно на резултатите од референдумот од 30 септември. „Македонија, молам. Тоа е името што таа земја си го избра за себе, поддржано и на национален референдум неодамна. Секоја друга верзија на името е резултат на неприфатливото грчко малтретирање“, напиша на својот профил на Твитер известувачот на новинската агенција Ројтерс и на други медиуми за теми од банкарството. Лајнс има предавано плуралистичка економија и политичка економија на Универзитетот во…

Повеќе...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Народната Влада пред 74 години ја утврди македонската азбука со 31 буква

Комисијата за јазик и правопис е формирана од Президиумот на АСНОМ во ноември 1944 година со цел да поднесе предлог за азбука и правопис на македонскиот јазик. Но, првата комисија не ги оформила целосно своите ставови, па, со извесни измени во составот на комисијата, прашањето за азбуката и правописот е решено шест месеци подоцна, на 3 мај 1945 година. Народната влада на Демократска Федеративна Македонија, по предлог на Комисијата за јазик и правопис при Министерството за просвета донесла решение за утврдување на македонската азбука која има 31 буква. Азбуката првпат…

Повеќе...