Хаос и мизерија на стадионот во Чаир на натпреварот Вардар и Шкендија

Вистински xaoc се случуваше попладнево на мeчoт помеѓу Шкупи и Вардар, откако без ниkakва koнтpoла и бeзбeднocни проверки на стадионот влегоа пpипaдницитe на нaвивaчкaтa група „Швepцepи“ кои со себе носеа секаков вид на oпacни pekвизити   Фakeли, мeтaлни предмети, зaпaлkи, kaмeња беа само дел од предметите кои беа фpлeни кон играчите на Вардар пред почетокот на натпреварот. Освен oбидитe да се пoвpeдaт играчите на ФК Вардар, нaвивaчитe ckaндиpaa најразлични слогани со говор на oмpaзa кон нaциoнaлнocта на играчите на скопскиот клуб. Пoлициjaтa остана нeмoќнa и бeз peaкциja. Peakциja нeмa нитy…

Повеќе...

Папата Франциск до граѓаните: Драги северно Македоници нека ви биде благословено новото име и држава..

Папата Франциск непосредно пред неговата Апостолска посета на  Македонија на 7-ми мај во Скопје,  испрати порака до сите граѓани на нашата земја. – Откако вашата земја стана независна, Светиот Престол сакаше со вас да воспостави пријателски и дипломатски односи. Денес, повеќе од кога било, има потреба и во Европа, и во целиот свет, да се развива култура на излегување во пресрет, култура на братство, и јас ќе дојдам меѓу вас, да го посеам ова семе. Сигурен сум дека вашата земја е добра, дека ќе го прими ова семе и ќе…

Повеќе...

Изборите ќе ги следат 3.381 домашни и 520 странски набљудувачи

Претседателските избори во земјава ќе ги следат 3.381 домашни и 520 странски набљудувачи, како и 289 преведувачи и 60 странски  новинари акредитирани од ДИК. Од домашните најголем број набљудувачи има МОСТ, потоа Здружението за афирмација на хумани вредности и младинска интеграција МАК-СОНЦЕ Скопје и Здружението на граѓани за развој и промоција на туризмот, одржлив развој и човекови права АКСИОС 2017 Скопје. Од странските, најголем број набљудувачи има Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР 195, потоа Светски македонски конгрес Скопје, Амбасадата на САД , Делегацијата на ЕУ , Делегација на ПС на СЕ ……

Повеќе...

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ: До 19 часот на гласање излегле 46,16 проценти од иселениците

До 19 часот во 32 дипломатско-конзуларни претставништа своето гласачко право на шестите преседателски избори го искористиле 7.024 гласачи, односно 46,16 проценти од пријавените 1.781 гласач. Се уште се отворени шест гласачки места во САД и Канада, каде гласањето трае до 19 часот според временската зона на земјата каде се гласа. Како што соопшти вечерва на прес-конференција портпаролката на Државната изборна комисија Љупка Гугучевска, најголема излезеност до 19 часот има во Букурешт со 64,29 проценти, Сараево со 78,57 проценти, Брисел 63,27 проценти, Берлин 63,16, додека најниска излезеност е забележано во Рим…

Повеќе...

Создавање антимигрантски сојуз по изборите најавија Орбан и Салвини

Создавање антимигрантски сојуз по изборите за Европскиот парламент, најавија унгарскиот премиер Виктор Орбан и заменик-премиерот на Италија, Матео Салвини. Двајцата констатираа дека имаат идеолошка блискост кога станува збор за миграцијата во Европа. Орбан денеска изјави дека ќе бара начини за соработка со лидерот на италијанската крајна десница Салвини, одалечувајќи се дополнително од европските конзервативци кои ја суспендираа неговата партија во март. На Европа по мајските избори ќе ѝ бидат потребни лидери кои се против имиграцијата. Мораме да пронајдеме нов начин за соработка со европското десно крило. Не знаеме каква групација ќе…

Повеќе...

Директорот за странски инвестиции потрошил 46 илјади евра за кафани и хотели – за 10 месеци

Од март до декември 2018 година, директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извоз – „Invest in North Macedonia“ Вулнет Адеми, потрошил 2,821,475 денари или околу 46 илјади евра. Најголемиот дел од сумата се потрошени на угостителски услуги во земјава, во странство и во хотели, а не се малку ни сумите за другите трошоци како што се авионски билети, гориво за патувања, телефон и друго. За “Угостителски услуги во земјата” Адеми потрошил највеќе, и тоа 668,100 денари, или речиси 11 илјади евра, а втора најголема сума е за…

Повеќе...

Кого го посочил Гоце како предавник пред да загине во Баница и кои се имињата на 12-темина ликвидирани од ВМРО?

Настаните при самото загинување на Гоце Делчев се познати речиси до последната ситница, но не и одговорот на прашањето како турските власти дознале за неговото движење што довело до опколувањето и битката во с. Баница? Дали Делчев е предаден и од кого или натамошата македонска историја е одредена од несреќен сплет на случајности кои довеле до тоа турска потера да тргне по неговата чета? Дарко ЈАНЕВСКИ Сто и шеснаесет години по загинувањето на Гоце Делчев, настанот од 4 мај (20 април) 1903 година се уште е тајна за македонската историја…

Повеќе...

116 ГОДИНИ од погубието на ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ. Слава ти голем човеку и наш идеолог.

ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, во пресрет на 4 мај Денес одбележуваме 116 години од погибието на Георги (Гоце) Делчев, најзначајната личност на македонското народно и ослободително движење од крајот на XIX и почетокот на XX век. Револуционер од балкански размери, организатор, идејник, агитатор, војвода со определба за изведување на морална и на политичка револуција во конкретното историско време. Или како што самиот тој истакнувал: „револуцијата во свеста, срцето и душата на еден ропски народ, знајте, дека е највелика задача“! Неговото загинување во серското село Баница на 4 мај 1903 г., е резултат…

Повеќе...