БОГДАН ИЛИЕВСКИ СО РЕАКЦИЈА: Папата кај нас нема да посети православен храм, комисиите за заедничко чествување така договориле?

Папата Франциско е во посета на регионот. Денеска е во посета на Бугарија, а во вторник треба да дојде во прва официјална посета на Македонија. Богдан Илиевски на фејсбук пишува:Папата во Бугарија го посети православниот храм Александар Невски и се поклонуваше пред одбележја на Кирил и Методиј. Кај нас нема да посети православен храм. Сигурно комисиите за заедничко чествување договориле вака, да не го растргнуваат човекот на сто страни, сепак е во години.

Повеќе...

30.34% е излезноста до 15 часот во вториот круг претседателски избори (Видео)

ДИК ја соопшти излезноста до 15 часот. Излезеноста изнесува 30.34%, или до 15 часот гласале 527.068 гласачи, соопшти портпаролот Љупка Гугуческа. Ова се резултати од одработени 99.67%. Прес на ДИК во 15 час. излезност 30% Прес конференција на ДИК во 15 час. излезност 30% Gepostet von ВИДЕО 24 am Sonntag, 5. Mai 2019

Повеќе...

На денешен ден: Во 1948 г. грчка вооружена терористичка банда го нападнала селото Шестеово, Костурско, ја заклала Тана Георгиева

1948.- Една грчка вооружена терористичка банда го нападнала селото Шестеово, Костурско, ја заклала Тана Георгиева, ѕверски претепала повеќе жени, изврши грабеж, го истерала населението од селото и запалила повеќе куќи. Оттогаш убавото македонско село Шестеово, како и многу други, станало пусто.

Повеќе...

На сам ден на гласање во Горно Оризари багерот работи за гласови

КРШЕЊЕ НА ИЗБОРНИТЕ ПРАВИЛА – СВЕДОШТВО НА ЖИТЕЛ НА ГОРНО ОРИЗАРИ БИТОЛСКО Недела, 05.05.2019 изборен ден, локација Горно Оризари, општина Битола. СДСМ во хаос. Овде, кај нас не им помага багерот, само се срамат и се им е бадијала.Пријавивме и во Општинската изборна комисија и не им се плашиме. До сега воопшто не ги видовме, не ни требаат ни денес. Жител на Горно Оризари Видео на линкот подолу. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=353983621918493&id=139521870031337

Повеќе...

На локалните избори до 13 часот во Охрид гласале 11.450 избирачи, во Ново Село 2.743

На изборите за градоначалник обработени се 99,08 отсто од податоците од избирачките места. Во Ново Село до 13 часот гласале 2743 гласачи или 24,14 проценти од запишаните. Во Охрид 11450 избирачи или 21,91 процент.

Повеќе...

Академик Ќулавкова реагира на посланието на Папата: Франциск нѐ избриша и претвори во безличен склоп на култури

Само кога ќе помислам каква ценета култура бевме и во што ни ја претворија, не можам да се помирам! Ни да им простам на рушителите! Никогаш”, пишува во реакција на обраќањето на Папата Франциск, академик Катица Ќулавкова која апелира граѓаните да ја видат и чујат и пораката до Бугарија. Порано папите слично се обраќаа на двете земји, сега Македонија е исклучена од старата словенска и античка цивилизација. Папата Франциск воопшто не споменува дека светите Кирил и Методиј се дел од македонското наследство. Според Ќулафкова сега за Ватикан сме “Никој и ништо”. Во посланието до…

Повеќе...

Излезноста до 13 часот изнесува 20.73%

ДИК на прес-конференција ги соопшти резултатите на излезност до 13 часот на избирачките места низ земјава. „Излезноста е 20.73% на обработени 95.39 проценти информации. Однсоно до 13 часот гласале 359.024 гласачи“, изјави портпаролот Љупка Гугуческа. Крива Паланка, Крушево, Прилеп и Кратово се засега општини со најголема излезност, а со најмала остануваат Врапчиште и Желино. Од ДИК напоменуваат дека засега не се  забележани посериозни нерегуларности и нарушување на изборниот процес.

Повеќе...

ВО БИТОЛА КРИМИНАЛНИТЕ ОРДИ ГО НАРУШУВААТ ИЗБОРНИОТ ПРОЦЕС?!

Граѓаните се соочуваат во 21 век, во европска Битола, со груби притисоци и заплашувања, со опасно удирање врз индивидуалното избирачко право, со грубо кршење на човековите права и слободи. Разуздани криминални орди дебело платени од некого ги заплашуваат граѓаните, и тоа ,се на очиглед на полицијата. Вака ли се оди по патот за Европа, вака ли ќе го градиме европското лице на Битола, а и на Државата!?! Нека знае јавноста, до редакцијата стигнаа и регистарските таблички на автомобилите кои хараат низ Битола, а богами и нивните сопственици им се добро…

Повеќе...

АГАТАНГЕЛ – Папата во Македонија

Државата Македонија, без одобрение и согласност од сопствениот народ, а со огромен притисок и залагање од надворешни фактори, го промени своето вековно име, по што веднаш следуваа промени на државните меморандуми, печатите и називите на институциите. Планот беше исполнет, но дојде на ред примената и употребата на новото име во секојдневниот живот. За успех на овој план е потребно да се има соодветна маса народ, што очигледно е невозможно вештачки да се набави. Хартијата трпи сè, но она што со векови е врежано во македонските битија е неизбришливо дури и…

Повеќе...