НАРОДОТ МАСОВНО ЈА НАПУШТА ДРЖАВАТА: Само синоќа од Скопје кон Германија тргнаа четири полни автобуси

Четири автобуси со млади луѓе од Сарај вчера тргнаа за Германија, пишува порталот Инфо Шќип Оваа појава зазема загрижувачки размери во нашата земја. Оправдувањето на младите за оваа појава е економската состојба и губењето на надежта за подобар живот, анализира порталот. Меѓу регистрираните македонски државјани во Германија особено е голем бројот на оние меѓу 20 и 45 години старост- возраст која се смета за најплодотворна. 38 илјади македонски државјани на оваа возраст се жители на Германија или околу 36 проценти од вкупната бројка. Дополнително, речиси 35 проценти од вкупниот број…

Повеќе...

Пендаровски доби двојазично уверение за претседател

Новоизбраниот претседател на државата Стево Пендаровски од ДИК доби уверение за претседател напишано на македонски и на албански јазик. Ѓорге Иванов до својот последен работен ден вчера не го потпиша указот за Законот за употреба на јазиците, но тоа не беше пречка на денешното официјализирање на мандатот на неговиот наследник Пендаровски да се искористи и албанскиот јазик.

Повеќе...

КОЛУМНА НА ЦВЕТАНОВСКИ ЗА ДЕНЕШЕН: Човечето кое љубеше да целива и мете!

ДЕНЕШЕН.МК Како Македонците ќе го паметат Заев? Најверојатно, како она црпнатото човече кое многу милуваше да целива се’ и сешто, башка да мете. По убаво сигурно нема да биде запаметен, а во моментов, целивките му се хит. И оние успешните, на страна неуспешните му. Оти, Зоки, обожува да целива, бацува, гушка и национални вредности да дарува… Ама многу. Велат дека при поздравување, странските државници протоколот ги предупредувал да внимаваат со целувачот од Балканот. Да не се заборави Зоки, па да не претера во целивките му. Не им било лесно на фацките…

Повеќе...

Вардар ќе биде спасен и пак ќе има мултимилионски буџет

Вардар не само што ќе биде спасен од колапс, туку и повторно ќе има мултимилионски буџет со кој ќе може достојно да се носи со ракометните гиганти ширум Европа. Мина 10 мај, датумот што Михајло Михајловски го посочи во желба за трпение од актуелните играчи, иако потоа Тимур Дибиров обелодени дека управата на чело со Сергеј Самсоненко веќе им дала одврзани раце на сите ракометари. И сценариото воопшто не е „црно“ за актуелниот македонски првак. Разговорите за „новиот Вардар“ се веќе влезени во завршна фаза, се дискутира за детали, но…

Повеќе...

ЗАСТРАШУВАЧКА ПОРАКА ОД ТУСК: Можно кpвопpoлевање на Балканот?!

Првиот човек на Европскиот совет Доналд Туск, за полскиот дневен весник Газета виборча изјави дека е успех тоа што е останата европската перспектива за земјите од Западен Балкан, и покрај замopот од проширувањето, затоа што без активностите на ЕУ состојбите во регионот би биле многу пoлoши. Тој вели дека Балканот за ЕУ е европската гpижa на coвеста. „Фактот што успеав да ја зачувам европската перспектива за земјите од тој регион го сметам исто така за успех. Во моментов не постои импулс за проширување на Унијата во тој дел на Европа,…

Повеќе...

Јане Ченто:Г-дине Иванов Ви посакувам се најдобро Вас и на Вашата фамилија.

ЈАНЕ ЧЕНТО ДО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ СЕ ОБРАТИ НА СВОЈОТ ФБ ВО КОЕ ПИШУВА: СТАТУС НА ЧЕНТО Не му замерувајте на г-динот Иванов што не го искористи неговото право за да го запре лудилото во кое се наоѓаме долго време и ние и нашата држава Република Македонија. Не ги знаеме околностите што се одвиваат зад затворени врати, дали биле притисоци, уцени и слично, не може секој да се спротистави тоа е до карактерот. Но што е тука е. Борбата продолжува. Ќе ја добиеме битката на судски пат, ќе се мачиме но…

Повеќе...

Сите „авантури“ на премиерот Заев: Личниот, пред интересот на државата

Заев како руски олигарх во Маврово: Ја затвориле скијачката патека за да помине царот со свитата“, „ЗИМУВАЊЕТО НА ЗАЕВ ЌЕ НЕ ЧИНИ МИЛИОН ДЕНАРИ: Премиерот на зимување во Гармиш Партенкирхен во најелитниот хотел!“, „Заев со мотор на 4 тркала на народен собир во Варварица“, „Заев ужива да вози мотор на Беласица“,„Премиерот Заев и другарите со мотори го посетија Крушево“, „Заев и Димитров со селфи поздрав од одморот во Охрид“, „Заев и Димитров во Струмица се релаксираа и возеа мотори“. Ова се само дел од насловите кои период наназад ги пишуваат…

Повеќе...

Протести во Албанија, гори зградата на Владата

Нови протести во Албанија и нови инциденти. Демонстрантите фрлаа со молотови коктели кон зградата на Владата и го запалија влезот. Противпожарните служби се обидуваат да го изнаснат огнот, а полицијата да ги спречи демонстрантите да ја пробијат заштитната ограда и да влезат во зградата. Обединетата албанска опозиција денеска попладне ќе го одржи, како што го нарекува, четвртиот народен протест пред Владата во Тирана. Протстот почна во 18 часот и 30 минути, а информациите од двете најголеми партии во обединетата опозиција, Демократската на Љуљзим Баша и Социјалистичкото движење за интеграција  на…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе тужба пред Управниот суд за поништување на избирачко место во Ново Село

Правосудниот систем е пред испит дали ќе се казни изборниот инженеринг или Македонија ќе продолжи да тоне по сите параметри што значат демократијата? Пред Управниот Суд во Скопје е тужбата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ. Тужба која се однесува на одбиениот приговор од Државната изборна комисија за гласачко место во Ново Село, изјави на прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски кој додаде: „ВМРО-ДПМНЕ во тужбата бара да се поништи гласањето на Избирачкото место број 1789 во постапката за избор на градоначалник на општина Ново Село и гласањето да се повтори во…

Повеќе...