Македонските претседатели најпривилегирани во регионот

Од Владата велат дека во моментот не постои иницијатива за измени на законот за права на претседателот по завршувањето на функцијата. Македонските претседатели од кога ќе отидат во пензија се попривилегирани од колегите во Србија, Хрватска и Косово. За три дена државава ќе добие нов претседател и нов пензионер. Стево Пендаровски ќе биде инаугуриран на позицијата в недела, кога и актуелниот претседател Ѓорге Иванов ќе ја напушти функцијата која ја извршуваше десет години. Со 59 години, колку што има во моментот на престанок на мандатот Иванов, според Законот за правата на претседателот на Република…

Повеќе...

ЕПСКАТА БИTKA НА АЛЕКСАНДАР: Каде завршиле Грците кои се бopeле пpoтив него

Битkaта за која се напишани стотици книги, направени филмови, напишани песни. Битката кај Гавгамела. Александар од едната страна, Дариј Трети од другата. Тоа бил последниот и најтежок пopaз на Дариј. Што се однесува на формацијата на македонската вojcka, познатиот историчар Ариан напишал: “Со левото крило на фалангата раководел Кратерус. До него била koњаницата на Еригиј, син на Ларикс”. Јасно е дека Македонците биле различно третирани од Грците, иако се бopeле од иста страна. Откако заклучивме дека и во тоа време Македонците и Гриците биле сосема различни поими, збор два за…

Повеќе...

Горазд Росоклија: Бојкотот ако прерасне во партија нема да прави коалиции со партии кои учествуваа во национално предавство

Ако ,,помирување“ значи бојкотот да се стопи со партиските гласачи, губитник ќе бидат Македонците. Бојкотот нема да влезе во ничија партиска машинерија и бојкотот, доколку прерасне во партија, нема да прави коалиции со партии кои учествуваа во национално предавство. Ако ,,помирување“ значи бојкотот да се стопи со партиските гласачи, губитник ќе бидат Македонците. Бојкотот нема да влезе во ничија партиска машинерија и бојкотот, доколку прерасне во партија, нема да прави коалиции со партии кои учествуваа во национално предавство. — Gorazd Rosoklija (@Rosoklija) May 13, 2019

Повеќе...

Поранешната фирма на Анѓушев „ЕДС“ доби тендер на ЈП за државни патишта вреден 2,3 милиони евра

„ЕДС“, фирмата која вицепремиерот Кочо Анѓушев ја продаде на грчкото електростопанство доби тендер од ЈП за државни патишта во вредност од над 2,3 милиони евра. Анѓушев минатата година ја продаде ЕДС за само 4,8 милиони евра, а истата за само една година стана една од доминантните компании за набавка на електрична енергија во Македонија, додека пак грчките компании станаа главни на македонскиот енергетски пазар. Откако Анѓушев ја продаде ЕДС, компанијата заклучно со последниот тендер на ЈП за државни патишта има добиено тендери во вредност од 236.313.683 денари, односно повеќе од…

Повеќе...

Професор д-р Оливер Андонов – Метла

Ете завршија претседателските избори, се измерија силите, се постави високата цена која како и да се заврти Заев ќе мора да ја плати. Ќе бега Заев, ќе „глуми“ лудило во однос на ДУИ, но сметката ќе мора да им ја плати. За тоа колку всушност ние сите ќе платиме ќе почекаме малку за да видиме, доколку за неколку дена или недели откако Пендаровски ќе седне на претседателското столче. Веќе во понеделник ќе потпише се што си имаат ветено и ќе заигра метлата, но не онаа на Заев во СДС-то или…

Повеќе...

ВИДЕО: Трамп му посака добредојде на Орбан: Глобалните политички прашања во фокусот на средбата

Претседателот на САД, Доналд Трамп му посака добредојде на унгарскиот премиер Виктор Орбан во Белата куќа. На средбата со новинарите, Трамп посочи дека Орбан направил многу за Унгарија, чувајќи ја безбедна. Американскиот претседател најави дека со Орбан ќе разговараат за НАТО, но и за трговија. Орбан се заблагодари на поканата и додаде дека во фокусот ќе биде зацврстување на стратешкото партнерство помеѓу двете држави. И двајцата се согласија дека имаат сличен пристап кон глобалните политички прашања, како што е прашањето за илегалната миграција и справувањето со тероризмот.

Повеќе...

Драган Павловиќ Латас – Лудаците ја преземаа лудницата

Колумна на Латас за Вечер Македонија е во дилема: ни беше речено, уште лани, дека сме добиле датум за преговори со Европската унија како наплата за промена на уставното име во Северна. Чекаме еве, и денес и утре… да ги запознаеме инвеститорите што чекаа нетрпеливо на граница да инвестираат во Северна но, никој не ги видел. Еден од Холандија што инвестирал во расадник, во Тетово, деновиве со камен го утепа работник што бил фатен додека спие на работно место. Значи, еден европски инвеститор помалку откако станавме Северна. И сега, некако…

Повеќе...

Владата утре ќе ја задолжи државата за нови 49 милиони евра

Владата продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии за утре закажа нова аукција на хартии од вредност со која планира да повлече нови 3 милијарди денари односно 49 милиони евра. Доколку се соберат сите задолжувања само во 2019 година и се додаде ова задолжување кое се планира, тогаш вкупното задолжување за првите 5 месеци од годината изнесува огромни 317,4 милиони евра. Претходно, владата на 17 –ти минатиот месец се задолжи за огромни 39 милиони евра. Она што е посебно алармантно е зголемувањето на долгот на државата…

Повеќе...

Рок-револуцијата од 1960-тите години

Мислам дека е вистинско време за револуција, но овде каде што јас живеам играта што е во тек е компромисно решение, што може едно кутро момче да работи освен да пее во рокенрол-група. Вака музички експлодираа, но и практично дејствуваа немирните момчиња од бендот „Ролингстоунс“ во раните 1960-ти години. Оваа агресивна експлозивност на рокот навистина беше моќна. Тој беше еден вид музичка акција со која во 1950-тите и 1960-тите, младите изградија свое гето во светски размери – изолиран и паралелен свет што копнееше за разбирање од повозрасните. Со ваквите својства…

Повеќе...

Згаснувањето на магијата на „ангелите“ го менува шоуто на „Викторијас сикрет“

Модното шоу за долна облека на „Викторијас сикрет“ повеќе нема да биде емитувано на телевизија, пренесува магазинот „Вог“. Оваа година модното шоу подготвуваше ѕвездена ноќ во која голем број нови модели беа најавени дека ќе се приклучат на листата убавици кои се дел од „Викторија сикрет“, меѓу кои Грејс Елизабет, Барбара Павлин, Алексина Грејам, како и 26-годишната Лиоми Андерсон. Но, модното шоу на „Викторија сикрет“, какво што го познаваме, би можело засекогаш да замине во историјата, пишува „Волстрит џурнал“, известувајќи дека модниот бренд за долна облека веќе нема да ја…

Повеќе...