Вицеканцеларот кој си поднсе оставка го возвраќа ударот: Имам информации дека Курц учествувал во сексуални оргии

Имам информација дека Себастијан Курц учестувал во сексуални оргии во скриени наркомански простории на тајни локации, а доушници ми пратија фотографии на кои е Кристијан Керн со црномурести малолетнички во Јужноафриканската Република. Ова го тврди довчерашниот австриски вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрехе по обајвувањето на аферата „Ибица“, како што пренесува „Република.рс Пред неколку денови протече видео како тој во шпанското летувалиште во својот апартман има средба со митериозна Русинка која му ветува пари во замена за тоа.

Повеќе...

МАКФУДБАЛ – ИГРАЧ НА МЕСЕЦОТ: ЉУПЧО ДОРИЕВ (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ)

Во дебитанската сезона во Првата лига, тимот на Академија Пандев избори пласман во Лигата на Европа, откако успеа да стигне до третата место. За многумина изненадување, но не и за добрите познавачи на фудбалската игра кои знаат со каков потенцијал располага тимот што го предводи Југослав Тренчовски. Еден од најголемите адути на составот на Академија Пандев е Љупчо Дориев, кој со одличните игри во шампионатот, постигнувајќи клучни голови на неколку натпревари, се наметна во изборот на МАКФУДБАЛ за најдобар играч за месец април. „Голема чест е да се биде добитник на оваа…

Повеќе...

Ципрас: Груевски никогаш немаше намера да преговара, Меркел не ми поверува ни дека воопшто ќе се обидам

Кога Ципрас дојде на власт во јануари 2015-та, важеше за „потпалувач“, а неговата партија Сириза за најрадикалната левичарска партија избрана во една европска демократија од крајот на Втората светска војна наваму. Денес Ципрас важи за политичар кој не разгорува, туку гаси огнови, пишува Financial Times, а крунското негово достигнување во очите на САД и ЕУ е решавањето на спорот со името меѓу Грција и Македонија. Во интервју за весникот, Ципрас се сеќава дека уште кога ја добил функцијата се надевал дека ќе оствари прогрес по прашањето, иако знаел дека тоа…

Повеќе...

ЛЕНИН НОЌНИ ВОЛЦИ СО ПОРАКА: Вие сте хибриди и генетска грешка и како такви не може да му припаѓате на македонскиот род

На актуелните општествено политички случуваа во земјата не остана имун ни лидерот на моторџиската група „Ноќни волци“ Ленин Јовановски. Вие хибридните поколенија на вашите хибридни предци, несомнено дијагностицирани со национална шизофренија, фрустрации и суети, НЕМАТЕ НИКАКВО МОРАЛНО ПРАВО денес да го браните ликот и делото на Кочо Рацин, зашто токму вашите идоли, татковци и нивните другари го убија како куче како и многу други илјадници Македонци чиј единствен грев бил тоа што си ја сакале и бранеле Македонија, вели тој во својот Фејсбук статус кој ви го пренесуваме во целост. Абе ………

Повеќе...

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Тамара

ДЕНЕШЕН.МК Дарко Јаневски Синоќа имало некоја си Евровизија. За Северна пеела пејачка на која не и пречеше промена на името на државата, ама и пречеше кога луѓето ја мајтапеа, па и го менуваа името на детето. Додаваа една буква. А тоа не го менувало детето, оти една буква плус, е една буква плус, велеа. Не е минус. Богатство. На умот и на душата. Како и Северна. Исто. Немам поим на кое место завршила пејачката. Знам само дека не била прва, оти гледам дека народот нешто се кара. Има и такви…

Повеќе...