Се прави ли рекетирање преку отштети и намерни прекршувања на договори во Македонија?!

Ќе не банкротира ли северномакедонскава Влада? „Сардич“ бара 350 милиони евра отштета од Македонија. Украинската компанија „Сардич“, на која Влaдата и ја одзеде концесијата за експлоатација на рудникот Казандол во Валандово поради незадоволување на стандардите, бара отштета од 350 милиони евра од Македонија, објави МКД.мк. Владата во спорот ја ангажирала адвокатската канцеларија „Вајт енд кејс“ од САД. Адвокатската канцеларија е една од најуспешните кога станува збор за арбитражни постапки, а понуди биле доставени и од адвокатските канцеларии „Маер Браун“ (Маyer Brown) од Франција, „Орик“ (Оrrick) и „Мекдермот Вил енд Емри“ (McDermot…

Повеќе...

Дрога на улиците како никогаш досега

Дрогата сериозен проблем, Николоски предупредува дека таа е присутна како никогаш досега   И по две недели се уште не се знае колку дрога заплени МВР во полициската акција на повеќе места во скопско. Шефот на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, вели дека не му е познат овој податок. Алфа постави прашање и до прес службата на ОЈО, од таму пак велат дека се уште со крим-техничко вештачење се утврдува количината и квалитетот на кокаинот. -Не ми е  познат податокот точно колку дрога е запленета во таа акција. Со тие податоци…

Повеќе...

ЛИДЕР: Ден Дончев, Жан Митрев и Венко Филипче во милионски скандал: “Филип Втори” профитира, државата троши 35% повеќе од претходно!

За огромни 35% се зголемени трошоците на фондот за операциите на детска кардио-хирургија во болницата “Филип Втори”, откако на почетокот од годинава министерот за здравство Венко Филипче и директорот на фондот за здравство, Ден Дончев, одлучија операциите на детска кардио-хирургија да се извдевуваат во приватната болница, наместо во странство или во специјализираното оделение во склоп на клиничкиот центар – покажува истражувањето на “Економски Лидер”. Од политичката партија “Алијанса за Албанците”, утринава излегоа со соопштение, во кое ги разоткрија првичните контури на скандалот, што за нашата редакција претставуваше поттик да направиме анализа…

Повеќе...

Струмичкиот театар со две награди на фестивалот во Бугарија

Претставата “Животинска фарма” од Џорџ Орвел во изведба на НТ Антон Панов од Струмица како и актерот Коста Ангов се наградени на Фестивалот на малите театарски форми што се оддржа во Враца,Република Бугарија. Жирито на Меѓународниот фестивал Нова европска театарска акција – НЕТА,наградите на Струмичкиот театар му ја додели за најуспешна реализација и современ политички звук на утопискиот роман на Џорџ Орвел “Животинската фарма” во режија на Љупчо Ѓоргиевски, додека наградата на актерот Коста Ангов му е доделена за улогата “Наполеон” во истоимената претстава. На овој меѓународен фестивал во Враца…

Повеќе...

Се намножуваат болести од загадувањето на воздухот, водата и на почвата

Граѓаните се постојано изложени на загадување во природата и тоа, секако, неповолно влијае на човековото здравје. Лекарите велат дека по децениска изложеност на загадувањето на воздухот, водата и почвата, ги чувствуваме последиците, па имаме појава на главоболки и општа непријатност до срцеви и белодробни заболувања, оштетување на нервниот систем, рак па дури и предвремена смрт. Последиците најмногу ги трпат најмладите, кои се во развој, додека повозрасните, пак, не можат да се борат со нив. Од невладините организации и движењата за здрав живот алармираат дека е потребно да се дејствува за…

Повеќе...

КРИВИЧНА ЗА ШИЛЕГОВ: Во ГТЦ Скопје ја нападнал Ермира од Гостивар со намера за СИЛУВАЊЕ

КРИВИЧНА ЗА ШИЛЕГОВ: Во ГТЦ Скопје ја нападнал Ермира од Гостивар со намера за СИЛУВАЊЕ   Градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов во 2003 година добил кривична пријава за обид за силување од лицето Ермира од Гостивар. Како што стои во пријавата, на 3 април 2003 година во Скопје, Петре Шилегов во алкохолизирана состојба ја поканил Ермира (24) да влезе во неговиот автомобил. Откако бил одбиен, спротивно на волјата на оштетената, пробал насилно да ја внесе во возилото. Споменатата дала отпор, при што Шилегов почнал да ја допира на интимни места…

Повеќе...

Патник вљубен во стиховите на мигот под дождот на вечноста

Како бе ти успева секоја колумна да ја направиш интересна? Ова ме прашува пријателката од Љубљана. Непријатно ми е кога ме фалат гласно. Особено ако сум јас присутен на тој чин. Затоа што по мене секогаш се влечка егото. Гаден сопатник. Неподносливо здодевен сопатник. Понекогаш имам чувство дека се буди пред мене. Тоа, егото. Отсекогаш ме опседнувала мислата дека треба да постои некаков дом, казнена установа, каде што одиш и го оставаш егото таму како некој деликвент. Посебно е неподносливо кога во негово присуство ќе се јави пофалбата. Ептен ѝ…

Повеќе...

ЗА БЛАЖЕНИОТ КИРИЛ И ПАНОНСКИОТ ЕПИСКОП ОД СВ.КЛИМЕНТ

ЗА БЛАЖЕНИОТ КИРИЛ И ПАНОНСКИОТ ЕПИСКОП ОД СВ.КЛИМЕНТ • со повод и причина за размисла пишува: д-р Анита Ангелевска Првичната редакција на ова слово не се раширила кај Јужните Словени, а од втората не постојат досега руски преписи. Во иднина, можеби ќе се појават аргументи кои ќе посведочат за заедничко навлегување – испреплетување на двете редакции. Трите преписи од втората редакција, кои што се подоцнежни 1469 година, 1479 година и од XVI век (1598 година), покажуваат зачувување во подобра форма на некои изрази од притотипот (оригиналот). Сепак, ниту првата, ниту…

Повеќе...