Не ги фрлајте: дршките на црешите го чуваат здравјето

Можеби сте виделе дека некои луѓе не ги фрлаат дршките од црешите, туку ги сушат, а еве и зошто е тоа така. Тие помагаат за болки, проблеми и болести со бубрезите, како и мочните канали, па дури и камен и песок во бубрезите. Потребно е добро да ги исушите на сонце, па да ставите литро вода и да оставите да зовријат, а течноста да отстои еден час, по што се цеди. Се пие три до четири пати на ден. Доколку ви се потребни причини зошто да јадете цреши, можеме да…

Повеќе...

Заев веќе не зборува за „датум за преговори“, туку за „јасен сигнал“ од ЕУ

ЛАГИТЕ СЕКОГАШ ДОАЃААТ ПО СВОЕТО: Заев веќе не зборува за „датум за преговори“, туку за „јасен сигнал“ од ЕУ   Јасен сигнал од ЕУ за почеток на преговори со нашата земја ќе има позитивен импакт за Западен Балкан и ќе ги обесхрабри сите непосакувани влијанија во регионот, рекол Зоран Заев на предавањето и јавна дебата во организација на ИФИМЕС во Љубљана, на која учествуваше во рамки на дводневната официјална посета на Република Словенија. ИФИМЕС инаку е наводна невладина организација која го поддржуваше Заев во спроведување на пучот во Македонија и…

Повеќе...

Јоханес Хан в среда ќе го претстави новиот пакет за проширување на Европската Унија

Надворешнополитичкиот одбор на Европскиот парламент потврди дека вонреден состанок е закажан за в среда (29 мај), кога комесарот Јоханес Хан ќе го претстави овогодинешниот пакет проширувања, се наведува на сајтот на ЕП. Истовремено, во Европската комисија велат дека и натаму не може официјално да потврдат кога ќе бидат усвоени и објавени извештаите за напредокот на земјите во процесот на проширувањето. Во средината на овој месец, Хан во интервју за „Радио Слободна Европа“, најави дека Европската комисија, за време на објавувањето на годишниот извештај за напредокот на земјите, кои се во…

Повеќе...

Сѐ е на продажба за вистинска цена во матниот свет на руските хакери

Повредата на приватноста со кражбите на податоци од страна на руските хакери е глобална грижа на денешницата. Би-би-си открива колку всушност е лесно во Русија да се купат лични податоци, како што се пасош или информации за банкарски сметки. Според експертите за кибер-безбедност, огромни количини од наводни лични податоци меѓу кои и податоци од руски државни институции, се купуваат и продаваат секојдневно. Во јануари 2018 година, на Роман Рајбов кој работел за „Билајн“, еден од најголемите мобилни оператори во Русија, му пришол непознат маж. Станува збор за Андреј Богодијак, кој…

Повеќе...

Аналитичарите очекуваат Заев да го врати мандатот за полесно да го реконструира кабинетот

Дали премерот Заев подговотвува терен за враѓање на мандатот и избор на нов состав на Владата? По вчерашната партиска чистка и најавата за смена на најмалку 3ца министри, политичките аналитичари оценуваат дека целосен реизбор ќе биде политички поедноставен чекор, а Заев полесно ќе може да се справи и со очигледниот отпор на коалициските партнери. Арсовски и Муслиу велат дека смената на целото партиско раководство е храбар, но и најлесен чекор. Очекуваат Заев и Ахмети да изнајдат заеднички јазик и истото ова да го пресликаат и во извршната власт. Сепак без…

Повеќе...

Најубавата жена на светот открива како изгледа нејзиниот идеален маж

Шарлиз Терон (43) изјавила за британски „Сан“ дека сè уште е сама, и покрај инсистирањата на таблодите кои тврдат дека е во врска со пејачот Сил. – Јас донесов свесна одлука да бидам „сингл“, бидејќи сакав да се посветам на одгледувањето на моите деца – рекла убавата актерка, која неодамна откри дека посвоениот син го одгледува како девојче, бидејќи тој така се изјаснил кога имал само три години. „Веќе со години сум сама. Некој мора да направи чекор. Изненадувачки сум достапна. Почнав да се отворам на емотивен план за да…

Повеќе...

СПЦ подготвува стратегија за продолжување на дијалогот со МПЦ

Српската православна црква (СПЦ) интензивно подготвува стратегија за брзо продолжување на замрзнатиот дијалог со македонската православна црква (МПЦ), дознава „Вечерње новости“. Како што пишува весникот, подготвеноста на СПЦ за дијалог, со кој би се постигнал решение официјално, засега не го коментираат од МПЦ. Ако првата етапа од обновените преговори биде задоволителна, реални се очекувањата дека барањето за статусно решавање на афтокефалноста на МПЦ набрзо ќе биде разгледувано во СПЦ, пишува весникот.  

Повеќе...

Економијата станува сѐ посива

Пишува: Петранка Огнаноска   Земјоделци, инженери, компјутерџии, бравари, водоинсталатери, преведувачи, лектори, градежници, монтери… листата на професии каде што е застапена сивата економија е многу долга. Граѓаните прифаќаат да работат без да им се плаќаат здравствено и пензиско осигурување само за да дојдат до работата, но има и такви што работат без договори, по своја иницијатива за да заработат повеќе или, пак, за да имаат приход плус. Сепак, непријавените работници се само еден дел од сивата економија во Македонија, проблемот е доста комплексен и распространет, но за него мора да се…

Повеќе...

Мисајловски: Заев спроведува внатрепартиска чистка и се обезбедува за во опозиција

Дозволете ми најпрвин да им ја честитам победата на изборите за пратеници во Европскиот парламент на нашите сестрински партии од ЕПП и истовремено да му порачам на Зоран Заев да ги следи европските вредности и принципи и да си поднесе оставка поради сета стагнација во која минува државата во изминативе две години, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски. -Зоран Заев спроведе внатрепартиска чистка само за да си ја осигура партиската позиција, затоа што знае дека заминува во длабока опозиција.  Токму затоа и ги разрешува сите кои можат да му бидат…

Повеќе...

ВАЛОН БЕЛА ОТКРИВА СКАНДАЛ: Кои се криминалците и потенцијалните убијци во здравството?

Јавна објава на Валон Бела, за работата на Клиниката за гинекологија при клиничкиот центар во Скопје: Министерот за здравство и други службеници пред неколку месеци беа предупредени за незаконските дела извршени во Клиниката за гинекологија и акушерство, но досега ништо не е преземено. Затоа, сум обврзен јавно да го објавам тоа што сум со нашол за време на мојата работа како организациски (економски) директор на Клиниката за гинекологија и акушерство. Исто така го имам информирано и Управниот одбор на Клиниката за гинекологија и акушерство, како и двата директори на Фондот…

Повеќе...