РАДУВАЈ СЕ, МАКЕДОНИЈО: Вардар вторпат е шампион на Европа!

Гордоста на Македонија пак ја израдува нацијата. Вардар е европски првак во ракомет и тоа во година во која имаше милион проблеми и никој тоа од него не го очекуваше. Во финалето во Келн, вардарци го совладаа вечниот губитник на финалиња Веспрем со 27-24 (16-11) и вторпат се е европски шампиони. Карачиќ го почна финалето, а Штербик остана на клупата. Двете екипи почнаа цврсто во одбрана и со одлична реализација во нападот. Вардар прв се одлепи и Карачиќ и Дибиров погодија за 6-4 во 10. минута. Во 14. минута Мораше од отпадок го матира Миклер за…

Повеќе...

Тие ја сакаат омразата кон мене

Што прави феминистка за време на секс? Им досаѓа на љубовниците со муабети за родова еднаквост при промена на позите во сексуалната игра. Сакав минатата недела да ја објавам колумнава, но паузирав поради празникот. Добро ми дојде одморот. Многумина ќе речат, ете не издржа, се врати на политички теми, но ова за кое ќе пишувам не е само политика. Иако проблемов што го сметам за многу опасен, на планетарно ниво, функционира како политичка алатка. Сепак, неговата деструктивност за брзо време ќе се пренесе на сите облици од секојдневниот живот. Мене,…

Повеќе...

МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ВЕЧНИ!

Не можете да не избришете, Не можете да не забраните, Не можете да не замолчите, Не можете да не контролирате, Не можете да не продадете, Не можете да не купите! МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ВЕЧНИ! Не можете да не избришете, Не можете да не забраните, Не можете да не замолчите, Не можете да не контролирате, Не можете да не продадете, Не можете да не купите! МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ВЕЧНИ! Gepostet von Тања Каракамишева am Sonntag, 2. Juni 2019

Повеќе...