КОЛУМНА НА ЦВЕТАНОВСКИ: Заев ја потресе ЕУ: Мењам Нобелова за датум! Абе ајде…

Ако се’ уште се прашувате зошто Медрано и останатите им колеги ја заобиколуваат Македонија, само чујте го Заев и се’ ќе ви биде јасно. Драги мои, во земја со толку многу политички циркус, еден вистински циркус не би имал шанси за добивка. Циркусот на Заев, башка, е бесплатен. Барем парично. Чини „само“ име, историја, Устав, двојазичност… Знаете, ја следите антимакедонската ни влада и на секои две-три недели таа ве изненадува со нова глупоштина и идиотштина. И по навика, си велите – не може подолу од ова! И пак по недела-две,…

Повеќе...

ТРАМП ЗБЕСНА-СОРОС, БЕЈЛИ и УСАИД ЌЕ ОДГОВАРААТ ЗА КРИМИНАЛИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА – ВИДЕО ДОКАЗ

ТРАМП ЗБЕСНА-СОРОС, БЕЈЛИ и УСАИД  ЌЕ ОДГОВАРААТ ЗА КРИМИНАЛИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА – ВИДЕО ДОКАЗ Амерканците бараат да се спроведе истрага за сите криминали во Македонија

Повеќе...

ШТО ВЕЛАТ ОСМАНЛИСКИТЕ ДОКУМЕНТИ ЗА МЕНТОРОТ НА ЗАЕВ: Прадедовците на Црвенковски испратени во Дијарбакир како комити-Бугари!

Дарко ЈАНЕВСКИ Изгледа дека откако Зоран Заев го потпиша договорот со Бојко Борисов, дежурните комуњарски пронаоѓачи на Бугари и бугараши во Македонија се заморија и замолкнаа. Штета. А, има толку многу да се каже за оваа работа, што се чини, не е фер проблемот да се остава така недовршен. Ама Заев потпиша и овие станаа риби. Да беше Грујо потписник, ех, друга приказна… Инаку, одамна не сме имале можност да гледаме повторување на еден од постарите македонски филмови – ‘Најдолгиот пат’. Во прашање е екранизација на сеќавањето на Крсте Иванов…

Повеќе...

Комесарот Хан и амбасадорите на ЕУ останаа без одлука за Македонија и Албанија

Меѓу земјите членки на ЕУ сѐ уште нема согласност за какви било одлуки поврзани со датум за почеток на пристапни преговори со Македонија и со Албанија. Ова е резултат од неформалниот состанок на еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан со амбасадорите на 28 земји членки. Српската агенција Бета, повикувајќи се на добро информирани извори, јавува дека некои од членките на ЕУ кои досега инсистирале почеток на преговори да се одобри истовремено и за Северна Македонија и за Албанија сега се на став дека преговори треба да се почнат…

Повеќе...

НИКОГАШ СЕВЕРНА И ВО БУНДЕСТАГОТ: Ној го користеше името Македонија зашто Владата го смени името спротивно на референдумот

На денешната ратификацијата на договорот за членство на Македонија во НАТО, во германскиот Бундестаг остро се спротивставија Алтернатива за Германија (АфД) и Левицата. Како што јави Дојче веле, Петр Бистрон од АфД ѝ честиташе на Македонија поради затворањето на Балканската рута за бегалците во 2016 година, но рече дека неговата партија ќе гласа против членството во НАТО затоа што има „голем проблем со корупцијата“, а „Балканот е само предградие на Европа“. Александер Ној од Левицата се спротивстави на проширувањето на НАТО и ја критикуваше „прозападната Влада во Македонија дека погрешно…

Повеќе...

ЗЕКОЛИ: Зоране лaжгo cкaпaн, до Рама ли е или до Меркел, ocтавка веднаш

Аналитичарот, колумнист и екс амбасадор на Твитер pacпали по Зоран Заев. Имено одличниот познавач на состојбите во Европската Унија како и регионот ги анализира актуелните случувања во Македонија и регионот и заклучува дека голема винa за случувањата има токму Зоран Заев. Имено тој започнува со анализа на случувањата во соседна Албанија, каде по ckaндалозната изјава на Јанева случајно или се појавија бomби, па ја поставува тезата дека Заев е ,,бomбашот” во Албанија. -Случајност или меѓу-државен ckaндал: дали Зоран Заев стои во позадината на бomбите за Еди Рама објавени во Билд?…

Повеќе...

ГЕРМАНСКИ ПАРЛАМЕНТ: Буденстагот едвај не запиша во НАТО, но е гласно против датум од ЕУ, поради корупцијата во „предградието на Европа“

Германскиот парламент го ратификува Протоколот за членство на С. Македонија во НАТО, а во текот на дебатата некои пратеници влезот на земјата во Алијансата го поврзаа со датумот за почеток на преговори со ЕУ. Иако расправата за извештајот на Европската комисија треба да се одржи на посебна седница, сепак некои од пратениците имаа забелешки дека таа расправа се оддолжува. Владата на Германија во образложението на Протоколот од 6 февруари 2019 година изразува убеденост дека приклучувањето на Македонија кон НАТО ќе значи придонес кон безбедноста и стабилноста во евроатлантскиот простор, јави…

Повеќе...

ДЕНЕС Е СПАСОВДЕН: Празник на Христовото вознесение

Спасовден – празникот на христовото вознесение е еден од најголемите христијански празници. Спасовден секогаш е во четврток и се празнува 40 дена по Велигден. Исус им се јавувал на своите ученици и ги подготвувал за нивната идна активност четириесет дена по воскреснувањето. Празникот Вознесение Христово се празнува во спомен на вознесувањето на Исус Христос на небото. Четириесеттиот ден по Воскресението Исус за последен пат им се јавил на своите ученици, ги собрал на едно место, во селото Витанија, биле единасетмината (бидејќи Јуда по предавството се обесил) и им соопштил дека…

Повеќе...

Промената на името не беше услов за проширување, туку само за членствотото во НАТО

Во написот се истакнува дека дури и „посетата на Северномакедонскиот премиер Зоран Заев на Брисел не го смени расположението“. Франција и Холандија се двете земји кои силно се противат на отворање преговори за членство со двете земји. Весникот констатира дека не се само Франција и Холандија противници на проширувањето, туку и во Германија и во Данска нема договор околу отворањето преговори за членство со овие две земји. (фото: Влада на РМ) Високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини изјави минатата недела дека ЕУ сега е соочена…

Повеќе...