Што ги брка младите од Македонија

ИСТРАЖУВАЊЕ НА ГЕРМАНСКАТА ФОНДАЦИЈА „ФРИДРИХ ЕБЕРТ“ Македонија веќе со години се бори да ги задржи младите во земјата и да создаде подобри услови и нивна перспектива. Иако сите политички гарнитури досега без исклучок во своите програми, но и предизборни ветувања се залагале за подобрување на стандардот, а со тоа и животот на младите во земјава, сепак недостига вистинска стратегија за враќање на веќе иселените, но и каков било план за спречување на понатамошен одлив на младите од земјава. Притоа и натаму најголем проблем за младите претставуваат невработеноста, корупцијата и партизирањето,…

Повеќе...

МИ СЕ ЗAKAНУВАА И МИ ВРШЕА ПPИТИСОЦИ: Инспекторот Илиевски јавно објави кој се барал да го прикрие случајот!

Во врска со соопштението на Државниот просветен инспекторат во кое се оградува од тврдењата на инспекторот Илиевски за нepeгуларностите на тетовскиот универзитет, Илиевски напиша писмо кое го објавуваме во целост: Не сум изненаден од директорот на Државниот просветен инспекторат, Томе Спироски, и раководителот на Секторот за инспекциски надзор, Африм Саљиу, со ваквото соопштение бидејќи тие ми вршеа пpитисок со зakани да се повлечат запиcниците и да не се праќаат ppшенија оти ќе трпам поcледици ако не ги повлечам записниците и не смеам да пуштам решенија. Таквите заkани беа на одржаниот…

Повеќе...

СОНК утре ќе протестира за повисоки плати

Синдикатот за образование и наука и култура ги повикува сите засегнати наставници и вработени во оваа дејност утре да се охрабрат и да излезат на мирен протест за да го кренат својот глас. Протестот е закажан за 16 часот пред порта „Македонија“, а во 17 часот ќе продолжи пред Владата. На денешната прес-конференција претседателот на СОНК, Јаким Неделков, категорично изјави дека одлуката на Владата 8 јуни да биде работен ден за јавната администрација и за училиштата е директна опструкција против СОНК и најавениот протест. – Носењето одлука за работен ден…

Повеќе...

Христијан Арсов има IQ 154 а државата не знае што да прави со него

Христијан Арсов има IQ 154 а државата не знае што да прави со него И покрај тоа што му е досадно на часовите, Христијан не одбивал да оди во училиште. Тој е исклучително дружељубив и сака да биде со деца, но програмата е премногу лесна за него. Материјалот за 4. одделение го совладал уште пред да тргне на училиште Здраво, јас сум Христијан Арсов, имам осум години и ќе ви кажувам како настанал универзумот. Ќе ви кажам сè за галаксии, за ѕвездите. Кога имав шест години, почна да ме интересира…

Повеќе...

ШКОДРАНЕ ДАРДИШТА БИЛА ТЕPOPИСТ ОД УЧК: Сега е директорка на Kлиничкиот Центар Скопје

Опacна вoинcтвeна лyтa Албанка членка на ДУИ сега е директорка на Kлиничкиoт Центар во Скопје.. Шкодране Дардишта е мајка на две близначиња, a според сликите кои можат да се најдат на интернет учествувала во двата koнфликта како дел од УЧК, и оној во 1999-та на Косово и во 2001-ва во Македонија.   Овој за јавноста досега непознат факт го коментира на Твитер и братот на Сашо Ордановски, Ванчо Ордановски. Тој веле ,,Шкодране Дардишта, тepoрист на ОНА, директор на Kлинички Центар Скопје, yбиeц у слободно време”.   Инфомакс

Повеќе...

МЕРКЕЛ: Нема датум за Македонија во ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел се изјаснила негативно по желбата на Европската комисија за брзо давање датум за преговори на Македонија за приклучување во Унијата, пренесува „Дојче Веле“, повикувајќи се на германскиот весник „Зиддојче цајтунг“. Во него се открива дека на седница на Комисијата за европска политика на Бундестагот, канцеларката Ангела Меркел ставила јасно до знаење дека одлука за датумот за преговори на Македонија за приклучување во Европската унија би можело да се донесе „најрано во октомври“. Ваквиот став на Меркел и позициите кои вчера ги изнесе премиерот најавуваат изборна есен…

Повеќе...

Илиевски: На крај памет не ми паѓа да барам обештетување, додека има неправедно осудени во затвор

Илиевски: На крај памет не ми паѓа да барам обештетување, додека има неправедно осудени во затвор Набрзинка, во два реда: НА КРАЈ ПАМЕТ не ми паднало да барам обештетување од државата додека во затвор има луѓе со 211 години неправедна робија. Не како амнестиран, туку како човек. Прво, никој не може со милион евра да надомести еден ден во ќумезите. Второ, постојат вредности кои ни сто милиони евра не ги купуваат – интегритет, достоинство, чест… напиша Богдан Илиевски на Фејсбук.  

Повеќе...

Помилуваните за 27 април бараат 2 милиони евра за адвокатски трошоци

Приближно два милиона евра од државата побарале помилуваните за 27 април, дознава „А1 он“. Станува збор за адвокатските трошоци за судењето, во кои влегуваат трошоци за одржаните рочишта, поднесоците и другите адвокатски услуги, а се на товар на државата бидејќи за обвинетите е запрена кривичната постапка, пишува А1.он. Неделно за овој предмет се одржуваа и по неколку рочишта, кои, поради притворите и бројот на обвинетите, траеја до доцна во ноќта. Сумите, како што дознава „А1 он“, се движат од стотина илјади евра од адвокат. Според Законот за кривичната постапка, кога ќе…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Кој е пратеникот од власта чиј син вчера предизвика насилство?

Кој е пратеникот од власта чиј син вчера учествуваше во насилен инцидент во угостителски објект? Кој се чувствува толку моќен среде бел ден во ресторан да дели правда и да го нарушува јавниот ред и мир? Каде била полицијата, зошто не интервенирала и зошто МВР го премолчи инцидентот?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ преку партиско соопштение. Партијата прашува, дали насилството се прикрива само затоа што таткото е коалициски партнер на Заев? – Со СДСМ на власт криминалот царува, а нерасчистени убиства, кражби и физички пресметки станаа секојдневие во Република Македонија. Власта и…

Повеќе...

ЕУ ја затвори вратата, на повидок идеја за Западнобалканска унија!?

ЕУ се преправа дека има намера да ги прифати земјите од Западен Балкан, а тие се праправаат дека сакаат да се приклучат, по примерот на периодот на реалниот социјализмот, кога се раскажуваше шега дека комунистичките планери се преправаа дека ги плаќа работниците, а работниците се преправаат дека работат, оценува виенски „Пресе“. Весникот предупредува дека сепак, ситуацијата во било која земја не е за шега поради сегашната стапка на невработеност, депопулација, цинична употреба на историјата како политички инструмент. „Пресе“ проценува дека , по изборите за Европскиот парламент, со новото раководство, ЕУ…

Повеќе...