Македонија оди на предвремени парламентарни избори?

Пораките од Ангела Меркел – в недела на маса на Бихаќка – ќе оди ли СДМС на избори, ќе има ли нов мандатар или пак реконструкција – доколку од Берлин стигне истата порака како и од Брисел – дека земајва не може да се надева на консенус од ЕУ за датум за старт на преговорите. Во СДСМ официјално велат дека сите опции се на маса, објави 24.мк Повлекување на Заев и нов мандатар, реконструкција или пка брзи избори. Премиерот вели дека се е во игра. Сепак, дел од најблиските соарботници на…

Повеќе...

Цуцуловски: Ние имаме квази влада, лажен премиер и држава каде не функционираат законите

Ние немаме влада во вистинската смисла на зборот зошто владата треба да претставува органска целина на избрани луѓе од премиерот, но фактот што мандаторот очекува неговиот коалиционен партнер да му каже кои луѓе ќе бидат дел од владата. Затоа ние имаме квази влада или лажен премиер или привид на премиер, па по тоа имаме привид на држава, односно пара држава каде не функционираат законите, па по тоа не можеме да имаме држава во вистинска смисла на зборот,вели професорот и филозоф Љубомир Цуцуловски на емисијата Отворено на Алфа телевизија. Тој вели…

Повеќе...

Најмалата внука на Гоце Делчев: “Да знаат Македонците, Гоце и неговата фамилија се посветени само на Македонија” (ВИДЕО)

Деновиве во јавноста е актуелна веста за тоа чиј револуционер бил Гоце Делчев, македонски или бугарски… Ова прашање било ставено на маса на македонската и бугарската комисија, кои во рамките на Договорот за добрососедство помеѓу двете земји разговараат за историјата. Катерина Трајкова Нурџиева е најмалата внука на македонскиот револуционер и деец Гоце Делчев. Еве што пред една година изјави таа за дејноста на Гоце Делчев и за која држава се залагал и борел тој.

Повеќе...

Владата на Заев капитулираше: Цар Самоил, св. Климент и св. Наум се Бугари!

Извор: Лидер Македонската владина комисија капитулираше пред апсурдните барања на Бугарија за политичко редефинирање на историјата. Иван Илчев, член на комисијата за историја од Бугарија нагласува дека работата на заедничката комисија со Македонија е дојдена до критична фаза поради ликот и делото на Гоце Делчев. Тој нагласува дека голем успех е што македонската страна признала оти Цар Самуил е дел од бугарската држава и оти е постигнато согласност дека Св, Климент и Св. Наум се испратени од бугарската држава и се хиротонисани во рамки на бугарската црква. Тоа порано беше…

Повеќе...

Латас: Што е сега оваа хистерија – па нели Шеќеринска лани рече дека сме добиле датум за преговори

,,…Радмила Шекеринска, која 25 години е во врвот на СДСМ, офицер за врски на Џорџ Сорос во Македонија која прошла сито и решето… на 12 септември ланската, 2018 година, агитирајќи за гласање и поддршка на Северна пред референдумот изјави: ‘Ние покажавме дека зборот е збор. Ветивме и ДОБИВМЕ датум за преговори со ЕУ ‘. Затоа, никако не разбирам зошто е сега оваа галама и хистерија дали допрва ќе го добиеме датумот. Па Заев дури и лично оди на нозе пред Меркел да и се закани дека ако не сме добиле…

Повеќе...