Бугарија да се извини за масакрот во Ваташа

Статија на Нова Македонија Во знак на „добрососедство“ Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, пред да ги смени нашите учебници по историја и да ја натера македонската комисија, предводена од академик Драги Ѓоргиев, да напише дека Бугарите не биле фашисти и окупатори, туку ослободители на Македонија, треба да се поклони пред споменикот во Ваташа, извинувајќи се за масакрот што бугарската држава го направила на 16 јуни 1943 година, ѕверски убивајќи 12 младинци од Ваташа, меѓу кои имало и деца што немале наполнето ни 15 години Ако е за добрососедство, а не…

Повеќе...

Полициска акција ,,Сигнал”: Уапсен македонскиот Пабло Ескобар

Минатиот викенд австралиската полиција спроведе голема операција „Сигнал“ во која се фатени голем број на криминалци за дрога, а меѓу нив и познат македонски криминалец. Полицијата верува дека водач на оваа група бил 23-годишен државјанин на Австралија, кој пред неколку месеци ја напуштил оваа земја, пренесе МКД.МК. Целата акција почнала во САД и полициските рации во оваа земја покажале дека се работи за луѓе кои се занимаваат со шверц на дрога и оружје и заработуваат милионски суми, а еден од нив, Славко Алексиќ. Тука е и берберот Армин Ебрахими Далеку,…

Повеќе...

Проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска СДС, ЧУВАЈТЕ СИ ГО ДОГОВОРОТ ДОМА АКО ВИ Е ТОЛКУ ЛИЧЕН! (втор дел)

Проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска СДС, ЧУВАЈТЕ СИ ГО ДОГОВОРОТ ДОМА АКО ВИ Е ТОЛКУ ЛИЧЕН! (втор дел) 4. Одличните познавачи на меѓународното и на домашното право Договорот од Нивици го сметаат за вистински кошмар, за правен уникум, преседан досега непознат и невиден на меѓународната правна и политичка сцена! Ова чудо од договор е правен и политички Франкенштајн! Договорот ја брише од важност Времената спогодба од 1995 година во која беа предвидени далеку повеќе обврски за Грција, иако ниту една од тие обврски не беше реализирана од соседот поради добро познатиот…

Повеќе...

Македонскиот терминатор Даниел Стефановски се закити со нова титула: Eчеше “Никогаш Северна само Македонија” во Цирих

Трета светска титула за Даниел Стфеновски (7к кг) во К-1, овој пат во ВКУ по минатогодишната во Суперкомбат и годинава во ИСКА. Стефановски го совлада Јану да Круз на настанот Гладијаторс најтс во Цирих, Швајцарија. И, како што вети Даниел, борбата ја заврши со нокаут во првата рунда,откако добро го поткачи со коленото и го заврши со два-три удари. Извор:маркукуле

Повеќе...