Одбележана 18-годишнината од загинувањето на младите македонски бранители, Атанас Јанев од Струмица, специјалец во ПЕП, и Кољо Китанов од Сарај

Загинаа во воениот конфликт во 2001 година, млади на 19 и 25-годишна возраст, денеска одбележување за спомен во нивна чест Превземено од Струмица Нет Пред Споменикот на загинатите бранители на булеварот „Маршал Тито“ во Струмица, денеска беше одбележана 18-годишнината од загинувањето на младите македонски бранители, Атанас Јанев од Струмица, специјалец во ПЕП, и Кољо Китанов од Сарај, приправник на АРМ на отслужување на редовниот воен рок, учесници во воениот конфликт во Република Македонија во 2001 година. За двајцата бранители Атанас, кој загина на 25-годишна возраст и Кољо, на 19 години, говореше началникот на СВРСтрумица,…

Повеќе...

За реконструкцијата предложена од премиерот ќе се дискутира в среда во Собранието

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, седницата на која пратениците ќе го разгледуваат предлогот за избор на новите министри во Владата, ја закажа за в среда во 11 часот, соопштија од кабинетот на Џафери. Предлогот беше официјално доставен до Собранието денеска, од страна на премиерот Зоран Заев. Во предлогот стои дека Заев ќе биде министер за финансии. Исто така сменет е и министерот за локална самоуправа, Схејл Фазлиу, а на негово место седнува Горан Милевски. На местото пак на досегашниот министер за екологија, Садула Дураку, ќе дојде Насер Нуредини. Хусни Исмаили…

Повеќе...

ЗАЕВ ОБЈАСНУВА ЗОШТО ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ: Решивме се во политиката, сега да го зголемиме стандардот!

Откако ги решивме сите големи политички прашања на нашата земја останува да го зголемиме економскиот стандард и главна задача е раст на платите, пензиите и капиталните инвестиции за подиректна осетлива благосостојба за сите граѓани во Република Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев, откако денеска најави дека одреден период ќе раководи и со функцијата министер за финансии. Прашан зошто се одлучил тој да раководи со функцијата министер за финансии, Заев рече дека тоа поради фактот што оваа година е прогласена за година на економијата. – Влегуваме комплетно со сите свои перформанси.…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ е за изборен модел со мнозински избори со 120 изборни единици

Николоски: Изборниот модел мора да биде изгласан со консензус   Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, беше гостин на Алсат телевизија. Тој на новинарско прашање околу изборниот законик рече: -Прилично за изборите е важно да бидат фер, демократски и регуларни а второсрепено е кој е иборниот модел. Затоа што ако не направите фер и  демократски избори не е битно каков е изборниот модел. Можеме да имаме различни размислувања и гледам дека една аргументација која што доаѓа е дека пратениците немаат своја индивидуалност и дека се премногу притиснати од политичките партии. Има…

Повеќе...

Иднината е моја сегашност

Дали слушна што тресна Заев? Не, не слушнав. Престанав да следам и да пишувам за политика. Јавно се повлеков од тој свет. Сакаш да кажеш дека не слушна што тресна во Виена? Тоа сакам да го кажам. Рече дека Европа е најсексапилната дама во сиот свет. Не ме интересира. Прво он нека си признае дека старата роспија Европа е Бугарка, а потоа нека флертува со неа. Иако, она „дама“, малку ме чуди. Ја праша ли он Европа дали се чувствува како дама? Што ако се чувствува како господин? Што ако…

Повеќе...

ЈАНЕ ЧЕНТО ОД ПРИТВОР: Мојот син ќе наполни 4 години, а скоро две не сум го видел

Не дигајте фама дали ќе не носеле Идризово и дека не знам што ќе се случи во Идризово, пишува во пораката преку Фејсбук патриотот Јане Ченто, кој е притворен и првостепено осуден за „тероризмот на 27 април“. – Јас сум осуден со првостепена пресуда и јас барав да одам во затвор пред правосилност на пресуда бидејќи жалбата ја подготвувам. Скоро 20 месеци сум јас и другите во 4 ѕида по 23 часа во ќелии од 7м2….за хигиената не ми се ни зборува сите имате гледано слики како е Шутка. Како…

Повеќе...

Детали за убиството на струмичанецот Ристо Илјашев

Портпаролот на СВР Струмица, Хризантема Рендевска денеска на прес конференција информираше за убиството на 57-годишниот струмичанец, Ристо Илјашев, кој беше пронајден во четвртокот кај браната Tурија, струмичко. Интегрален текст од прес конференцијата: Ве информираме дека се завршени потребните анализи за утврдување на идентитетот на пронајденoто тело во метално буре на 20.06.2019 година, во вештачко езеро „Турија“, при што е потврдено дека станува збор за исчезнатото лице Ристо Илјашев. Утврдено е дека смртта настанала по насилен пат. Би сакале да ја информираме јавноста дека по пријавеното исчезнување на лицето Ристо Илјашев од Струмица на…

Повеќе...

Бомби со какви СДСМ дојде на власт сега им експлодираат во нивниот двор

СНИМКА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КУРТО ДУДУШ: Неколку години СДСМ и нејзиниот лидер Зоран Заев фрлаа „бомби“ и ја рушеа претходната власт, а од тие снимени материјали настрадаа многу луѓе, но штети има и за целата Република Македонија. Сега такви бомби почнаа да им експлодират во дворот на владејачката партија. Откако почнаа „бомби“ да го тресат ДУИ, коалицискиот партнер на СДСМ, сега тоа се случува и кај СДСМ, односно нивниот градоначалник на Шуто Оризари, Курто Дудуш. Него сериозно го тресе аудио снимка, за која се тврди дека се случувала во канцеларијата на…

Повеќе...