Не ги фрлајте семките од овошјето,има креативен начин како да направите ептен добро дело за земјата

Се приближува сезоната на овошја: сливи, праски, цреши, кајсии … Ги повикуваме сите, да не ги фрлаат семките во ѓубрето, туку да ги измијат, да ги исушат (на сонце), а потоа во хартиена кеса да се чуваат во автомобилот. На секој излез по руралните места, или возење со автомобил во напуштени места, фрлајте ги семките. Со оваа едноставна акција, можеме да придонесеме за ново дрво во секое место, нашата мисија за озеленување на овој свет ќе биде исполнета 🌿🌱💕💚🌍🙏🏻 Тајландската влада ја промовираше оваа акција на сите нејзини граѓани во текот…

Максимален поврат на ДДВ ќе имаат само семејствата кои трошат над 3.000 евра месечно

Во зависност од даночната стапка, за да го остварите максималниот годишен поврат на ДДВ од 28.800 денари ќе треба да потрошите меѓу 17.000 и 62.000 евра годишно, покажува пресметката. Доколку купувате само производи кои се даночат со стапка од 18% тогаш пресметката вели дека за да вратите 28.800 денари (колку што е предвидениот максимум) за една година, вие ќе мора да потрошите точно 17.344 евра за една година или да трошите по 1445 евра секој месец само на производите кои се даночат со стапка од 18%. Но поголемиот дел од…

Ангела Меркел повторно имаше напад со тресење на телото на јавен настап (Видео)

Ангела Меркел повторно во непријатна ситуација на јавна сцена ,истиот проблем со тресење на телото кое сега не може да се прикаже како дехидрација на телото од недостаток на вода . Загриженоста за здравјето на германската канцеларка Ангела Меркел расте , бидејќи таа беше снимена како да се бори да ја задржи својата смиреност и видливо тресење за време на официјалната церемонија по вторпат овој месец. Погледнете го новото видео каде канцеларката на Германија повторно имаше непријатна ситуација. Дали сериозно нешто не е во ред со Меркел и дека станува…

Се ситни тимот околу Заев

Застојот во реформските процеси стана проблем за кој што почнаа да говорат и соработниците на премиерот Зоран Заев. На почетокот на оваа недела професорот Петар Атанасов поднесе оставка од позицијата заменик министер за образование, за сега да најави и повлекување од Централниот одбор на владејачката СДСМ. Тој како причина за заминувањето од Министерството и партијата ги наведува недоволната реализација на реформите од страна на Владата, поради што патиштата им се разидувале. Атанаасов упати и директна порака до премиереот Зоран Заев, велејќи дека тој веројатно најдобро знае зошто реформите кои се…

Со Македонија владее криминален картел – потврдуваат функционери

Дека власта предводена од Зоран Заев, аболицираниот криминалец е класичен криминален картел, веќе нема дилеми. Исто така нема дилеми дека е целосно неспособна да направи нешто за граѓаните и за иднината на државата, рече денеска на прес-конференција Ане Лешоска од ВМРО-ДПМНЕ. Тоа не е само констатација на ВМРО-ДПМНЕ, туку ова го тврдат и Бранимир Јовановиќ, доскорешен советник во Министерството за финансии но, и Петар Атанасов, заменик-министер за образование кој вчера си поднесе оставка. Лешоска потсети на изјавата на доскорешниот советник во Министерството за финансии Бранимир Јовановиќ дека во периодот додека…

Комисијата за заштита од дискриминација поднесе иницијатива до Уставниот суд (ФОТО)

Комисијата за заштита од дискриминација поднесе иницијатива до Уставниот суд за заштита на уставноста и законитоста, правната држава и принципот на владеење на правото во врска со антиуставниот начин на донесување на новиот закон за спречување и заштита од дискриминација. -Имено, согласно член 75 од Уставот на РМ, сите закони кои Собранието ги изгласало, а Претседателот на државата ќе ги врати на повторно разгледување и одлучување, се донесуваат со мнозинство гласови од вкупниот број на пратеници, односно со минимум 61 глас. Според листингот од гласањето, за новиот закон за спречување…

МИЦЕВСКИ: Едно е решението – одете си од власт, спасете ја Македонија!

Сакате да имаме решение? Рековте да понудиме решение? Еве ви едно0 и единсфено решение: Одете си од власт и спасете ја Македонија! Со овие зборови пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Мицевски го заврши своето второ обраќање на денешната собраниска седница. Самата собраниската расправа за изборот на нови министри попладнево продолжи со обвинувања меѓу власта и опозицијата, овој пат на теми во делот на капиталните инвестиции, странските инвестиции, евроинтеграцијата, локалните самоуправи. Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ во своето обраќање рече дека нема да гласа за кој било од предложените кандидати за министри бидејќи премиерот…

Судот во Унгарија одлучи: Политички азилант не може да биде екстрадиран

Никола Груевски има статус на бегалец и не може да биде екстрадиран во матичната земја, одлучи денеска судот во Будимпешта, повикувајќи се на унгарското законодавство. Судијката Ева Варежи во одлуката навела дека барањето за екстрадиција е одбиено бидејќи неговиот статус на бегалец е пречка за негово враќање во Македонија сега и во иднина. Судијката навела дека не се исполнети ниту условите за меѓународната потерница, распишана од македонските власти. По одлуката на судот се огласи и Груевски тој на неговиот профил на ФБ напиша: Денеска спроведена е стандардна процедура на институциите…

ДУИ до Заев: Не си играј со оган, не ја понижувај заменичката министер во финансии

Со најавата дека тој нема да биде формално министер за финансии но дека ќе го води и контролира министерството за финансии премиерот Заев предизвика многу реакции во јавноста но го испровоцира и својот коалиционен партнер ДУИ. Извори во партијата тврдат дека нема да дозволат Заев да ја понижи заменичката министерка за финансии Ширет Елези која што според нив со успех ја врши својата функција. Заев не е тој што може да одзема ингеренции од замениците од ДУИ без да се консултира со лидерот Али Ахмети а засега таква средба немало,…

ФАНТАСТИЧЕН ФИЛМ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈОТ: „Македонецот!“

Во 1948 година кога започнува Граѓанската војна во Грција, грчката комунистичка партија испратила барање до социјалистичките европски земји да прифатат деца-бегалци од воените подрачја на Грција и да им дадат нов дом. 3.500 деца завршиле во Полска, од кои половината биле Македонци од Егејска Македонија. Помеѓу нив бил и малиот Мито Клавчов. Филмот „Македонец“ е посветен на околу 1.750 деца на кои Грција им ги затвора своите граници и денес и не им дозволува да влезат на нејзина територија поради нивните македонски корени. Грција донела низа закони со кои им…