Струмичани се жалат на нерационално трошење вода

Со растот на температурите почна да расте и потрошувачката на вода во Струмица. Во последните неколку денови регистрирано зголемување од околу 20  што е значително поголем процент во однос на истиот период лани. Зголемената потрошувачка на вода била посебно изразена во утринските и попладневните часови  како и за време на викендите кога најголемиот дел од граѓаните се во нивните домови.  Од Комуналец велат  имајќи предвид дека се работи за летен период ваквата појава била очекувана, но сепак овој процент  не  е вообичаен за овој период од годината. ,, Потрошувачката на…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе предложиме нов закон за СЈО, ќе има одговорност за секоја злоупотреба

СДСМ паѓа. Власта е уплашена и затоа прибегнува кон притисоци, закани и шиканирања. Заев е на пат да ја загрози и европската иднина на државата. Оваа влада нема капацитет да спроведе реформи, затоа и не се почнати преговори со ЕУ. Зоран Заев се што вети излажа. Вети метла, а по метлата се остана исто, само Тевдовски го нема. Граѓаните не видоа ништо позитивно со оваа власт. Земјоделците го фрлаат својот род, образованието е деградирано, здравството е уништено. Правниот систем е уништен. ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи нов закон за СЈО кој е…

Повеќе...

Мицкоски :Ќе донесеме историски план за економски силен развој

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со објава на својот фејсбук профил најави носење историски план за економски силен развој, враќање на рамниот данок и поголеми плати и пензии кои би се постигнале преку зголемување на економскиот развој. Мицкоски во дел од објавата на фејсбук ги критикува владините економски политики натаму дека бројот на работници во индустријата во месец мај 2019 бил за  2,5% помал од бројот на работници во индустријата за истиот месец лани. Вистината е немилосрдна исто какви што се цунами последиците во македонската економија како резултат на политиките…

Повеќе...

Ако има бојкот ќе нема попис

Ако некои политички партии ги повикаат граѓаните на бојкот, тогаш попис нема да има. Директорот на заводот за статистика Апостол Симовски се надева дека пописот ќе успее. Било кој бојкот ќе значи немање на попис, да се разбереме и последната работа што било кој ја посакува овде во заводот е да се случи такво нешто. Се надевам дека ќе сфатат сите политички субјекти дека овој закон е најмалку во допир со политиката и дека овој закон е исклучително професионален, вели директорот.. Од заводот информираат дека триесетина граѓани одбиле да се…

Повеќе...

Тамара со здолниште во боите на виножитото ја отпеа “Горда”

Драга не буди педер… Во здолниште во боите на виножитото и со исто таква лепеза пејачката Тамара Тодевска настапи на маршот на “Парада на гордоста” која за прв пат се одржува во Македонија. Во Градскиот парк во Сопје таа ја отпеа песната “Горда” со која настапи на Евровизија.

Повеќе...

ЗЕМЈАТА ШТО ИМА МИНИСТЕРСТВО ЗА СРЕЌА

Среќата е толку важна во Бутан, што правото на неа е истакнато во уставот, постои министерство за среќа, а на секој попис (ако ви текнува што е тоа) задолжително ги прашуваат граѓаните дали се среќни.   Во пописот спроведен минатата година, 35% од граѓаните на Бутан одговориле дека се „многу среќни“, 47,9% се чувствувале „умерено среќно“, а само 8,8% се изјасниле како несреќни. Среќата е еден од главните приоритети на националната политика на Бутан, заради што е основано и министерство за среќа, а како индикатор за благосостојбата на земјата се…

Повеќе...

На Борјан му е потребна наша помош за втора шанса

Борјан Гигов на 19 мај наполни 7 години. Ова детенце има повеќе дијагнози: аутизам, алалија, комбинирани пречки во развојот… Иако му беше одобрен оперативаен третман во Германија со матични клетки, мајката и таткото на Борјан, Ане и Трајче, не успеаја да собера тодоволно средства за Германија, па зафатот беше извршен во Турција. Третманот на Борјан помина во најдобар ред во Лив хоспитал во Турција. Во понеделникот му беа извршени сите лабораториски испитувања и сѐ бее во ред, а операцијата со матични клетки беше извршена во вторникот. Од вчера е на…

Повеќе...

ЈАНЕВСКИ: Зошто ви мириса геј-парадата?

Дарко Јаневски Затоа што 90 отсто од вас не ни знаете зошто сте таму. Всушност знаете – таму сте зошто мислите дека тоа е сега во мода. Затоа што на парадата гледате како на можност како поблиску да бидете до нечиј моќен задник кој исто како и вас, поим нема за тоа што е хомосексуалност и некакви си нивни права. Затоа што сте мрсулави гребатори и лиглиња кои утре ќе му бакнувате рака на секој хомофоб кој е на власт, само и само ако ви дозволи да му се лигавите…

Повеќе...

ЛГБТИ активистот за нападот во Сарај: Ми удрија бокс и ми се закануваа со смрт

Еден од шесттемина ЛБГТИ активисти кои вчера беа нападнати на Матка, а потоа во Сарај, вели дека група од 15 до 20 лица учествувале во инцидентот. Беким Асани од Тетово тврди дека насилниците им се заканувале дека ќе ги убијат, а еден од нив му удрил и бокс. – Откако почнаа да ни префрлаат, ние заминавме со такси. Но, пет лица нè следеа и ми се нафрлаа мене. Еден од нив ме плукна. Постојано викаа „ќе те убиеме, мртов си“, а на другарките им викаа „вас ќе ве силуваме“. Една…

Повеќе...

Мат за Бугарите и Грците: Не може 200 години да има „македонско прашање” без Македонци

Горниот факт ги прави смешни разните Димитровци и Каракачановци, Самарасчиња и Папуљасчиња. Неспорно е за било кого дека „Македонското прашање“ е веќе скоро 200 години актуелно на меѓународната сцена. Тоа одлично го знаат и тие што макар маргинално ја следат политиката. И сега, со крунскиот аргумент дека без Македонци не е воопшто замисливо ни возможно околу 200 години да има „Македонско прашање“, можеме одговорно да констатираме дека Бугарите и Грците се дефинитивно матирани! Тоа мора да ги разоружа и да ги стави и Атина, и Софија пред свршен чин, во…

Повеќе...