Апликацијата „Мој ДДВ“ е достапна на веб-страницата на УЈП, за „андроид“, но не и за „иос“

Апликацијата „Мој ДДВ“ преку која граѓаните ќе може да ги скенираат фискалните сметки, со цел поврат на 15 проценти ДДВ е достапна за преземање од веб-страницата на Управата за јавни приходи, информираа денеска од таму. Корисниците на „епл“ телефоните во моментов не можат да ја користат, и таа ќе биде достапна за преземање за краток период. „Најавувањето за преземење на апликацијата на веб-страницата на УЈП е со истиот меил и лозинка како и за електронската даночна пријава. УЈП за да им излезе во пресрет на граѓаните кои ќе имаат проблем…

Повеќе...

Костадин Костадинов објави кој го снимал Драги Рашковски

Статус на Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ: ,,Поддршка Драги Рашковски. Разговорот (се мисли на разговорот објавен на порталот Експрес) е снимен од Климент Чепуњовски, разрешен директор на техника во МНАВ баш поради предизвикување на сериозен инцидент, за кој има извештај подготвен од Комитетот за воздухопловни несреќи. Неколку појаснувања. Тендерпт и изборот на најповолен понудувач се направени во 2016 година. Од тогаш поради за нас познати причини, никој не го потпишува договорот за набавка на нов радарски систем. Новиот директор на техника Климент Чепуњовски свесен за состојбата со техниката, намерно не…

Повеќе...

АНТИГОНА БРАЗДОВА ЗА ПОВРАТОТ ОД ФИСКАЛНИТЕ: Вакви кловнови само во Македонија може да виреат

Антигона Браздова на ФБ: Извини Заеву, али ќе мрчам. Колку што разбрав од текстов, граѓаните собираат сметки (не повисоки од 30.000 денари) и ги скенираат на апликацијата. Ок. Мерката важи за сметките не постари од 10 дена. Ок. Оние пак кои немаат паметни телефони и постарите лица кои имаат проблем со технологија скенирањето на сметките ќе можат да го прават во центрите на УЈП. Ок. Не, не, чекај, озбилни сте? Значи, некои наши сограѓани, кои немаат смартфони, а живеат во некое село што е на 30-40 км од канцеларијата на…

Повеќе...

МАКРОН: Нема проширување на ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе блокира секакво проширување на Европската Унија, откако земјите членки не успеаја да се договорат за именување кадар за раководните функции во Унијата. -Скептичен сум кога ни објаснуваат дека иднината на ЕУ е во ново проширување, кога ние 28 не можеме да се договориме. Одбивам секаково проширување пред длабока институционална реформа на ЕУ, изјави денеска Макрон. Изјавата на Макрон доаѓа откако  лидерите на 28-те земји членки на ЕУ не успеаја да се договорат околу кандидатите за водечките позиции на институциите на Унијата, поради што по…

Повеќе...

Бомбите за петкратното убиство кај Смилковско Езеро ќе одекнат во август?!

Изведувањето на бомбите за случајот „Монструм“, кој се однесува на петкратното убиство кај Смилковско Езеро што се случи на 12 април 2012 година, е закажано 22 август. Обвинителката Фатиме Фетаи од специјалното јавно обвинителство информираше дека по завршувањето на овој дел од постапката, каде како дополнителни докази ќе бидат претставени нови вештачења од 31 телефон, судењето ќе предложи со изведување аудиоснимки и транскриптите од сите разговори поврзани со случајот, а доставени до СЈО во декември 2015 година од политичката партија СДСМ. Судот посочи дека ќе му биде потребно време да…

Повеќе...

Владата и ФИТР со 450 илјади евра ќе поддржуваат стартап компании

Од компаниите е потребна инвентивност, сопствено вложување и преземање разумни ризици, а Владата е партнер и обезбедува финансиска подршка за стартап компаниите, порача заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација на економските ресори, Кочо Анѓушев, на денешното свечено отворањето на „Х Фактор акцелератор“ во Велес. Пред претсставниците на управниот одбор на акцелераторот, локалната самоуправа, академската заедница и пред претставници на дваесетина стартап компании, вицепремиерот потенцираше дека највредните компании денес се оние што се најстабилни и најинвентивни. Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски,…

Повеќе...

ПОСЛЕДНОТО ИНТЕРВЈУ НА МИШЕ КАРЕВ: Колишевски и Страхил Гигов сакале да ги прогласат Гоце, Даме и Никола за Бугари!

#ИСТОРИЈА Зошто Никола Карев, претседателот на Крушевската Република, е избришан од македонската химна? Што се случувало со семејството Кареви по воспоставувањето на комунистичката власт во Македонија? Колишевски и Гигов се плашеле дека за народот, Делчев, Груев и Карев се поголеми Македонци од нив. Кој го ликвидирал во затворот ‘Идризово’ Ѓорѓи Карев, помладиот брат на Никола Карев? Зошто Петруш Карев, постариот брат на претседателот Карев, бил отстрануван од бината при прославите на Илинденското востание и Крушевската република? Пишуваат: Блаже МИНЕВСКИ, Дарко ЈАНЕВСКИ – Не се сеќавам точно, но мислам дека некаде…

Повеќе...

Богоевски: Македонија стана дел од светското семејство на држави со Парада на гордоста

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни поголем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности. Парадата се одржува под засилено полициско обезбедување, а интерес за настанот има не само од домашните, туку и од странски медиуми. – Не смееме да потценуваме колку е значаен овој чекор што денеска се прави. Далеку сме од целосно почитување на ЛГБТИ луѓето, ама ова е многу значаен чекор во вистинска насока.…

Повеќе...

Од денеска стартува проектот на Заев за поврат на ДДВ: (АНАЛИЗА)

Од денеска стартува владиниот проект „Мој ДДВ“, со кој се предвидува поврат на ДДВ од 15 проценти. Преку оваа мерка, според најавите на власта, на крајот на годината во семејниот буџет влегува уште еден доход плус, а државата враќа 50 милиони евра назад кај граѓаните. За да добијат поврат на парите, граѓаните со телефонска апликација ќе треба да ги скенираат баркодовите на фискалните сметки кои ги добиваат при купување или користење на некоја услуга. Сепак од ВМРО-ДПМНЕ велат дека ова е уште една манипулација од страна на владата предводена од…

Повеќе...

Василевска: Дали господинот Драги Рашковски е над законодавната, извршната и судската власт?

На новинарското прашање „Господинот Драги Рашковски денеска на Фејсбук напиша дека утре ќе има прес конференција во 12 часот и ве повика и вас да присуствувате бидејќи нели имало обвинувања од сите страни и од ваша страна и ве повика да  присуствувате. Дали би отишле на прес конференцијата“, Иванка Василевска од ВМРО-ДПМНЕ постави контра прашање. Дали господинот Драги Рашковски е над законодавната, извршната и судската власт? -Драги Рашковски не може од позиција на генерален секретар на владата да повикува никого. Тој треба да биде повикан и овие сомнежи кои ние…

Повеќе...