Каракамишева: Треба да прогласиме капитулација – партиите секој ден одат на брифинзи кај амбасадорите

Статус на Тања Каракамишева: ,,Партиите во МКД се послушници на Западот. Нема автентична политика во ниту една од нив, нема политики за народот. За секој чекор, буквално за секоја преземена активност МОРА да добијат аманет од амбасадорите. Секој ден одат на брифинзи и инструкции СИТЕ ДО ЕДЕН! За каква независна држава зборуваат навистина не знам. Го молзат народот за да слугуваат на туѓи држави. Зошто барем не признаат дека е така, да си прогласиме капитулација, може поарно ќе биде?”

Повеќе...

ОГНЕН ЈАНЕВСКИ Некој нека го исклучи светлото во државава – се’ е тргнато по ѓаволите

И Огнен Јаневски, гласниот поддржувачна политиката на СДСМ побара да се изгас светлото во државата. Новинарот, кој неодамна даде оставка од функцијата главен уредник на Телевизија реагираше на случувањата во државата. Тој во својот фејсбук статус напиша: Леле, аман некој нека го исклучи светлото во државава! Правдата од достижна, стигна до скоро непостоечка! Грешни Химни, грешни знамиња на држави, никаков протокол, срамови на сите страни. Мислат дека со извинувања до небо можат да се избават од гревовите! Но, тоа е се’ последица на многугодишната неказнивост! Небото не е ни граница…

Повеќе...

Дали новата рунда апсења на функционери на ВМРО-ДПМНЕ може да го запре падот на СДСМ во анкетите?

Ниту една партија во повоена Европа не се соочила со ваков степен на систематски прогон, апсења, монтирани судски процеси, со неколку институции посветени исклучиво на нејзиното уништување, а сепак да успее да биде и повеќе од достоен противник на изборите. Ниту една европска држава нема толкав број на политички затвореници, пратеници со одземен имунитет и под кривични истраги, уапсени па пуштани непосредно пред гласање откако под притисок ќе се согласат да ги предадат своите гласачи. Ниту една европска држава не поминува низ процесите низ кои минува Македонија, а притоа се…

Повеќе...

ВОЛЈА ИМА САМО НА ХАРТИЈА Давитковски: Кој ќе победи догодина на избори, тој ќе се зафати со реформи, за оваа влада е предоцна

Актуелната владеjачка гарнитура или доцни или едностанво нема решение за спроведување на неопходните реформи, бидејќи реформи не се прават на средината или крајот од владиниот мандат, смета дел од експертската јавност во земјава. Универзитетски професори, експерти и cyдии земаа активно учество на петтата по ред Охридска школа за право. Универзитетскиот професор Борче Давитковски вели дека дури и ако нешто сега почне да се работи, тоа ќе биде во функција на кампања за следните парламентарни избори. Никогаш не се прават реформи на крај на мандат. Оваа влада има уште 10-11 месеци.…

Повеќе...

Рудник во Иловица нема да има, граѓаните ја извојуваа својата битка против „Еуромакс рисорсис“

„Министерството за економија на денешната седница на Владата на Република Северна Македонија информираше дека се исполнети законските услови за донесување  решение за одбивање на барањето за издавање дозвола за експлоатација на минерална суровина  бакар и злато на локалитетот Иловица“, општина Босилово на „Еуромакс Ресоурцес ДОО Скопје“, информираат од Владата. Компанијата „Еуромакс рисорсис“ не ги исполнила законските услови за вршење експлоатација на рудник во Иловица и  Владата го одби барањето за издавање дозвола. Со ова завршува двегодишната битка на активистите и жителите од Струмичкиот Регион кои секојдневно го блокираа патот кон местото…

Повеќе...