Од „бомбата„ за Рашковски и набавката за систем за М-НАВ ,Заев има проблеми : Антикopупциска на Заев му ја побарала докумнтацијата за тендерот на М-НАВ?!

Од Антикopупициска доставиле барање до Македонска навигација да ја достават целокупната документација и се што е поврзано со овој случај. Од Владата ќе бараме да ни кажат во кое својство и како еден генерален секретар на Влада бил вклучен во целата оваа процедура и зошто е развлечена тендерската постапка со години иако договорот бил постигнат во 2016 година, истакна на денешниот брифинг првата анктикopyпционерка Билјана Ивановска. Од Комисијата најавија дека ќе разговараат и со paзрешениот директор на навигација Климент Чепуњовски. Инаку, денешниот брифинг главно беше посветен на cyдирот на интереси…

Повеќе...

ЛИДЕР: Уште една „тазе„ бомба која открива дека Рашковски знаел дека постапува незаконски (аудио + транскрипт)

(Аудио+Транскрипт)ПРАВИМЕ РАБОТИ КОИ СЕ ПPEДМЕТ НА ИСТPAГА: Новата „бomба“ открива дека Рашковски знаел дека постапува незakoнски   Генералниот секретар на владата, Драги Рашковски, бил свесен дека не смее да разговара со компанијата „Леонардо“ околу јавната набавка за М-НАВ – затоа што тендерот сеуште не бил комплетиран – но и покрај тоа инсистирал состанокот да се одржи и на истиот ги притиckaл претставниците на оваа државна компанија да го протнат тендерот. Ова го открива втората аудио-бomба за случајот „Леонардо“ која ја објавува „Економски Лидер“. Откако минатата недела, порталот „Експрес“ објави аудио…

Повеќе...

ПО СКАНДАЛОТ СО ХИМНАТА Тамара: Ги откажувам концертите во Прилеп и Охрид, ова е пекол за мене и семејството

Пејачката Тамара Тодевска ги откажа концертите во Прилеп и Охрид кои требаше да се одржат наскоро. Причината за тоа се реакциите во јавноста по скандалот од пред неколку дена кога при прославата во американската амбасада во Скопје таа ја отпеа македонската химна без стиховите во кои се Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Јане Сандански. Во објава на Фејсбук Тамара вели дека ненамерната грешка се претворила во пекол за неа и нејзиното семејство. Вели дека не е дел од политички игри. Почитувани, очигледната ненамерна грешка при пеењето на химната…

Повеќе...

ГРУЕВСКИ ЗА АВТОПАТОТ СКОПЈЕ- ШТИП: Немој кога ќе се вратам да го видам упропастен

Да прашам, за тие што веќе го пробале🏎…како е новиот автопат Скопје-Штип🚀?, прашува денеска поранешниот премиер Никола Груевски за автопатот и потсетува дека на актуелната власт и беше оставен 85-90 завршен, а и требаа повеќе од две години за да организира еден солиден чочек и да го пушти во употреба. – Веќе неколку недели се вози низ него, па да прашам за оние кои го возеле или пак ги возеле: задоволни? 👍 Се радувам што оваа “главна артерија” за источна Македонија се заврши. Не само што се започна, туку 85-90 осто овој…

Повеќе...

Заедничката историја и потеклото по Дарвин

Бугарскиот премиер Бојко Борисов смета дека Бугарија и Македонија имаат заедничка историја. Истото тоа го смета и претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. Веднаш треба да се констатира дека и двајцата се во право, иако некои сметаат дека се во криво. ПоаЃајќи од тоа заедничко мислење, почнаа да ги градат новите пријателски односи меѓу двете држави. Но набргу по тие изнесени истогласни мислења, преточени и во потпишаниот договор за пријателство и добрососедство, се покажа дека таквиот став колку што е отворена желба за меѓусебна соработка уште повеќе…

Повеќе...

Трајковска сведочеше за Тортура на СЈО: Не ги помнам датумите само ги помнам настаните кои ги сметам интересни

Судењето за начинот на апсењето на Љубе Бошкоски во 2011 година „Тортура” на Специјалното јавно обвинителство продолжува по одморите на 13 септември, откако на денешното рочиште беа сослушани сведоците Јордан Камчев и Оливера Трајковска. Судскиот процес го води судијката Александра Ристевска, а застапник на обвинението е Љубомир Лапе од СЈО. Сведокот Јордан Камчев, на прашање од обвинителот Лапе, дали знае зошто е повикан денеска, рече дека не знае. – Од медиуми ми е познато што и вас ви е познато, дека МВР спровело акција за некој што земал мито. За…

Повеќе...

ЗАЈАКНАТ ТИМОТ НА ЗАЕВ: Вицепремиер стана Садула Дураки кој има познавање од Интернет експлорер и Мајкрософт офис

Вицепремиерскиот тим на Зоран Заев од вчера е зајакнат со новиот вицепремиер Садула Дураки, министер за политички систем и односи меѓу заедниците инаку кадар на ДУИ. Одлуката за унапредување на министерот Дураки во вицепремиер била донесена на вчерашната седница на Владата, а тој доаѓа на местото на разрешениот Хазби Лика, кој беше министер без ресор и вицепремиер за спроведување на Рамковниот договор и политички систем. Дураки до неодамна беше министер за животна средина и пред реконструкцијата на кабинетот во оставката до Заев напиша дека „многу мали и големи проекти се…

Повеќе...

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Тамара и Гоце и Јане-Бугарите! Ненамерни!

Дарко ЈАНЕВСКИ Не знам зошто сите сте запнале за химната и за Тамарче. Голема работа, Гоце, Јане…! Оти вие очигледно не сте ја разбрале работата. Химната има три строфи. И тие треба да се научат. Ама тоа е процес. Како оној на Бујар 3-6-9. Па 18. И оп, датум! Мислите лесно е тоа? Плус без екстерно. Се заборава луѓе, се заборава. Не бадијала велат – еден е умот. А и на тој еден тешко му оди. Јас еве почнав од сега да ја учам химната, па белким ќе стигнам до…

Повеќе...