РЕКЕТАРСКАТА САГА НА ГЕРОСКИ ПРОДОЛЖУВА Во игра влегува и „Лики“, a „Коки“ се обидел да изнуди пари и од мобилен оператор

Новинарот Бранко Героски преку приказни продолжува да ги открива рекетарските активности на таканаречениот „Коки“, поврзани со функционери од сегашната власт. Во новиот дел, тој открива и нови ликови кои учествуваат во успешните и неуспешни обиди за рекет и поткуп. Како што ви ветив, почитувани читатели, еве ново продолжение за подвизите на рекетарската банда на чело со Коки, медиумското могулче и милениче на луѓе од актуелната власт, милениче кое на естаблишментот сепак сѐ повеќе му одмилува, па сведоци сме на засилени обиди на власта да ја раскине врската со ова опасно…

Повеќе...

Сопругата на Јанакиески: Политиката нема да се исчисти ако се изживуваш со Миле

Сопругата на поранешниот министер Миле Јанакиевски, Сања, се огласи на фејсбук, по како што вели, неправдата која се нанесува. Со долг емотивен статус тој се обрати на јавноста, зборувајќи за заедничкиот живот, за децата, за политиката, за она кое Миле Јанакиески го преживува: Долго време сакам да напишам нешто но знам дека секој ќе го оцени тоа на свој начин од свој агол, веќе се плашам од се дури и од тоа да кажам нешто гласно во што верувам. Некои ке ме осудат, некои ке ме охрабрат и ќе сочуствуваат,…

Повеќе...

Официјално пуштен во употреба автопатот Миладиновци-Штип

Автопатот Миладиновци  – Штип денеска официјално беше пуштен во употреба со церемонија кај Свети Николе во присуство на премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. -Оваа нова автопатска врска Миладиновце-Свети Николе-Штип е исклучително важна за рамномерниот регионален економски развој. Се обезбедуваат услови за поефикасен и побрз транспорт на стоки, производи, луѓе, што е многу важен предуслов инвеститорите да ја мапираат земјата како стабилна и…

Повеќе...

Турција запленила супстанца „Калифорниум„ од која се прави атомска бомба: 18 грама вредат 72 милиони долари!!!

Запленетиот калифорниум се користи за нуклеарно оружје и во атомските електрани. Полицијата во градот Болуу, во црноморскиот регион на Турција, запленила 18 грама калифорниум, радиоактивна супстанца која се користи за нуклеарно оружје и во атомските електрани, а во акцијата биле уапсени пет лица. Агенцијата “Anadolia” на својот сајт пренесува дека вредноста на запленетиот калифорниум изнесува 72 милиони долари. Во соопштението од кабинетот на гувернерот на Болуу е наведено дека полициското одделение за борба против шверц и организиран криминал спровело акција во чии рамки бил следен еден автомобил. Сомнителниот автомобил бил…

Повеќе...

ФБИ држи десет Црногорски морнари на брод со кокаин вреден над милјарда евра!

Првиот ден од претресот биле пронајдени 16,5 тони кокаин и тогаш биле уапсени шест членови на екипажот, од кои дури четворица се од Црна Гора. Пронаоѓањето на дополнителниот тон и половина кокаин уследило по сослушувањето на членовите на екипажот на бродот. Еден од директорите на Царинската и граничната контрола на САД (CPB), Кејси Дарст, потврдила дека ова е најголема заплена на наркотици во Америка во последните 230 години. Во наредните денови, полицијата пронајде уште еден тон кокаин добро сокриен на товарниот  брод “Гајран”, а бројот на уапсените постојано се зголемува.…

Повеќе...

Огнен Јанески: Вие мене најблиското – семејството, а јас вам најљубеното – парите и функциите

Во статус на Фејсбук, Огнен Јанески, кој неодамна си поднесе оставка од позицијата глаен и одговорен уредник на телевизијата 24 вести, вели дека некој во власта чепка, копа и ровари кон личното, семејното, најблиското, само поради локални, селски и кооперациско-шерифски политики на анонимуси. Никогаш нема да зажалам за километрите изодени по протести и за спринтовите истрчани поради бесни „желки“ и полицајци кои ме бркале и ме тепале по улици само затоа што сум сакал да се променат нештата и сум успеал во тоа. И повторно би го правел тоа! Нит…

Повеќе...

Што се случи со капацитетот на Катица за Заев да ја пушти низ вода?

СЕ ИЗГУБИЈА МЕСЕЦИ, НО СЕ ДОЈДЕ ДО КРЕДИБИЛИТЕОТ НА ЈАНЕВА Инаетот на Зоран Заев му одзеде месеци на СДСМ во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ околу усогласувањето на Законот за јавно обвинителство кој треба да го реши статусот и на Специјалното јавно обвинителство. Министерката за правда Рената Дескоска Треневска во интервју за емицијата Фактор магазин јавно се откажа од Катица Јанева за шефица на СЈО. Не инсистираме Катица Јанева да биде главен специјален јавен обвинител. Сакам да потенцирам дека во досегашните преговори со ВМРО-ДПМНЕ воопшто не ја ни спомнуваме Катица Јанева. Нам…

Повеќе...

Заев: Да ги видам аргументите и снимките, па ќе одлучам дали ќе барам оставка од Рашковски

Дали секретарот на Владата, Драги Рашковски ќе понесе одговорност и ќе треба да поднесе оставка, премиерот Зоран Заев ќе одлучи откако ќе ги слушне снимките и ќе ги разгледа документите по втората објавена „бомба“ за случајот со „М-НАВ“. Јас таму видов дека се спомнуваат некои записници, што само по себе потврдува што е суштината на самите состаноци, но дозволете ми да ги видам аргументите, да ги видам снимките. Јас внимателно ја следам јавноста за сите овие постапки. Секако стојам на ставовите дека, како што реков, не треба никој што добил…

Повеќе...