Ципрас доживеа дебакл на изборите во Грција

На денешните парламентарни избори во Грција, опозициската партија Нова Демократија чиј лидер е Кирјакос Мицотакис однесе голема победа, со преку четириесет проценти од гласовите. Се очекува Мицотакис да може да формира самиот влада, бидејќи според Грчкиот изборен модел, победникот на изборите добива плус 50 пратенички места. Досега владеачката Сириза, на Премиерот  Алексис Ципрас освои нешто повеќе од 28 проценти од гласовите и оди во опозиција. Според грчките аналитичари, пресудно за победата на опозицијата на овие избори, покрај партиската база, биле и гласовите на неопределените, на кои не им се допаѓала…

Повеќе...

ЗЕКОЛИ ЗА РАШКОВСКИ : Што е погадно: Што Заев толерира расист, Пендаровски е пасивен за говор на омраза или што ЕУ молчи?

Поранешниот дипломат и политички аналитичар Арсим Зеколи го коментира случајот Рашковски. Зеколи се прашува што е посрамно во оваа афера – што Заев толерира расист, што Пендаровски не го осуди говорот на омраза или пак што амбасадорите на ЕУ молчат. Што е посрамно и погадно: Одбивањето на Заев да го отпушти својот најблизок соработник расист, игнорирањето на претседателот Пендаровски кој не сака да го осуди говорот на омраза кон Италијанците и Ромите или молкот на амбасадорите на ЕУ кои ќе ја продолжат соработката со вакви луѓе што мразат и фашисти,…

Повеќе...

Избори во Грција: Победата на Мицотакис сигурна, но тешко сам да формира влада

Од седум часот утрово по локално време отворени се гласачките места низ цела Грција на кои речиси 10 милиони Грци гласаат на предвремените парламентарни избори. Гласачките ќе бидат отворени 19 часот по локално време, а традиционално веднаш по затворањето медиумите во соработка со агенциите за рејтинг ќе објават предвидување на изборниот резултат, односно т.н exit polls, кои доста често го најавуваат победникот. Првите официјални резултати од Министерството за внатрешни работи на Грција, кое е и надлежно за пребројувањето на гласовите, се очекува да бидат соопштени околу 21 часот по локално…

Повеќе...