ЕДЕН ОД ДВАЈЦАТА НОБЕЛОВЦИ ИСПРАТЕН ВО ИСТОРИЈАТА: На ред е Заев

ЕДЕН ОД ДВАЈЦАТА НОБЕЛОВЦИ ИСПРАТЕН ВО ИСТОРИЈАТА: На ред е Заев ИНФОМАКС Грчкото министерство за надворешни работи, излезе со официјални податоци од пребројани 33,45% од гласовите. Според податоците, Нова демократија е победник на предвремените парламентарни избори во Грција, со 8,5% разлика во однос на СИРИЗА Ова е доволно за НД сама да формира влада Вака изгледа ранг листата на освоени гласови Нова демократија 39,87% – 159 пратенички места СИРИЗА 31,34% – 85 пратенички места Движење на промена 8,25% – 23 пратенички места Комунистичка партија на Грција 5,3% – 14 пратенички…

Повеќе...

Нова Демократија со 158 пратеници, национиалистите Златна Зора без ниту еден

Со пребројани 81,9% од гласовите, според официјалните податоци од грчкото МВР, Нова демократија е прва со 39, 72%, односно 8,13% повеќе од СИРИЗА, додека пак изненадувањето на изборите е тоа што националистичката Златна зора, барем засега, не успева да ја достигне потребната граница од 3% за влез во Парламентот. Поконкретно: Нова демократија 39,72% – 158 пратенички места СИРИЗА 31,59% – 86 пратенички места Движење на промена 7,90% – 22 пратенички места Комунистичка партија на Грција 5,37% – 15 пратенички места Грчко решение 3,74 % – 10 пратенички места МЕРА25 3,49%…

Повеќе...

ДОНЕВ: На денешен ден 8 – ми Јули во 1990 година, пред 29 години, е основан Општинскиот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ Струмица

Почитувани членови, симпатизери и сограѓани. На денешен ден 8 – ми Јули во 1990 година, пред 29 години, е основан Општинскиот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ Струмица чија територијата ги опфаќаше и сегашните комитети на Босилово, Василево и Ново Село. Секој член, симпатизер и искрен поддржувач на идеите на ВМРО – ДПМНЕ по речиси три децении со гордост ги спомнува предизвиците со кои се соочи нашата Партија и Општинскиот комитет во Струмица и се радува за сите заеднички остварени победи, проекти и успеси. Секој лојален член е подготвен за сите…

Повеќе...

РУСЈАКОВ:И папагалите се гугутки

Ма, скроз сум вљубен, нема што да ве лажам. Разведена е. Дури знам дека има симпатии за мене. Ама не дава, бре. Секој ден ја молам. Дај барем датум! Може октомври, а може и декември. Оваа година? Не мора сè да ти откривам. Уживај малку во мистиката. Мистичноста е романтична. А јас сакам романтика. Зошто си таква? Затоа што си серко. Се сеќаваш на лани? Не те терав јас да се фалиш низ маало дека сум ти дала. Тоа се сељачки, пубертетски глупости Се извинувам, може да поставам едно прашање?…

Повеќе...

Сашо Тасевски: Командант Вентили заслужено доби вицепремиерска фотелја

Актерот Сашо Тасевски ја коментира одлуката на Влада, министерот Садула Дураку, Командант Вентили, кој во 2001 година ги затвори вентилите на Липковската брана, со што го остави Куманово без вода и во сериозна опасност од ширење епидемија во летниот период, да биде назначен за вицепремиер на Владата на Зоран Заев. Командант Вентили заслужено доби вицепремиерска фотеља. Неписмен бил, ваков бил, онаков бил. Не знам каков бил, ама никој друг не ги исполнува условите за таа позиција како него. 1. Да кренеш рака на оваа држава. А во раката да имаш…

Повеќе...

ИТАЛИЈАНСКИ ИСТОРИЧАР ВО 1933-ТА: Сите завојувачи на Македонија залудно се обиделе да ја избришат македонската историска свест

Сите завојувачи на Македонија – Хелените, Римјаните, варварите со нивните големи преселби, Турците, се обиделе да ја избришат македонската историска свест, наметнувајќи ѝ на земјата административни имиња, и тоа вештачки, вели италијанскиот историчар Оскар Ранди. – Но, залудно. Кој е роден во Македонија знае и се изјаснува дека е Македонец, пишува Ранди во 1933 година. А историјата и се повторува на Македонија и денес, во време на слобода и своја држава, со бришење на македонската свест. (Извор: Nurigiani G., La Macedonia nel pensiero italiano, Roma, Casa Editrice Ausonia, 1933, p.125)…

Повеќе...

Поразителни информации:70 отсто од студентите размислуваат за иселување од државата

Иселувањето надвор од државата е опција за дури 70 отсто од студентите, покажа најновото истражување на јавното мислење „Иселување на младите и квалитет на живот“, спроведено за емисијата „Детектор“ на ТВ Сител, во која гостуваа Владимир Неловски од ВМРО-ДПМНЕ, Ивана Туфекчиќ, пратеник од коалицијата на СДСМ и Павле Гацов, економски аналитичар. Мнозинството граѓани имаат некој близок кој веќе се преселил во странство (66,0 отсто). Една третина од анкетираните размислувале да се иселат од државата (29,1 отсто), а како причина за таков чекор ги наведуваат вработувањето, животниот стандард и подобрата иднина.…

Повеќе...

Македонија тоне во сиромаштија, а пулените на Зоран Заев се борат за што повеќе акумулирани функционери

Не запира самоволието на власта и злоупотребите на функциите и парите од граѓаните преку кумулација на функции, односно противзаконско вршење на повеќе избрани или именувани функции од исти личности, ова денеска преку прес-конференција го истакна Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ. Ташко Дојчинов е избран Претседател на Советот на Општина Гевгелија, претседава со Советот на оваа општина од октомври 2017 година, а од октомври 2018 година, една година подоцна истовремено додека е функционер во Гевгелија, од Собранието на Република Македонија е и именуван за член на Државна комисија за одлучување во управна…

Повеќе...

ТРОШОЦИТЕ ЗА ЖИВОТ ВО ЈУНИ ПОГОЛЕМИ ОД ЛАНИ : Цените растат, платите стојат

Трошоците на живот во јуни во однос на мај годинава се намалени за 1,1 отсто, а споредено со јуни лани се зголемени за 0,3 отсто. Цените на мало пак во јуни во однос на мај се намалиле за 0,7 проценти, а споредено со јуни лани се на исто ниво, објави денеска Државниот завод за статистика. Намалени трошоци на живот во јуни годинава, во споредба со претходниот месец, е забележано кај свежиот и разладениот зеленчук освен компирот и другите коренести плодови за 20,3 проценти, трбушките за 0,5 проценти, шеќерот, џемот, медот,…

Повеќе...