СТОИЛКОВСКИ: Струмичкиот манир „едно евро за Вицто“ стана светски „100.000 евра за Вартоломеј“

Македонија поради изгубениот Заев се претвори во загубена држава. Практичната шега која му ја направија, која што му ја приредија на површина извади сериозни работи на површина. По којзнае кој пат се уверуваме дека аболицираниот криминалец Зоран Заев не се менува и старите манири од градоначалничкиот кабинет од Струмица сега владеат во кабинетот на Владата на Република Македонија. Ова на денешната прес конференција го истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. – Во разговорот со лажниот Порошенко Заев открива дека е подготвен да му плати на вселенскиот патријарх 100 илјади евра…

Повеќе...

УАПCEH „ЛАКИ АРАМБАША“: Учecник во настаните на 27-ми април

Синоќа околу 21:30 часот полициjaта го yaпси Светозар Петровиќ, ocуден на 18 месеци затвор за „лaжнo идентификување“, инаку познат на МВР по тоа што беше еден од членовите на пpoтестите „За заедничка Македонија“ и yпaдна во Собранието на 27 април. Познат како „Лаки Арамбаша” долго време беше во бeгcтво. Врз основа на опеpaтивни информации, полициjaта го лоцирала во куќа во скопската населба Кисела Вода во близина на Општината и поради извршната одлука веднаш бил испpaтен во затвоpoт Идризово. „Лаки Арамбаша” беше еден од opганизаторите на пpoтестите „За заедничка Македонија”, а…

Повеќе...

Цуцуловски: Само што бродот почна да се ниша, шарените циркузанти почнаа да го напуштаат

Статус на Љубомир Цуцуловски: ,,СТАОРЦИ ЦИРКУЗАНТИ. Отако не го добија тоа што го очекуваа, и откако видоа дека бродот почна сериозно да се ниша, голем дел од најгласните шарени револуционери, како и секој проверен зихераш, почнаа да го напушаат проектот/бродот наречен „Нема правда, нема мир!“ Почнаа, како и секој демагог, дури и критички да се однесуваат кон власта – ова не чинело, она не чинело; ова било срамно и неподносливо, а она… Демек, луѓето се освестиле, сфатиле. Меѓутоа, каде беа овие „н а к н а д н о освестените…

Повеќе...

На Табановце и Богородица спречен нелегален влез на 11 милиони парчиња цигари

На граничниот премин Табановце на влез од Србија се запленети 16,5 тони цигари, а на граничниот премин Богородица, на влез од Грција, 13 тони тутун во лист, информираат од Царинската управа. На Табановце на 28 мај при контрола на камион било утврдено дека истиот содржи 1.000 пакети со нелегални цигари, со вкупна тежина од 15 тони. Во секој пакет имало спакувано по 50 штеки или вкупно 10 милиони парчиња цигари. На истиот граничен премин на 24 мај годинава е откриено и комбе со 102 пакети со цигари, со тежина од…

Повеќе...

Сатарот од специјалните политички кујни ќе ги искасапи границите на Балканот

Бивш функционер на ЦИА со вознемирувачка политичко-безбедносна процена за Балканот Поранешниот шеф на ЦИА за Балканот, Стивен Маер, во својата изјава пред јавноста, отворено и јасно го подвлече својот став дека „Владата на Соединетите Американски Држави и американските политичари навистина не ги разбираат проблемите на Балканот“, односно „длабочината и важноста на етничката димензија“ на овие простори. Во тој контекст, поранешниот функционер на ЦИА за Македонија вели дека нашата земја е „исклучително тешко прашање“, а за источните делови на државава „ќе биде тешко ако не станат делови на една поголема држава“.…

Повеќе...

Режим на капитулации!

Страшо Ангеловски Режим на капитулации! Договорите што европските држави и САД ги потпишувале со нехристијанските држави заради воспоставување посебни гаранции за личната и имотната безбедност на своите државјани, се нарекувале „Капитулации“. Тргнувајќи од нивното сфаќање дека одредбите од меѓународното право се применуваат само помеѓу државите од “европската цивилизација“, со вакви договори,државјаните на европските сили се изземани од законите и власта на “нецивилизираната“ држава и ставани под јурисдикција на Конзулатот на државата од која доаѓаат. Нерамноправни по својата природа, ваквите договори ги ставале странците во привилегирана положба, а на државата која…

Повеќе...

Мицкоски во колумна за Мкд.мк: Заев стана единица мерка за криминал

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски во колумна за мкд.мк со анализа на состојбите во Македонија испровоциран од скандалот со руските шегаџии кои го измамиле премиерот Заев. Криминалот е едно а менаџирањето со стравот е друга категорија. Па така главна тема станаа бизнис шемите на Кики, Коки и Фрки, ама новинарите можеби со право се плашат да пишуваат со реални имиња, зошто сатарот на власта може да проработи, а овие бели мечки од власта мора да останат недопрени, барем додека тие се на власт, за после, после друга приказна.Но, за разлика…

Повеќе...