Лaжниoт „Петро Порошенко“ ги сподели поpaките кои Заев му ги испраќал (ФОТО)

Рускиот комичар Алексеј Столјаров- лaжниoт „Петро Порошенко“ од сега веќе познатата снимка со Зоран Заев, со „Република“ ги сподели и поpaките кои Заев му ги испраќал преку мобилна апликација. Од пораките се гледа дека Заев мислел дека навистина го инфopмира укpaинскиот претседател Порошенко за разговори со претставници на укpaинската Влада, и пpoдолжува да бapа негов пoмoш за koнтакт со патриjaрхот Вартоломеј, на кого Заев се coгласи да му исплати 100.000 евра мито. Веројатно најинтересна е пораката во која Заев отkpива дека стапил во контакт со koнтроверзниот пpoпагандист Тал Силберстин, човекот…

Повеќе...

ЗАЕВ ги продаде Македонците за 30 милјарди евра од ЕУ во форма на проекти-пишува “Демокрација”

Словенечка „Демокрација“: Заев ги продаде Македонците за 30 милијарди евра   Како успеаја да се договорат за нешто за што никој не се договорил цели 27 години, прашува словенечка „Демокрација“, која пренесува информација на грчкиот весник „Прото тема“ дека премиерите на Република Македонија и Република Грција, всушност биле подмитувани. „Откако грчкиот премиер Алексис Ципрас и македонскиот премиер Зоран Заев постигнаа договор за новото име на Македонија (Република Северна Македонија), сите се прашуваат како успеаја толку брзо да се договорат за нешто што е суштината на спорот 27 години“, пишува „Демокрација“.…

Повеќе...

ВМРО – ДПМНЕ:Ако добиеме 80 пратеници ќе го вратиме името Македонија, се друго е лага.

Мицкоски: Ако добиеме 80 пратеници ќе го вратиме името Република Македонија   Во интервју за Алсат, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека доколку на следни избори неговата партија освои 80 пратенички места, односно го има условот „Бадинтер“ ќе ги вратат уставните измени. -За да се случи чекор назад, правно, легалистички, тоа е она за што се залага ВМРО-ДПМНЕ, на нас ни се потребни 80 пратеника во Собранието и условот „Бадинтер“. Се што е надвор од тоа ќе биде една обична лага, конструкција и обид за манипулација на чувствата на…

Повеќе...

ВЕЧЕР: Нова снимка на Ел Чека, Фатмир Бесими му купува кошули на дехари со пари од ИПА

Фатмир Бесими како шеф за евроинтеграции во Владата на Груевски му купува облека на градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари со пари од ИПА фондови на ЕУ, објавува скопски Вечер! – 42 ги имаш кошулите? – 42 слим филд, ми текна – Денес сум облечен со тафт – Да – Е ја немам со мене, црната кошула…. ….се зборува за комбинирање на јоргован боја кошула со кафеаво одело и кравата која треба да биде во контра боја, како и за шопинг од марка Бос. – Кошули 42 слим филд, кондури 43,…

Повеќе...

Мицкоски: Граѓаните се гневни, секој ден ново дно

Ситуацијата од  ден на ден се менува, станува неиздржливо, луѓето стануваат се повеќе револтирани, луѓето ќе почнат да се самоорганизираат, ова што денеска се случува ги поминува сите граници на  нормално функционирање на една држава, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за Алсат М Телевизија. Мицкоски вели дека практично секој ден ги слуша апелите на граѓаните дека е потребна радикализација, дека се потребни избори, дека е потребно практично на начин на кој што СДСМ години наназад функционираше како опозиција и ВМРО-ДПМНЕ да функционира. Сето тоа мене ми е јасно и го…

Повеќе...

ТАСЕВСКИ:Што сте бе вие? Претседатели на држава или теткици? Немојте „љубави“ на Бојко оти стварно ќе ве обљуби

ШТО СТЕ БЕ ВИЕ, ПРЕТСЕДАТЕЛИ НА ДРЖАВА ИЛИ ТЕТКИЦИ? Актерот Сашо Тасевски не може да им поверува на очите и ушите дека нашиот претседател на бугарскиот премиер му се обраќа со „љубави“ и тоа пред камери. Бојко Борисов е поранешен телохранител и, народски кажано, е карпа-човек и иако се токмуглави со Стево наш, Бојко е двојно поширок. „Нашиов претседател му се обраќа на Борисов со ЉУБАВИ. Пред камери. Не е монтажа така? Добро бе, што прават водачиве балкански ко ќе се исклучат камерите, знае некој? Одат под туш заедно? Што…

Повеќе...

Заев бара лидерска средба за СЈО, а Мицкоски предвремени парламентарни избори

Лидерот на владејачката партија и премиер Зоран Заев зборува за лидерска средба, а лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски за нужни предвремени парламнетарни избори по сето ова што се случува со аферите на актуелната власт. Власта и опозицијата се без договор за Законот за јавното обвинителство, за пописот и за Изборниот законик. Додека премиерот Зоран Заев изрази очекување дека во скоро време ќе биде договорена средба, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со став дека нема амбиент во државата за да функционира политичкиот дијалог меѓу позицијата и опозицијата. Засега нема договор…

Повеќе...

БИТКАТА НА НОЖОТ – Турски почесен плотун за македонските јунаци од епопејата на Ножот

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Една од најнерамноправните и најкрвавите битки во историјата на Македонија по Илинденското востание се одиграла на денешен ден пред 112 години во Прилепско. На 14 јули 1907 година кај селото Ракле, на планинскиот врв Ножот, група од 45 костурски востаници, одбивајќи ја наредбата за повлекување и под мошне тешки услови, прифатиле борба со многубројната турска војска, командувана од мајорот Енвер беј. Јунаците од Ножот биле однапред решени на саможртвување. Сите 45-мина загинале со херојска смрт. Повеќето паднале при нерамноправната битка, а неколкумина од нив се самоубиле. Откако…

Повеќе...