Калајџиев: СЈО не може да продолжи да работи без Катица Јанева и мора да ја подели нејзината судбина

СЈО не може да продолжи да работи без Катица Јанева и мора да ја подели нејзината судбина- дециден е професорот по кривично право Гордан Калајџиев. Во разговор за канал 5 говори и за улогата на Јанева во случајот ,,Рекет“. Извор: kanal5.com.mk

Повеќе...

КОЛУМНА НА АНГЕЛОВСКИ: Џејсон Борн од Бардовци или приказна за изгубениот идентитет

Страшо АНГЕЛОВСКИ После најавите за доаѓање на Јоханес Хан и Филип Рикер во Македонија станува повеќе од јасно дека забревтаната антимакедонска машинерија ќе се обиде да му го зададе последниот удар на македонското постоење. Од надвор, преку притисокот од страна на овие две креатури и, од внатре, од страна на човекот со изгубено памтење и изгубен идентитет, Џејсон Борн од Бардовци. Целта на оние од надвор е повеќе од јасна.  Неуставното и нелегитимно СЈО, за кое во рок од само една недела се докажа, прво, дека работело врз основа на…

Повеќе...

Рикер на посебна средба со осумте пратеници

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Северна Македонија, каде што освен средби со власта, ќе оствари посебна средба со осумте независни пратеници во Собранието, Елизабета Канчевска Милевска, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Владанка Авировиќ, Емилија Александрова, Љубен Аранудов, Нола Исмајловска Старова и Зекир Рамчиловиќ, дознава „Скопје1.мк“. Во Скопје, Филип Рикер ќе има средби и со претседателот Стево Пендаровски, со премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и други владини претставници. Централни теми ќе бидат билатералните прашања и патот на Северна…

Повеќе...

Каква политика – такви политичари

Политиката некогаш била возвишено занимање. Од политичарите барала највисоки знаења, доблест, совест, чесност и морал. Денес е сѐ поинаку. Кај старите народи и на Запад и на Исток политиката била идеалистички замислена како слуга на доброто, на воспитувањето и јакнење на карактерот на луѓето, а со тоа и на царството или кралството, подоцна на државата. Во својата теориска основа повеќе била педагогија, помалку практика, со намера човекот да биде добар и праведен, да ѝ служи на правдата и да биде од општа полза. Во тоа својство и со тие карактеристики…

Повеќе...

Како Путин подметнува хибридна дрога во чаша политика

„Кога во иста реченица слушам за изгубени идеали, правна држава и Катица Јанева, ми доаѓа да се обесам на првиот облак во панталони“ Маја Ковски Ја послушав Маја Ковски. Се обесив на облак во панталони. Сега сум мртов. Вака обесен и умрен, полесно дишам. Оти жив, не се издржува реалноста. Еве ме, шетам мртов низ неа, обидувајќи се да ја игнорирам. Луѓето ме загледуваат чудно. Некои се осмелуваат да ми го попречат патот. Што, зарем ме гледаш? Тоа ги прашувам. Како мислиш, дали те гледам? Стоиш пред мене. Само сакав…

Повеќе...

Овие четири хороскопски знаци повеќе сакаат орален секс и обожуваат да го видат партнерот на колена

Се е дозволено во сексот и војната, зарем не?  И поради тоа не треба да се прашувате зошто некој сака некоја поза или пак орален секс, додека вие тоа не го практикувате. Едно е сигурно, овие четири хороскопски знаци повеќе обожуваат орален секс наместо обичен. Лав: На лавот му е битно да остане сакан, но и вие да осетите дека ве сака. Ова знак кој максимално ужива и добро функционира во пар, а поради тоа никогаш не се сами. Покрај тоа лавовите сакаат да се пофалат на партнерите дека се…

Повеќе...

Фриленс работењето е начин да се задржат младите дома

Фриленсот и новите облици на работа би можеле да ги спречат младите да се иселуваат од државата, сметаат дел од Стопанските комори. Преку нив, младите би можеле да работат за странски компании од дома, а да земаат повиски плати. Меѓутоа, истражување на невладини организации покажува дека само 3 отсто од работниците редовно користат платформи за фриленс работа. Дури 43 отсто никогаш не слушнале дека постојат вакви платформи, а 24 проценти слушнале, но никогаш не ги користеле. Според претседателката на американската стопанска комора, треба да бара начин и на привлекување на…

Повеќе...