ЗА ИЛИНДЕН ВО КРУШЕВО: Се подготвува прослава „никогаш северна, само Македонија“

Иницијативниот одбор за македонската прослава на Мечкин Камен ќе организира паралелна прослава на националниот празник Илинден на 2 Август и најави дека ќе се делат свирчиња на одбележувањето на Денот на Републиката. – Затоа ве повикуваме да дојдете во што поголем број со знамињата македонски, не со вентилатори. Со себе понесете и труби и разни свирчиња. Инаку свирчиња ќе се поделат и на Мечкин Камен. Не наседнувајте на било какви провокации и заплашувања, не ни можат ништо. Да ги пречекаме македонските коњаници на наша прослава. Македонија е на Македонците, никогаш…

Повеќе...

Мицкоски на средба со Орбан во Будимпешта

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, заедно со потпретседателот Александар Николоски, во Будимпешта оствари средба со премиерот на Република Унгарија, Виктор Обран. На средбата, како што посочија од опозициската партија, станало збор за актуелната политичка и економска состојба во земјава, главните предизвици со кои таа се соочува, за стратешките интереси и перспективи, како и прашања поврзани за меѓусебна соработка на партиско ниво меѓу партиите на Мицкоски и Орбан во рамките на Европската народна партија. Мицкоски посочил дека за ВМРО-ДПМНЕ исклучиво важни се европските перспективи кои, како што вели, се…

Повеќе...

Завршил во болница откако проголтал дрога пред царински службеници

Државјанин на Албанија бил пренесен во болница откако вчера на граничниот премин „Ќафасан“, за да не го фати полицијата, проголтал бела материја што ја носел со себе. Како што соопшти МВР, околу 22 часот на граничниот премин „Ќафасан“ на влез земјава, при контрола на возило со албански регистарски ознаки, управувано од албанскиот државјанин A.H.(45), каде како сопатници во возилото биле A.А.(24) и Л.К. (29), од царински службеници извршен е преглед на возилото и во футрола за очила пронајдена е бела материја. Во просториите на царина на Ќафасан, А.Н. ја земал…

Повеќе...

Трајно „исчистени“ неколку компјутери во СЈО, другите засега „спасени“

Специјалното јавно обвинителство призна дека веќе се избришани неколку компјутери во оваа институција и дека процесот е запрен „за да се оттргнат сомнежите за какви било други мотиви“. Ова е содржано во писмениот одговор што „360 Степени“ го доби денеска откако по претходно добиени дополнителни сознанија за тоа што се случувало во СЈО во изминатите денови и недели, претпладнето испратиле неколку прашања до ова обвинителство. СЈО во саботата демантираше дека е издадена наредба за бришење компјутери што беше реакција на текстот на „360 Степени“ под наслов „Катица Јанева наредила ‚форензичко…

Повеќе...

Рускоска: Катица Јанева го форматирала телефонот што беше ,,изгубен”

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска за „Канал 5“ потврди дека е извештачен и вториот мобилен телефон на Катица Јанева. Рускоска за Канал 5 вели дека во него нема ништо, односно дека е форматиран со сменет I Cloud. Инаку за овој телефон, синот на обвинителката Јанева тврдел дека е изгубен во Белград, но потоа тој беше пронајден во Македонија, кај неговата девојка. Обвинителството засега не соопштува детали од вештачењето на првиот мобилен апарат на Јанева.

Повеќе...

Американизацијата на Европа е полоша од нејзината балканизација (3)

Минатиот пат цитирав еден пасус од романот на Фуентес, кој тврди дека Американците се спротивност на Европејците, зашто Американците ги дефинира чувството за „неограничените можности на животот“, а Европејците „чувството за мера“ и „чувството за трагедија“. И се прашав каде се денес тоа Аристотелово „чувство за мера“ и „чувството за трагедија“ кај Европеецот? И зарем не е токму Европа денес место на најсилниот антропоцентризам (по САД, се разбира), најпожелно место за живот токму поради чувството за „неограничените можности на животот“. Такви „неограничени можности на животот“ со кои се победуваат дури…

Повеќе...