РЕМЕК ДЕЛО: „Tepористите“ од „За заедничка Македонија“ овековечени кај Дурловски

Игор Дурловски на својот профил на Фејсбук објави уметничка слика со четворицата водачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Покрај оперскиот пејач, на неа се и режисерот Борис Дамовски, актерот Владо Јовановски и колумнистот Богдан Илиевски. „За македонцките работи“, напиша Дурловски во својата објава на социјалната мрежа. Сите четворица беа обвинeeти и притвopени за тepористичко загpoзување на уставниот поредок и на безбеднocта во државата за настаните од 27 април 2017 година, откако три месеца ги предводеа секојдневните пpoтести пpoтив Тиранската платформа.

Повеќе...

МИЦКОСКИ: Се подготвува грабеж од половина милијарда евра

Денес Зоран Заев без никаков план и без никаква методологија ќе најави инвестициски циклус од ни помалку, ни повеќе, туку точно 5 милијарди евра. Ако се прашувате дали е ова исечок од некое реално шоу, одговорот е НЕ, ова е вистина, тој, оној истиот Зоран Заев кој велеше дека ќе има загарантиран откуп за родот на земјоделците, 500 км нов автопат, плата од 500€ и раст на економијата од мин. 5% секоја година, пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил. Доктори со 100.000 денари на сметка секој…

Повеќе...

КОЛУМНА НА ЦВЕТАНОВСКИ: Генерална проба – Македонија одмора од Заев!

Како што јагнето се прашува дали има живот по Бајрам, а Фатиме дали има СЈО по Катица, така и комуњарите и нивните директори се во уште потешка дилема: Ќе има ли „живот“ по Заев? Дилемата на промуќурните лукративци е страшна и реална, а прашањето повеќе од логично, барем за нив. Депресија тешка е на повидок. Ќе можат ли биљмезите да прават пари и да местат тендери по заминувањето на Заев од позицијата која и никогаш не му стоеше. Премиер, нели. Знаете, она кога повеќе од половина држава не го сметаше…

Повеќе...

ПАНОВ: Нема стари монети во мојата збирка, собирам модерна нумизматика

Некој тенденциозно ме пријавил од лични причини, се работи за модерна нумизматика. Ова го кажа поранешниот градоначалник на Кавадарци  Александар Панов по информациите дека кај него биле поронајдени над илјада археолошки монети. – Се работи  за модерна нумизматика и пријавата најверојатно е злонамерна  и со тенденција да ми се наштети. Нема стари момента во мојата збирка. Ги собирам од дете, сигурно 40 години. Полицајци од  Велес и Кавадарци извршија увид кај мене и родителите утринава. Неколку папки од новите  монети се одземени и во полициска станица Кавадарци на вештачење.  Коректни…

Повеќе...

Приведен поранешниот в.д. директор на Централниот регистар за партиски вработувања

Приведен е поранешниот в.д. директор на Централниот регистар, Андреа Поповски поради сомнеж дека ги злоупотребил службената положба и овластувањата. Поповски се товари дека вработувал партиски кадри. За ова дело се осомничени уште четири вработени во Централниот регистар кои засега не се лишени од слобода.

Повеќе...

МИЦКОСКИ: Ќе одговарате…! За се, па и за провизиите што ви се исплаќаат во ресторан во југоисточна Македонија!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил денеска сподели статус во кој вели дека Заев, но и неговата копија, она младо и заведено момче Костадинов, во страв и паника продолжуваат со навредите кон него и ВМРО-ДПМНЕ. -Денешниот пост ќе го започнам со еден цитат кој вели: “Power is okay, and stupidity is usually harmless. Power and stupidity together are dangerous”, Patrick Rothfuss. Заев, но и неговата копија, она младо и заведено момче Костадинов, во страв и паника продолжуваат со навредите кон мене и ВМРО-ДПМНЕ и можеби секој одговор…

Повеќе...