МИЦКОСКИ: На народот му збогтиса од ваквото блескање на куфер политиката на Заев кој Македонија ја води во амбисот.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на своијот ФБ со свој осврт на тема криминал и октоподот на „РЕКЕТ„. Кога излезе аферата “Рекет” зборував дека имаме работа со криминален октопод. Денес е совршено јасно дека е така, и тоа е реалноста. Но што превземаат власта и институциите: Наместо веднаш одговорност, тие одлучија да се вадат и да ги лажат нашите партнери од меѓународната заедница за некаква одлучна борба против криминалот. Играа на картата дека и ова ќе помине, а народот има кратко помнење, па старите и старо новите стратези од времето на “револуцијата”,…

Повеќе...

Героски: Спинов дека аферата „Рекет“ е дело на ВМРО, на Мицкоски или на некој факман од „вмровски происход“, ви е глуп ко ноќ

Другарки и другарчиња, да ви каже нешто Геро Дедичи – ова спинов дека аферата „Рекет“ е дело на ВМРО, на Никола Груевски, на Христијан Мицкоски или на некој факман од „вмровски происход“, ви е глуп ко ноќ! Да ви повторам уште еднаш – спинот ви е глуп ко ноќ, пишува новинарот и уредник на порталот Плусинфо, Бранко Героски во својата најнова колумна. Во продолжение дел од колумната на Бранко Героски: Затоа се бесни и збунети. Ова со Боки Тредичи и со Катица масираната, не смееше да им се случи. Затоа сега…

Повеќе...

КОЛУМНА НА МАРТИНА БАСАРОВА ЃЕРОВСКА: Не се секирај, сè ќе биде ОК

Катица несебично го посоветува Орце во  врска со неговото дело „Империја“,  веројатно методава на несекирација ја усовршила благодарение на нејзината дијагноза Ф40-48. Знае жената што е стрес, го поминала и го поминува тоа, не е мала работа да апсиш банда „криминалци“ па после да ги рекетираш, да им изнудиш пари во замена за слобода…па дали ќе платат, колку ќе платат и дали шефот ќе биде задоволен од сработеното. Притоа да ја забавуваш јавноста со судења за жмроњите за шамари и мерцедеси, да го пушташ па притвараш Миле па Талир 1…

Повеќе...

Катица е дел од мафијашки систем, кој е под директна контрола на високопоставени политичари – се огласи и италијанскиот новинар

Италијанскиот новинар во „Ла Верите“, Ларис Гајзер, кој денеска ја објави видео снимката од случајот „Рекет“, напиша статус на својот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“, во кој вели дека ова е само прв дел од неговата истражувачка сторија. Денеска во „ЛаВерита“ само првиот дел од мојата приказна, која докажува колку Европската унија, по поддршката за смена на режимот во Македонија, на начин со ограничување на нејзиниот суверенитет, се залагаше за воспоставување на Специјален Јавен Обвинител (Катица Јанева), која не само што илегално се меша во политиката, туку и ги рекетира…

Повеќе...

Јани Бојаџи нов директор на ТВ АЛФА

Телевизија Алфа преку соопштение ја извести јавноста за новиот директор на телевизијата. „Ве известуваме дека АЛФА СКОП. ДОО Скопје како сопственик и носител на лиценцата на АЛФА ТВ ДООЕЛ Скопје, анализирајќи ја досегашната работа на телевизијата во сите нејзини аспекти одлучи да работи на понатамошно подобрување на содржината и влијанието во јавноста на истата. Изминатиот период беше успешен и сме задоволни од досегашната работа, сепак гледаме голем простор во македонскиот етер каде дополнително може да се развиваме и истиот да го освојуваме. Би сакале да ја информираме јавноста дека на…

Повеќе...