Моралниот слом на едно општество

Нема влада што не ја следи крупна афера, која не била подложна на криминал, мито и корупција, која помалку, која повеќе. И безмалку сите паднале по скандали во чиј епицентар биле големи пари, евра или долари, милионски тендери, продажби на претпријатија, изградба на патишта, разубавување на Скопје (2014) и земање масни лични провизии. И со редовно, неизоставно учество на некои бизарни типови, како покритие за криминалот, за кои човек се чуди од кое подземје се појавиле и како и зошто високите функционери дозволиле да им се залепат, да им станат…

Повеќе...

Користољубие причина за второто убиство кај браната Турија

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите на браната Турија. Според МВР, подмолното убиство го извршил 54-годишниот М.В. од селото Добрејци, против кого полицијата поднесе кривична пријава. Тој лани го убил 62-годишниот струмичанец А.М. поради користољубие. Откако го застрелал, телото го ставил во метален камионски резервоар за гориво и го потопил во водите на браната Турија. Случајот беше откриен дури годинава. Како што соопшти МВР, на 13 октомври 2018 година во СВР Струмица, од страна на роднина…

Повеќе...

Зошто првите биографии за Александар, 400 години по неговата смрт, не се доказ дека тој е дел од „хеленската историја“?

Дарко ЈАНЕВСКИ Ајде да се обидеме на проблемот со овие табли за Александар, татко му Филип и мајка му Олимпија, да погледаме малку од друга аспект. Од апсект на тоа, колку првите биографии за Александар воопшто докажуваат дека тој е дел од „хеленската историја“, како што стои на таблите поставени од Заев и неговите пајташи. Научниците кои се занимаваат со проучување на Новиот завет, но пред се од историски, а не од теолошки аспект, се поделени во две групи. Едната група смета дека постои голема временска разлика меѓу периодот кога…

Повеќе...

СРПСКИ КУРИР СО ИСТА СУМА КАКО И НИКОЛОСКИ: Боки 13 преку рекет зел 20 милиони евра! Во се е вмешан и премиерот Заев?

„Шок… Параван на Бојан Јовановски била хумантираната организација која ја основал, а во неговите нечисти работи бил вклучен и самиот државен врв на Северна Македонија“, пишува српски Курир, повикувајќи се на свој извор, користејќи го името „Северна Македонија“, а кој во изминатите години често го поддржуваше Зоран Заев во неговата битка за доаѓање на власт. Курир понатаму наведува: „Уапсениот македонски водител, Бојан Јовановски, попознат како Боки 13, зел 20 милиони евра во кеш со рекетирање на бројни бизнисмени и фирми, открива Курир! Параван му била хуманитараната организација која ја основал,…

Повеќе...