ФЕЉТОН: МАКЕДОНСКОТО НАЦИОНАЛНО САМОСОЗНАНИЕ ВО ИЛИНДЕНСКИОТ ПЕРИОД (1 дел)

Посветено на академик Блаже Ристовски) ФЕЉТОН: МАКЕДОНСКОТО НАЦИОНАЛНО САМОСОЗНАНИЕ ВО ИЛИНДЕНСКИОТ ПЕРИОД (1 дел) Уште со доаѓањето на власт на сегашната гарнитура предвидов дека Република Македонија ќе се најде под грчко-бугарска духовна окупација во која тие ќе ни диктираат каква е нашата историја, но да бидам искрен верував дека тоа ќе биде компензирано со подобрување на материјалната состојба на жителите на нашата држава со цел полесно да се „надминат траумите“. Но, ни трага од тоа. Историјата почнаа да ни ја мануваат, а наместо благосостојба, сведоци сме на животинска алчност за…

Повеќе...

МИЦКОСКИ ДО ЗАЕВ:Вие секогаш ќе останете кукавици, криминалци кои се кријат позади прашалната мистика и трговци со најсветото, тоа што нашите дедовци и татковци со живот го платија, но што знаете вие за гордост и достоинство…

… Очигледно е дека Заев е во паника бидејќи криминалот е разоктриен и е во вртоглав пад. И бидејќи и така прават панични прес конференции на кои мора да манипулираат, лажат и конструираат. Прашањата кои ги поставуваат на тие лажни прес конференции се одговорени, но срамот за татковината, криминалот и распродажбата продолжуваат. Ви одговорив вчера вам, кои сте дел од крими октоподот, перјаници на куфер политиката, рекет политичари, ќе ви одговорам и денес. Ќе продолжам да одговарам се додека вашите подли лаги не бидат комплетно демонтирани. Во Будимпешта се сретнав…

Повеќе...

МАКЕДОНСКА ДИЈАСПОРА: Поради илегалната промена на името на Македонија ќе го бојкотираме кревањето на знамето на 8 Септември во Мелбурн

Нема да присуствуваме на традиционалната церемонија на кревање на македонското знаме на плоштадот во Мелбурн на 8 Септември годинава, соопштија од Македонскиот совет од Мелбурн и Викторија во Австралија. Причината, како што наведуваат во соопштението, е срамниот Преспански договор и илегалната промена на името. Македонците во Австралија велат дека традиционално за 8 Септември присуствуваат на кревањето на македонското знаме на јарболот на плоштадот во центарот на Мелбурн. Година тие ќе ја бојкотираат таа церемонија, ако не им биде дозволено да го кренат знамето со сонцето од Кутлеш. За тоа да…

Повеќе...