ИМАМ МНОГУ ИHKРИМИНАPAЧКИ ДOKAЗИ ЗА ВРВОТ НА ВЛАСТА: Заев е меѓународно мpтов, да му бев советник ќе го советував да даде ocтавка

Превземено од ИНФОМАКС Човекот кој ја потpecе Македонија, но и целиот Балкан! Ларис Гајзер – аналитичар и професор по геополитика, кој во серија написи за италијанскиот весник „Верита“ откри афepa за yцeна на бизнисмен во кои беа вклучени Боки 13, Зоран Заев, неговиот советник Башановиќ. но и многу други … – во интервју за „Ало ! “Открива како реагирал кога слушнал дека е приведeeн поранешниот обвинитeeл Јанева и дека очекува нови апceња.   – Да, тоа е навистина првиот резултат на низата текстови што ги објавив, но би рекол тaaжен резултат,…

Повеќе...

ФИФА ги менува линиските судии со роботи?

ФИФА сериозно размислува за опцијата линиските судии и другите помошници судии да бидат заменети со роботи набргу во уште еден обид со технологијата да го подобри спортот, тврдат британските медиуми. Според „Дејли мирор“, ФИФА веќе формирала посебен оддел кој ќе разгледува како технологијата може да помогне на спортот, и еден од првите заклучоци е дека судијата со офсајд знамето може да стане работа на минатото за неколку години. Ако ова навистина се оствари, тогаш реакциите сигурно ќе бидат брутални, бидејќи и сега ВАР системот на ФИФА останува со голем број…

Повеќе...

Митовски: Ги имам сите документи, нека тужат!

Новинарот Александар Митовски, кој доби закани за тужби од речиси половина Влада, и тоа на чело со премиерот, тврди дека има докази за она што го напишал, вклучително и можната вмешаност на политичари во случајот „Рекет“, ама и веројатноста дека Заев ги предупредил „рекетарите“ дека се пријавени. Тој пред камерата на Алфа вели дека исказот со кој Камчев го пријавил случајот, но и дополнителните изјави, му биле доставени на домашна адреса. -Првата страница беше објавена само како илустрација дека тоа што е напишано во текстот е релевантно, и јасно се…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Пензиите ги покачија за 36 денари, а изрекетираа милиони

Да имаше Зоран Заев барем малку образ, наместо да се фали, ќе се срамеше од покачувањето на пeнзиите за цели 36 денари и платите во образованието за 5 проценти. Искрадоа и изрекетираа милиони евра, а нарот го лажат со трошки. СДСМ и Зоран Заев продолжуваат да ги манипулираат вработените во образованието, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ. Празните соопштенија дека платите на вработените во образованието растат е само една обична популистичка мерка која има за цел да ја дефокусира јавноста од реалните проблеми на граѓаните, од…

Повеќе...

Од утре почнува наплатата на најскапата патарина во Македонија

Од утре, 26.08.2019 со почеток во 7 часот ќе започне со работа наплатна станица Гевгелија, соопшти вечерва АМСМ. На патарината кај Смоквица ќе има 10 наплатни рампи, пет кон Гевгелија и соседна Грција и исто толку кон Скопје. Ставањето во функција на ова патарина се случува откако ЈП „Државни патишта“ го изгради споредниот пат до Гевгелија за жителите од околните села. Од утре се очекува на патарината „Смоквица“ да се наплаќа по 100 денари за патничко возило, што значи дека ова ќе биде најскапата патарина во Македонија.

Повеќе...

Владата му предложи на Уставниот суд да го отфрли барањето на Митко Чавков за оценување на уставноста на Законот за амнестија

Владата ја разгледала иницијативата од Митко Чавков од Скопје, доставена до Уставниот суд на Република Македонија за оценување на уставноста на член 1 и член 2 од Законот за амнестија и му предлага на Уставниот суд да го отфрли барањето за оценување на уставноста на Законот за амнестија. Со иницијативата се оспоруваат членот 1 и членот 2 од Законот за амнестија. Имено,  подносителот на Иницијативата, во конкретниот случај, смета дека „одредбите за ограничување на важењето на Законот за амнестија за одредени кривични дела и определени лица имплементирани во член 1 од цитираниот…

Повеќе...