Суспензија на Собранието е обид за државен удар: За СЈО не може да се избира в.д. специјален јавен обвинител

Почна од изјавата на државниот јавен обвинител Љупчо Јовевски, кој надвор од своите овластувања, ја наметна идејата дека наместо Катица Јанева сега Советот треба сам, без одлука на Собранието и препорака до Советот, да избере вршител на должност шеф на СЈО. Изјавата на Јовески претставува директен повик на суспензија на овластувања на Собранието кое, според Законот за СЈО единствено избира шеф на СЈО со двотретинско Бадинтерово мнозинство, а предлогот потоа го дава на гласање до Советот на обвинители. И премиерот Зоран Заев вечерва го повика Советот на обвинители да избере…

Повеќе...

Сега не бараат мнозинство, само менуваат закони

Планот Б им е напуштање на тоа што Хан го нарекуваше на балкански начин да се најде мнозинство. Сега не бараат мнозинство, само менуваат закони. Значи држете се барем до формата, ако еднаш си потплаќал и амнестирал, продолжи и даље, ама изгледа се потрошија и амнестии и дилови, пишува поранешниот шеф на Центарот за комуникации на СДСМ, Ивор Мицкоски на својот ФБ профил.

Повеќе...

Ем крадат ем се неспособни

Аферата „Рекет“ е координирана од највисоките кругови на власта, од врвот на СДСМ, и според иницијалните сознанија вкупно се изрекетирани преку 20 милиони евра од бизнисмените. Деновиве еруптира аферата „Рекет“. Власта се обидува да ја менаџера без да дозволи да бидат опфатени оние што се на врвот на пирамидата на чело со „капо ди тути капи“, но факт е дека на целата јавност ѝ е јасно дека ова е една добро смислена и реализирана операција за изнудување пари од многубројни бизнисмени низ Македонија. Таа е координирана од највисоките кругови на…

Повеќе...

Биг Мајк и Заев ќе ја прават Македонија најголем производител на марихуана

Бизнисменот Биг Мајк, еден од најуспешните претприемачи во индустријата за канабисот во светот, вчера се сретнал со премиерот Зоран Заев во Владата. Тој пристигна во Македонија со приватен авион, а од аеродромот кон Скопје беше придружуван од полицикско возило, како специјален гостин на премиерот. Биг Мајк на својот Инстаграм профил објави фотографии од средбата со премиерот Заев. Тој напиша дека земјава има голем потенцијал и ќе може да ја направи Македонија најголем производител на марихуана. Најави големи случувања…  

Повеќе...

Христијаните го прославуваат празникот Успение на Пресвета Богородица

Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува сонот, блаженството, мирот, спокојството и радоста. Самиот лик на Богомајката објавува бескрајно спасение, сострадалност, грижа и доверба, сила и смирение, чистота и убавина, љубов и победа на љубовта.  

Повеќе...

Италија: По 25 евра месечно за секој што на работа ќе дојде со велосипед

Бари е првиот италијански град кој ќе им плаќа на граѓаните да доаѓаат на работа со велосипед.Градоначалникот на Бари, Антонио Декаро, планира “двојно да го зголеми бројот на велосипеди во градот во 2019 година“ па затоа ќе отпочне пилот-проект кој ќе трае четири месеци, при што граѓаните ќе бидат платени за да го користат велосипедот како транспортно средство од дома до работа и од работа до дома. Градоначалникот на Бари, Антонио Декаро, планира “двојно да го зголеми бројот на велосипеди во градот во 2019 година“ па затоа ќе отпочне пилот-проект…

Повеќе...