БРАВО!!! Учениците во струмичките основни училишта ќе добиваат бесплатен дневен оброк

Учениците од прво до деветто одделение во основните училишта на територијата на општина Струмица, секој ден додека се на настава ќе добиваат бесплатен дневен оброк – храна. Оброкот на основците ќе го плаќа општина Струмица од својот буџет, за кое планирани се да се потрошат 2.022.440 денари во текот на учебната 2019/2020 година. Општина Струмица и во новата учебна година планира да им обезбеди училишни униформи на сите 530 првачиња од деветте основни училиште во општината, за што ќе потроши околу 650.000 денари, а обезбедени се и 600.000 денари од буџетот на општината за набавка…

Повеќе...

“Пурпурен остров” од Михаил Булгаков во режија на Наташа ПоплавскаТеатар Антон Панов Струмицапремиера 03 септември 2019

НУЦК АНТОН ПАНОВ во вторник 03.09.2019 со нова претстава премиерно пред струмичани. “Пурпурен остров” од Михаил Булгаков во режија на Наташа Поплавска Театар Антон Панов Струмица премиера 03 септември 2019 “Purple Island”by Mikhail Bulgakov, director Natasha PoplavskaTheater Anton Panov Strumica premiere 03 September 2019 Покана до сите љубители на театарот во Струмица, претстава која треба да биде видена од љубителите на сценската уметност-театар во поголем број.  

Повеќе...

Б. НОНКОВИЌ – КЛУЧОТ ВО „РЕКЕТ“ Е СТИВЕНСОН, ЧОВЕКОТ ШТО СЕ ОТКАЖА ОД 22 ИЛЈАДИ ДОЛАРИ ПЛАТА ВО СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ЗА ДА ЈА СОВЕТУВА КАТИЦА ЈАНЕВА ЗА 1.500 ЕВРА МЕСЕЧНО!

КЛУЧОТ ВО „РЕКЕТ“ Е СТИВЕНСОН, ЧОВЕКОТ ШТО СЕ ОТКАЖА ОД 22 ИЛЈАДИ ДОЛАРИ ПЛАТА ВО СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ЗА ДА ЈА СОВЕТУВА КАТИЦА ЈАНЕВА ЗА 1.500 ЕВРА МЕСЕЧНО! Случајот „Рекет“ е најбруталната, уличарска злоупотреба на власта, (право)судството и целосната бериевска контрола врз македонското општество од осамостојувањето на независната македонска држава пред 28 години досега. Под плаштот на борбата против високиот криминал на ад-хок неуставното Специјално обвинителство, незаконски избрано да поднесува обвиненија врз основа на нелегално прислушуваните материјали на Зоран Верушевски, криминалната банда на власт во „проектот Северна“ гладна за пари и…

Повеќе...

(Видео)ОВА ГО HEMAЛО НИ ВО ТУРСКО: Градоначалникот на Делчево истури четири камиони градежен шут пред приватна компанија како oдмaздa

Вистински скандал предизвикал утринава градоначалникот на Делчево Горан Трајковски, откако наредил четири камиони полни  со градежен шут, истиот да го истурат пред влезот на приватна компанија     Голготата на сопствениците со градоначалникот започнала кога сопственикот на компанијата за технички преглед „Автовозач ФЕР“ од Делчево го пријавил шерифското однесување на шефот на локалната власт во Комисијата за спречување на корупција. Но, откако ДСКС започнале постапка за да ги истражат наодите на сопствениците на компанијата кои го пријавиле поради незаконско бришење на деталниот урбанистички план, градоначалникот започнал да со зakaните. Како…

Повеќе...

РУСЈАКОВ: Додека иднината кречи школки

Некако станува јасно кој е сценаристот. Тоа што ЕУ кажа дека Катица не е СЈО, Жбогар ни објасни дека аферата е реално шоу, а Вилма ни посочи дека во рекетот не се вмешани политичари од власта, не е затоа што некој ги синхронизирал, туку затоа што Путин очигледно стои зад сето ова Седат Зоки, Кики, Фрики, Боки, Кати, Мујо, Хасо и мали Џокица во реално шоу и си играат „Кој сака да биде милионер“. Влегува Вики, вообичаено сериозна, па строго кажува: Големиот брат одлучи. Зоки, Кики и Фрики го напуштате…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев итно на распит и да објасни како Боки Тредичи поставувал важни директори

Не поминува ден, а да нема нова индиција, документ или сведоштво за вмешаноста на Зоран Заев во случајот Рекет, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ и повикува Заев да биде викнат на распит. – Медиумите вчера објавија нови информации, согласно кои Зоран Заев е спомнат како човек кој бил запознаен за рекетирањето, но и дека Боки Тредичи се фалел дека доколку истиот го плати рекетот ќе биде поставен за директор на една телекомуникациска компанија, во која државата е косопственик. Крајно време е ЈО да се охрабри и да го повика Зоран Заев на…

Повеќе...

„ДРИМ ТИМ“: Градоначалник, претседател на совет и главен извршен директор во УСЈЕ вршеле увид во реновирање на шест тоалети!

Во ООУ „Кузман Јосифовски-Питу“ во Кисела Вода целосно се санираат шест тоалети со по три кабини, со што ќе се подобрат условите за децата и вработените во училиштето, каде што во новата учебна година настава ќе посетуваат 636 ученици. Санитарните јазли ги реновира  Цементарница УСЈЕ а.д. Скопје во соработка со Општина Кисела Вода. – Вкупно 18 кабини ќе добијат нова санитарна, канализациска, водоводна и електрична инсталација.Ѕидовите на внатрешниот дел од тоалетите се обновуваат со абриб-фасада и на нив се поставуваат нови плочки. Покрај ова, во дел од ходниците на училиштето се…

Повеќе...