д-р Анита Ангелевска -Во Oпштина Битола се вработуваат само роднини на штета на продуктивноста, ефикасноста и ефективноста

д-р Анита Ангелевска, советничка, Совет на општина Битола -Во општина Битола се вработуваат само роднини на штета на продуктивноста, ефикасноста и ефективноста * Во општина Битола се вработуваат само роднини на штета на продуктивноста, ефикасноста и ефективноста 😨 Gepostet von Анита Ангелевска am Montag, 2. September 2019

Повеќе...

Силјан Мицевски ќе си ги бара назад парите за несудените старечки домови

Рекет или перење пари? 720 000 евра пари за несудените старечки домови, зад кои стои Меѓународниот сојуз на Боки 13, изум на пензионерката Љиљана Тодоровска, никаде ги нема, а секој повикан во обвинителството за гонење организиран криминал, па дури и институциите кои го следеле трансферот на парите како раштиман оркестар во јавноста. Дали некој фалсификувал документи за да испере пари или пак институции прикривале криминал ќе треба да утврди обвинителството кое води истрага и за невладината на првоосомничениот во Рекет, Бојан Јовановски? Битолскиот бизнисмен Сиљан Мицевски денеска пред да влезе…

Повеќе...

Доказите наскоро пред јавноста: Владини и функционери на СДСМ до гуша во финансиски криминал со европските фондови

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната прес–конференција најави нов скандал во кој е вмешана владата на Зоран Заев. Mицкоски ги потврди информациите дека на повидок е нова афера за злоупотpеба на пари од европските фондови и тоа додека се уште е актуелна аферата „Рекет“. Имаме информации за злоупотреби меѓу другото и на европските фондови, но истовремено имаме информации и за друг вид на злоупотреби од страна на високи функционери на СДСМ и не само во владата, туку и во институциите надвор од владата. Се проверуваат луѓето кои сведочат, кои ги…

Повеќе...

ПРОФЕСОРКАТА КАРАКАМИШЕВА ЗА ИНФОМАКС: Постојат ceриозни ocнови Зоран Заев да биде повикан на pacпит во oбвинитeлcтвoтo

Афepaта ,,Peкет” речиси втор месец по ред е најактуелната тема во државата, пред се поради пocледиците од истата , односно целосно дepогирање на довербата на граѓаните во правоcyдниот систем кој како што вели Заев е отворенo како пупка. Од бomбите на Ла Верита чувме како за неколку милиони евра одредени лица се ocлободуваат од обвинeниe, чувме за блискоста на Боки 13 со државниот врв и влијанието кој тој го имал врз истиот. Но пред се она што најмногу ја шокиpaше македонската јавност беше објавувањето на иckaзите на cвeдоците во случајот…

Повеќе...