РУСКОСКА-КАЦАРСКА, ШТО ПРАВИМЕ СЕГА? „Вечер“ ја објави преведената пресуда за Давидовски на Судот во Шведска

Ова е пресудата на шведскиот Врховен суд по барањето на Македонија за екстрадиција на Дејан Давидовски, обвинет за тероризам за настаните од 27 април. Шведска одбива да го испорача Давидовски, затоа што смета дека Давидовски нема да добие фер судење во „Северна Македонија“, каде „корупцијата е широко распространета“ и каде, како што наведува судот, некои учесници во настаните од 27 април биле тепани за да го признаат кривичното дело. Како после оваа пресуда, тандемот Рускоска-Кацарска с ечувствува, не ни е познато. Порталот Вечер, пак, меѓудругото, наведува: „Кога порталот ВЕЧЕР ја…

Повеќе...

НОРВЕШКА ГО ЛЕГАЛИЗИРА БРАКОТ ПОМЕЃУ ЛУГЕ И ЖИВОТНИ?!

Според написот објавен во норвешкиот весник „Dagens Næringsliv“, како и на неколку норвешки страници, Норвешка легализирала брачни сојузи меѓу луѓето и домашните животни (шумски и морски животни се исклучени). Барбара, 23 годишна жена беше првата што проговори пред јавноста за брачната унија со нејзиниот Доберман. Таа со задоволство го претстави сопругот пред групата новинари: Рудолф, напуштен доберман што го нашла во засолниште за животни во јануари 2015 година и со кого тврди дека е врзана со искрена и реципрочна љубов. Тие веќе стапиле во брак. Дури иако не сме сигурни…

Повеќе...

Денот на „зависноста“

Се ближи 8- ми Септември, денот кога е оддржан референдум во Македонија, после кој доаѓа до одвојување на Македонија од Социјалистичка Федеративна Република Југославија. Референдумското прашање беше: „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“. Наскоро после тоа е донесен Уатавот на државата во кој уставното име врз основа на резултатите од референдумот беше „Република Македонија“. Денес сме на прагот на прославата на тој ден за прв пат со променето име. Ајде што е променето, ама не смее да се спомне…

Повеќе...

ГРЦИЈА Е ТУРСКА: Ердоган ги збecна Грците со фотографија од карта каде делови од земјата се претставени како турски

Турскиот претседател Реџеп Ердоган се појави на фотографија на која се гледа карта на која делови од Егејското море и источниот брег од Крит беа претставени како дел од Турција. Фотографијата беше направена при посетата на Националниот универзитет за одбрана на која Ердоган потпишуваше книги за гостите. Картата позади Ердоган покажува дека границата на Турција се протега преку грчките острови во источниот и југоисточниот дел на Егејското море, а картата е насловена како „Турција, сината татковина“ и ги опфаќа 462 000 км2 од Грција за кои Турција тврди дека се…

Повеќе...

ЈАНЕВСКИ: Како Јанева може да остане специјален обвинител дури и при поднесена оставка?

Дарко ЈАНЕВСКИ Некакви си т.н. „експерти“ се собрале денеска кај уште еден таков “експерт“, Дескоска, за да ја решат судбината на СЈО и новиот закон за ЈО. Сите тргнуваат од тоа дека со притворањето на Јанева, СЈО е историја, зашто таа, специјалната или ќе биде разрешена или ќе и биде прифатена оставката, а со тоа паѓа во вода и целото СЈО, па треба нов закон (еднаш пишав дека тоа е всушност една од целите на аферата). Некои од тие т.н. експерти солзи ронат по СЈО, други признаваат дека имало политичка…

Повеќе...

14 милиони евра помалку за образование – Ребалансот крати од инвестициите во училишта, високо образование, домови

843 милиони денари (13,7 милиони евра) помалку за Министерството за образование и наука предвидува предложениот ребаланс на Буџетот за 2019 година, кој беше усвоен од Владата на почетоков од неделава. Со ребалансот се предвидува вкупните расходи на Министерството за образование и наука да се намалат од првично предвидените 26,1 милијарди на нешто под 25,3 милијарди денари. Тоа е трето најголемо кратење од сите институции кои се финансираат преку Буџетот. Поголеми кратења се предвидени само кај Министерството за транспорт и врски (2,15 милијарди денари помалку) и кај ставката од Министерството за…

Повеќе...

ЈО ги презема предметите од СЈО

Јавното обвинителство ги презема во надлежност и натамошно постапување предметите од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. Ваквиот став, како што информираат од Јавното обвинителство, е заснован на уставната положба  на Јавното обвинителство како единствен државен орган надлежен за гонење на  сторителите на кривичните дела  и на други со закон утврдени казниви дела, начелото на легалитет на кривичното гонење, според кое јавниот обвинител е должен да преземе кривично гонење, ако постојат докази дека е сторено кривично дело за…

Повеќе...

Во кој момент САД и ЕУ се откажаа од СЈО?

Концептот на Министерството за правда е да се се изгаси Специјалното јавно обвинителство (СЈО), смета професорот по право Гордан Калајџиев, кој даде изјава по средбата на работната група во министерството. Калајџиев рече дека на состанокот не присуствувала министерката Рената Дескоска, туку нејзин заменик, кој дошол без концепт или стратегија. Јас избегнав да разговарам како да ја гледаме судбината на СЈО, за неговото укинување без да имаме проценка на тоа. Зошто СЈО треба да згасне, а ЈО да ги преземе неговите капацитети кога немаме оценка за успешноста на едното или другото обвинителство.…

Повеќе...

Пандов: Катице, како им го зачука, браво!

Катица прости ми што не стигнав вчера да ти пишам, но имав некои приватни обврски (шишав, средував по двор, Миленко денес ќе снима тука, па да не ми е дворот ко оној кај парламентот), а да ти кажам искрено и кога седнав пред компјутер, не можев да ги тргнам нишанските справи од Фрики. Замисли излегува пред камери и мртва ладна им кажува дека те познава од телевизија шо те гледала по дома со Јовче! Него батали ја неа, прво да те прашам, што правиш како си? Храната добра ли е?…

Повеќе...