Македонија и Македонците: Какви луѓе сте вие?

На денот на независноста на Македонија, 8 септември 2019 година На 26 декември 1941 година премиерот на Обединетото Кралство Винстон Черчил се обрати пред двата дома на американскиот Конгрес. Европа беше зафатена од војна, а нецели три недели претходно САД беа нападнати од Јапонија во Перл Харбор. Мајката на Черчил била Американка, што значи дека тој не само што беше половина Американец туку и добро ја познаваше публиката на која и се обраќаше. При средината на својот говор, Черчил упати провокативно прашање до конгресмените. Зборувајќи за непријателите, тој праша „Какви луѓе…

Повеќе...

Палмер: Ако Македонија не влезе во НАТО во декември, ќе влезе по неколку месеци

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. Останаа извесен број членки кои треба да го ратификуваат протоколот за пристапување, вклучувајќи ги и САД. Тоа бара интерна процедура во Сенатот и се надеваме дека се ќе биде завршено до декември. Доколку тоа не се случи, тогаш ќе одредиме некој друг датум за неколку месеци, рече Палмер во интервју за Радиотелевизија Црна Гора, пренесува РСЕ. Според него, САД се залагаат за стабилен Западен Балкан интегриран во евоталтанските…

Повеќе...

Тортевски: Заев ѝ се јавил на Катица да ги ослободи осумтемина… и тука се прекршила

Заев ѝ се јавил на Катица да ги ослободи осумтемина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за уставните измени. Катица го искористила тоа и преку Боки влегува во сета корупциска приказна, убеден е адвокатот Александар Тортевски, кој преку оваа шема дава свое видување на прашањетоколку власта на СДСМ имала влијание врз работата на СЈО. Убеден сум и знам некои информации дека онаа пратеничка група што се одметна од ВМРО-ДПМНЕ и која гласаше за уставните измени, а дел беа во притвор, дека тие не се пуштени по самостојна одлука на Катица Јанева…

Повеќе...

Јаревски: Химната на Македонија отстранета од новата програма за ученици од 6-то одделение

Некој мислеше дека на Тамара навистина толку и бил капацитетот, згрешила или пак не ја научила химната на Македонија?! Дека ненамерно немаше химна при посетата на Ципрас?!- пишува на својот Фејсбук профил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Карпош, Тони Јаревски. Неговиот статус и приложените фотографии, ги пренесуваме во продолжение: -Доколку некој се уште е на тој став се лаже самиот себеси. Уште еден чин од процесот на демонтажа на Македонија, македонскиот јазик, идентитет и код е со актуелната наставна програма за нашите деца во 6-то одделение. Старата програма (слика 1) предвидуваше…

Повеќе...

Скандал „ИФИМЕС“: Заев плаќа советници за да убедуваат дека „Рекет“ не постои, туку е заговор против неговата влада

Пишува:Република Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии ИФИМЕС објави анализа според која милионското рекетирање на бизнисмени во случајот „Рекет“ фактички не постои. Според ИФИМЕС, случајот бил „темелна разузнавачка акција со цел да го опструира евроатлантскиот пат на Македонија“. Во скандалозната анализа на ИФИМЕС случајот со милионското рекетирање на бизнисмени преку злоупотреба на судскиот систем во Македонија, за кој осомничена и притворена е и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, целосно се игнорира и истиот е наречен „напад“ врз Македонија, спореден со „нападот на Црна Гора пред членството во НАТО“. БОКИ…

Повеќе...