Катица Јанева со второ писмо од Шутка – овојпат со нова порака

Специјалната обвинителка Катица Јанева со ново писмо од затворот Скопје го известила Советот на јавни обвинители дека ја активира условената оставка поднесена на 15 јули, дознава Сител.. Од Советот на јавни обвинители неофицијално соопштуваат дека знаат за поднесената оставка, но официјална потврда нема бидејќи писмото било испратено доцна попладнево. Оставката која Јанева ја напишала рачно, доаѓа во ист ден со одлуката на Комисијата за избори именувања која едногласно реши да му предложи на Собранието да ја разреши. Јанева и вчера напиша писмо со кое побара СЈО да му ги предаде…

Повеќе...

Села: Во „Рекет„ има бомба и за Бујар Османи

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, пренесува „Телма“. Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница. Правен епилог, според него, може да има само доколку се донесе јавен обвинител врз кој не може да се врши притисок или пак, не се смени власта. Лидерот на Алијансата за Албанците предлага јавен обвинител странец, за никој да не се чувствува заштитен. Остро реагираше за тоа што на синоќешната средба меѓу Заев и Мицкоски за…

Повеќе...

КОЛУМНА НА ЦВЕТАНОВСКИ: Ако нема логика, од Зокија е…

Во време кога „сите“ демек страшно се потресуваат од истото, а симултано и ридот разочаран од љубимците најави војна со лажните вести, Зоки Муртичи пак им ги затна устите. Си го бива човечето, има талент за се’. За лидер, за канабис, за тендери, за фејк вести, тууу списоков предолг, а тој толку муртински мултитаск… Епа, верувале или не, ама „Рекет“ го стокмила опозицијата?! Ууууу, многу промуќурно… Да, ова лично, без срам и перде, оти првото го нема ни за лек, чоекот си го кажа на прес-конференција. Аууу, епа добро тогаш,…

Повеќе...

Власта се бopи за Русковска која треба да ги спacи од затвop

Статија на ИНФОМАКС Преговорите во Собранието на Република Македонија помеѓу власта и опозицијата и натаму се во ќopсокак според информациите со кои што располага Инфомакс. Пpoблемот и натаму е кој ќе раководи со обвинитeлcтвото кое треба да го замени СЈО. Заев изречно бара новата Катица Јанева да биде обвинителkaта Вилма Русковска чиј предмет за 27-ми април од страна на шведскиот cyд беше окарактеризиран како класичен политички пpoгон. Имено власта се бopи Русковска да застанае на чело на новото обвинитeлcтво за висока кopупција, а надежта е дека токму таа по 4…

Повеќе...

Северна на МАКЕДОНИЈА нeма да ӣ пропишува закони

Насловот е одговор на македонскиот народ и моја честитка по повод 8-ми септември – Денот на независноста на Република МАКЕДОНИЈА. Истовремено е и универзална порака до власта дека како минува време така гневот и отпорот сé пожестоко ќе расте во одбрана на суверенитетот, независноста и сите други атрибути од државно значење, име, јазик, идентитет, историја. Одговорот е јасен, прецизен и недвосмислен, упатен кон сите оние кои на својот народ и татковината во последниве три години им направија толку големо зло, што со сите сапуни, прашкови и детергенти не можат да…

Повеќе...